Tendentieus, ongefundeerd & nodeloos kwetsend

Bassiehof — Oekraïne is nog steeds corrupt en haat de vrije pers


Toch zijn Nederlanders de grootste fanboys

hoeba hoeba hoeba hop

Lieve lezeressen en lezers, gelukkig nieuwjaar. Hopelijk zitten alle vingertjes er nog aan en ziet u alles nog even helder als in 2022. Over vuurwerk gesproken, in Oekraïne is het elke dag bal. Het Kremlin weet nog geen deuk in een pakje boter te slaan maar de Rus terugdrijven naar Moskou is Kiev ook nog steeds niet gelukt. En er lukt wel meer niet in Oekraïne.

Door en door corrupt

Na het aantreden van Petro Porosjenko als gevolg van de Maidan-revolutie van 2014 deed Oekraïne de Europese Unie grote beloften over het aanpakken van de corruptie in het land. In de Corruption Perceptions Index van Transparency International is daar weinig van te merken, het land is nog steeds door en door corrupt.

Ook een goede graadmeter voor hoe het met een land gaat is de mate van persvrijheid. In 2018 werden Geenstijl, TPO en De Gelderlander door de Europese Unie beschuldigd van het verspreiden van nepnieuws over Oekraïne. Aanjager van die beschuldiging was een tot op de dag van vandaag nog steeds actieve Oekraïense ngo die zich richt op de ‘promotie’ van het land. Later bleek dat de medewerkers het Nederlands niet eens machtig waren. Genoemde media namen de beschuldigingen niet, na het dreigen met een gang naar de rechter moest de Europese Commissie alsnog door de knieën en de onheuse verdachtmakingen intrekken.

Geheime dienst SBU eist westerse propaganda

Bijna vijf jaar na die gebeurtenissen blijkt Oekraïne nog steeds een ongezonde interesse in de pers te hebben. Neem het verhaal van de Deense correspondente Matilde Kimer die sinds 2014 verslag doet van de gebeurtenissen in de regio. Nadat de accreditatie van de verslaggeefster van de Deense publieke omroep DR door de Russen was ingetrokken deden de Oekraïners hetzelfde.

Tijdens een bijeenkomst in Kiev deze maand in het bijzijn van Deense diplomaten werd de Denen door de Oekraïense geheime dienst SBU – die direct valt onder president Volodymyr Zelensky – te verstaan gegeven dat Kimer pas weer aan de slag kan als ze in haar verslaggeving propaganda gaat maken voor Oekraïne, bleek deze week.

Onderzoek: Nederlanders grootste fanboys van Kiev

Ondertussen zijn er sinds de Russische inval een kleine 90.000 geregistreerde Oekraïense vluchtelingen in Nederland, komt er dit jaar 2,5 miljard euro Nederlands belastinggeld bovenop de één miljard Nederlandse militaire steun die in 2022 al naar Kiev stroomde en ging de EU afgelopen zomer akkoord met het kandidaat-lidmaatschap van Oekraïne.

Terwijl in Berlijn en Parijs inmiddels stemmen opgaan om de ellende in Oekraïne te beëindigen, zelfs als dat territoriumverlies voor het land betekent, blijven Nederlanders de grootste fanboys. Slechts 27 procent van de Nederlanders vindt dat verlies aan land acceptabel. In andere landen is de steun voor de regering van Zelensky minder royaal. In de negen onderzochte EU-lidstaten is 48 procent voor een compromisvrede, en 32 procent tegen. De voorkeur voor een akkoord met Moskou is het grootst in Duitsland (60 procent) en Oostenrijk (64 procent), bleek vrijdag.

En zo rommelt deze oorlog zich 2023 in en beleeft over een paar maanden z’n eerste verjaardag. En nee, kritiek op Oekraïne betekent niet dat je pro-Poetin bent. Maar terwijl Oekraïne nog steeds corrupt is, het met de persvrijheid niet al te nauw neemt en gemord wordt in verschillende EU-lidstaten doet Brussel het rustig aan. In februari is er pas weer een Europese top over de kwestie.

Benieuwd wanneer de stemming in Nederland omslaat.

Reaguursels

Inloggen

Zodra dit jaar de jaarafrekening van de energie op de digitale deurmat valt zal de stemming al wat omslaan. Als Jetten de boel dan nog niet gefikst, dan zal dat zeker in 2024 gebeuren. Want u hoeft niet te rekenen om nog eens een energie steunpakket. Belasting is alweer op 21%, en de diverse milieu en klimaattoeslagen zijn ook alweer gestegen. Het enige dat overgebleven is voor 2023 is het prijsplafond.

Wellicht in september 2023 nieuwe verkiezingen voor de 2de kamer?

klaas24 | 01-01-23 | 20:23
-weggejorist-
eh.dinges | 01-01-23 | 19:47 | 2

Ukraine staat op plaats 122 en Rusland nog erger op 136. Maar het is maar net wat je onder corruptie verstaat. Burgemeesters worden benoemd uit

eh.dinges | 01-01-23 | 19:40

www.dr.dk/nyheder/udland/drs-matilde-...
Deens stukje even door de vertaling trekken. Deze journaliste was veel in Russisch bezet gebied en berichtte daar nogal feitelijk en neutraal over. Mijn indruk is dat haar accreditatie onterecht is ingenomen en dit binnen een paar dagen weer ongedaan gemaakt gaat worden. Ik vermoed met de excuses van de SBU erbij.

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 19:16
-weggejorist-
Professor Kluns | 01-01-23 | 19:02 | 3

Het gevoel van sommige verwarde mensen hier dat de vijand van hun vermeende vijand hun vriend is gaat nog vreemd uitpakken in de nabije toekomst.

Schout-bij-Nacht-J | 01-01-23 | 18:53 | 2

Dit is een zeer zinnige opmerking.
Misschien wel zinniger dan u zelf beseft.

reservebelgië | 01-01-23 | 19:22

"Onze" regering is mijn vijand. "Onze" regering haat de boeren. Dus de boeren zijn mijn vrienden tot "onze" regering weg is. Daarna zien we wel verder. Wat is er precies mis met deze redenering?

MAD1950 | 01-01-23 | 23:35

Als je dit schrijft ben je volgens Claudia de Breij (ja heb met een teiltje en stoel en touw bij de hand gekeken) een agent van Poetin.

waarisdelol | 01-01-23 | 18:53

De stemming in nl slaat pas om als
A: het sanctie pakket en militaire steun de burger te veel gaat kosten.
B: er zulke gekke dingen gaan gebeuren dat de burger zich onveilig voelt in eigen land
Uit in het verleden opgedane ervaringen met politieke moorden en dreigend terrorisme uit een zekere hoek
Blijkt er toch nog wel veel tolerantie voor te bestaan .

deathchant | 01-01-23 | 18:52
-weggejorist-
PietZwart | 01-01-23 | 18:22 | 1

Bas heeft wat gelezen en denkt het te snappen door dat klakkeloos over te nemen.
Simp.

Ashtrey | 01-01-23 | 18:20

En maar je gelijk willen halen over je fucking kut-referendum. Doodvermoeiend zeg.

Ik zou me doodschamen om bijgedragen te hebben aan de zeepkist waar de FvD nazi’s op staan.

Linkse Zakkenvuller | 01-01-23 | 17:52 | 10

@Linkse Zakkenvuller | 01-01-23 | 18:57:

Je herhaalt dat je niet het verschil ziet tussen een referendum en een invasie. Naar linkse maatstaven een zeer geloofwaardig argument, maar toch; dat weerlegt niet de controleerbare feiten in de column. Dat de ad hominem naar Bassie in jouw geval je sterkste argument is klopt, maar in die positie zou zwijgen eigenlijk beter zijn.

Dandruff | 01-01-23 | 19:22

@Linkse Zakkenvuller | 01-01-23 | 19:38:

Maar hoe lang wil je die rancune volhouden?
Durf te leven!

Dandruff | 01-01-23 | 19:41
▼ 7 antwoorden verborgen

1. Het bestrijden van corruptie lijkt mij nou niet de hoogste prioriteit als je als land in oorlog bent met kernmacht Rusland.
2. Mijn sympathie gaat uit naar het volk van Oekraïne maar ik ben me er ten volle van bewust dat er ook op mij oorlogspropaganda wordt losgelaten door dat land en zijn bondgenoten.
3. Mijn stemming zal, ondanks alles, niet omslaan. Mijn weerzin tegen Rusland is vele malen groter dan mijn wantrouwen jegens Oekraïne. De kritiekpunten die Bassie terecht aansnijdt, zijn peanuts in vergelijking met de gevolgen van de Russische agressie.

Amsterdamsko | 01-01-23 | 17:26 | 7

@Dandruff | 01-01-23 | 18:39:
Laten we die concrete voorbeelden even er bij pakken. 1. corruptie, Bassie blijft refereren aan de perceptie-index van transperency international. Die geven het zelf al aan, het gaat om perceptie. en normale landen die wat aan corruptie doen gaan eerst in de perceptie omlaag want hey, het komt veel vaker in het nieuws. Wel een feit: de VS heeft tot nog toe geen enkele fout kunnen ontdekken in het gebruik van de miljarden aan militaire steun, iets waar ze erg bang voor waren wegens de perceptie van Oekraiene als corrupt land. Dit staat dus lijnrecht tegenover het voorbeeld van Bassie. 2. Oekriane houdt er geen persvrijheid op na. Ik zou zeggen, lees de Kyiv independent er eens op na. Meer dan genoeg kritiek op Zylensky en de Oekraiense regering. Lees je het 'bewijs' van Paternotte, dan staat daar iets veel genuanceerders: de dame in kwestie heeft de schijn erg tegen zich dat ze Russische propaganda bedrijft. Daar doen al die prijzen die ze gewonnen heeft niks aan af, vraag maar aan Leni Riefenstahl. Waren er verder nog argumenten anders dan dat Bas Paternotte inderdaad ongefundeerd, stijlloos en kwetsend te werk gaat?

breedtevrees | 01-01-23 | 19:24

@breedtevrees | 01-01-23 | 19:24:

Jammer dat je de linkjes niet even gevolgd hebt.
1. Oekraïne scoort zeer slecht qua corruptie; #feit.
Dat dat op militair gebied mogelijk beter gaat is mooi maar neemt de overige corruptie niet weg. Terwijl ik me ook nog kan voorstellen dat de VS goede redenen hebben om dingen door de vingers te zien, zoals in Afghanistan.
2. Jij ziet genoemde journaliste als pro-Russische propagandiste, maar de Russen hadden haar al eerder de mond gesnoerd. Dus dat zal wel meevallen.
Het ongefundeerd stijlloos en kwetsend te werk gaan komt niet van Bassie.

Dandruff | 01-01-23 | 19:38

@Dandruff | 01-01-23 | 18:17: Eens, maar ik heb niet de indruk dat de corruptie en censuur door mensen in NL bejubeld worden.

Amsterdamsko | 01-01-23 | 20:57
▼ 4 antwoorden verborgen

Sommigen van de vrije pers dragen te vaak een te kort rokje.

aflaatverkoper | 01-01-23 | 17:03

De media schreven zelf tot voor kort zelf dat het het meest corrupte land van Europa was. En nu ineens niet meer. Zover ik mij erin verdiept heb is het ook een gecompliceerd land; veel culturen en het westen aan de ene kant en Rusland aan de andere kant, en een grens waar al jaren om gevochten wordt, met smerige politieke spelletjes vanuit beide kanten.

Sinds die oorlog lijkt er een charme offensief te zijn, alle politici moeten gaan knuffelen met Zelensky. Alle corruptie is als sneeuw voor de zon verdwenen. En alle media roepen enkel "Oekraïne good, Rusland bad". Nu spreek ik dat laatste niet tegen maar elke nuance mist om maar steun van het volk te houden om er maar miljarden heen te sturen.

Ik vind op YouTube tig documentaires pre-2021 over het grensgebied daar, met mensen aan het woord die enerzijds bij Rusland willen horen en anderzijds bij Oekraïne. Waar zijn historici en andere experts gebleven die proberen zo objectief en genuanceerd mogelijk een beeld te schetsen van een complexe geopolitieke situatie zonder in dat domme Oekraïne-good-Rusland-bad verhaal te verzanden? Dat laatste maakt mij erg sceptisch.

memanta82 | 01-01-23 | 16:52 | 8

@Nappa | 01-01-23 | 18:10:

Amerikaanse agressie? Ging het niet over Oekraïne?
Wie viel onaangekondigd Oekraïne binnen tijdens zogenaamde "oefeningen"?
Het begint in ieder geval niet met een "A", en eindigt ook niet op "merika".

Dandruff | 01-01-23 | 18:43

@Nappa | 01-01-23 | 16:58: Nee, Oekraiene is geen verscheurd land, in 1991 koos de meerderheid van de bevolking, in ELK district, dus INCLUSIEF de Krim, voor een onafhankelijk Oekraiene. Russisch talig zijn maakt een oekraiener niet minder oekraiens, en zo dneken ze er zelf ook over. De rest van uw Amerika-verhaal heeft u keurig uit uw duim gezogen om uw eigen wereldje kloppend te krijgen, want daar is geen enkel bewijs voor te vinden. Waar wél veel bewijs voor te vinden is, is dat dit keurig aansluit bij de Russische propaganda die hier garen bij spint. Immers, door het Westen verdeeld te krijgen kan Poetin gewoon weer verder met het herbezetten van inmiddels vrije ex-sovjetrepublieken.

breedtevrees | 01-01-23 | 19:32
▼ 5 antwoorden verborgen
-weggejorist-
Kim-Jung-Un | 01-01-23 | 16:38 | 3

Juntalijers onder elkaar.
Voor het grotere goed.
Vrolijk pasen en een gelukkig oudjaar.

hallevvezool | 01-01-23 | 16:34

Je kan het ook anders bekijken. Oekraïne probeert tenminste de corruptie aan te pakken. Dat dit geen gemakkelijke zaak is, wordt geregeld bevestigd door incidenten zoals deze. Maar toch. Het is een heel andere instelling dan in Rusland, waar corruptie onderdeel is van de regering Poetin, in persona en expliciet bevorderd onder de elite en de aan Poetin gelieerde top figuren.
www.reuters.com/world/europe/ukraines...
De laatste zin uit Bas' topic spreekt boekdelen. Hij hoopt dat er vlug een einde komt aan de steun voor Oekraïne. Dat ze snel hun land zullen overdragen aan Poetin, zodat wij weer business as usual verder kunnen. Oke hij schrijft dat niet letterlijk, want met handige retoriek omzeilt hij net de dreigende klippen. Maar iedereen weet, die oorlog is maar lastig, en gaat slechts om een klein stukje land van een corrupte staat. Toch? We vergeten deportatie, moord, plundering, martelingen, verkrachting, genocide. We vergeten ook dat het uiteraard niet eindigt bij Rusland dat een stukje land inpikt, maar graag kijken demense daarvan weg. Want niet onze oorlog toch?

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 16:04 | 9

Ben het eigenlijk wel met je eens, het hele verhaal. Ratelaar. Hoe dan ook zal na deze oorlog de verhouding met Rusland niet meer hetzelfde zijn. Als Rusland dan nog bestaat, zelfs.

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 16:55

@ratelaar | 01-01-23 | 16:48:

Mijn ex-vrouw ratelt minder na drie flessen wijn. Maar de conclusie is gelukkig goed. Na elkaar eeuwenlang tot de dood te bestrijden zijn we, in zijn algemeenheid, het vechten beu. Maar dat wil niet zeggen dat we ons niet keihard moeten maken voor extensionele gevaren zoals de militante moslims en Russen. Ik ben geen fan van Trump omdat het een domme leeghoofd is die alleen maar vastgedraaid zit in een verkoperspraatje maar als zijn boodschap domme mensen bereikt? Prima. Rusland is niet onze vriend, wij moeten opschalen in defensie en wij moeten ons zorgen maken over religieuze idioten van zowel moslim als christen persuasie. Anders is er geen vrij en blij democratisch westen meer.

Psoglav | 01-01-23 | 17:03

Kim-Jung-Un, ik had het niet eens tegen jou.

B*tchmeister | 01-01-23 | 17:45
▼ 6 antwoorden verborgen

Tsja, Oekraine is corrupt. Blader je verder naar beneden in de lijst dan zie je dat Rusland nog corrupter is. En daarnaast een agressief boevenland dat zijn buurman met raketten probeert te vernietigen, en daar nog bij staat te juichen ook.

juicy fruit | 01-01-23 | 16:00

Omdat Oekraïne corrupt is, moeten we ze niet steunen in de strijd tegen Rusland? Ik snap deze gevolgtrekking niet. Volgens mij moet je je afvragen wat in ons belang is, en dat lijkt mij op dit moment zorgen dat Oekraïne dit niet verliest en Poetin het zeker niet wint.

Komjehiervaker | 01-01-23 | 15:53 | 7
-weggejorist-
Kim-Jung-Un | 01-01-23 | 16:28

Militaire steun prima, maar de miljarden die worden overgemaakt aan Zelensky en kornuiten komt echt niet allemaal ten goede aan de verdediging van het land. Iets met een strijkstok.

B*tchmeister | 01-01-23 | 16:39

@Kim-Jung-Un | 01-01-23 | 16:28:

Er staat geen woord in jouw commentaar wat geen leugen is. Alles is een leugen. Oekraïne is niets begonnen. De hardste vechters tegen de Russen komen allemaal uit dat gebied. Jij wil Kiev slecht noemen omdat ze terug schieten? Zelfs de etnische Russen zijn weinig te spreken over de Russen. Voelen zich meer Oekrains-Russisch dan Kremlin-Russisch. En elk verstandig volk mens zou beter weten dat een paar boze etnische Russen niet zomaar komen aan artillerie en Boek-systemen. Iedereen zou moeten weten dat de Oekraïners bijna gewonnen hadden totdat Poetin ingreep in de door hem veroorzaakte crisis wat werkelijk nergens voor nodig was. Omdat hij bang was voor concurrentie op de gasmarkt? Olie? Russen? De man stuurt honderdduizenden Russen de dood in om Russen te beschermen die nooit bedreigd werden behalve dan door de acties van Poetin? Ga je schamen.

Psoglav | 01-01-23 | 16:48
▼ 4 antwoorden verborgen

Denk dat ze eerst maar de oorlog moeten doorkomen, zonder of met landverlies. Kan er daarna weer worden gekeken naar bestrijding van corruptie. Op dit moment hebben ze wat anders aan hun hoofd: dit zien te overleven!

Jan, Leiden | 01-01-23 | 15:53

Bwahahaha....
Goh, echt?

Is dit nog nieuws? | 01-01-23 | 15:46

Gewoon Oekraïne militair blijven steunen en als de oorlog gewonnen is ze niet zomaar toelaten tot de EU..

Geilbaard | 01-01-23 | 15:10 | 1

Ja joh, en over 10 jaar gebruiken criminelen hiero diezelfde wapens.

Is dit nog nieuws? | 01-01-23 | 15:47

Wat voor corruptie hebben we het over in Oekraïne? Zijn het de ambtenaren, de politie, de douane, de lokale overheden of de functionarissen in de landelijke politiek? Of en en? Nou weet ik niet beter dat corruptie overal is. Niet overal even kwalijk, groot en in ieders ogen daadwerkelijk corruptie.

Reaaalist | 01-01-23 | 14:47 | 9

@KingOfTheLoonyBin | 01-01-23 | 15:40:
Juist ja. En daarom zijn ze volgens verschillende bronnen nóg corrupter dan Rusland? Laat mij niet lachen aub. Ik heb een collega die zaken deed in Oekraine, en zijn verhalen logen er niet om. Ik zou zeggen ga er zelf maar kijken..

Nappa | 01-01-23 | 15:54

@Nappa | 01-01-23 | 15:54: Volgens de gelinkte lijst is Rusland corrupter dan Oekraine. Staat even laag als Mali.

juicy fruit | 01-01-23 | 16:03

@Nappa | 01-01-23 | 15:54: Een collega nog wel. Geen nichtje van de schoonmoeder van je vroegere buurvrouw?

Après toi | 01-01-23 | 17:48
▼ 6 antwoorden verborgen

Zolang Oekraïne deze oorlog zelfstandig, met financiële en militaire steun kan uitvechten mogen ze van mij gesteund worden, corrupt of niet. Dan doen we het maar voor de slachtoffers van MH17.

Uiteindelijk komen die Russen toch weer een keer terug, als je ze geen reden geeft dan maken ze die zelf wel.

Stairway to hell | 01-01-23 | 14:47

Wat een verrassing dat Duitsland Rusland zijn zin wil geven. Ze weten dat er door Rusland protestacties zijn opgezet tegen kerncentrales maar gaan gewoon stug door met de energiewende ook al is die gedoemd te mislukken met de huidige vraag. Wat mankeren die groenen toch?
Nu toegeven is ook het domste wat je kan doen. Dat wordt weer dansen naar de pijpen van Putin en dat betekent permanent hogere gasprijzen. Daar wou men toch vanaf?
Beetje raar dat Oekraïne steunen niet goed is of ljjkt te zijn. Zij hebben Brussel ook hard nodig en dus kan men aan Kiev ook eisen stellen.

Deflatiemonster | 01-01-23 | 14:34
-weggejorist-
bisbisbis | 01-01-23 | 14:28 | 3

Paternotte heeft kritiek op het verbieden van collaboratie kranten en partijen, vindt hij dan ook dat de NSB en Telegraaf niet verboden hadden moeten worden?

i-Wonder | 01-01-23 | 14:21

Gelukkig zijn ze in Moskou niet corrupt.

ParaPiet | 01-01-23 | 14:18

Gelukkig zijn ze in Brussel totaal niet corrupt. Over Den Haag zullen we het maar niet hebben.

Mokum Kosher | 01-01-23 | 14:14

Bij het woord corruptie denk ik toch meer aan Huge de Jonge, Sywertje van Lienden, Cora Nieuwenhuizen en Roger van Boxtel

huh!? | 01-01-23 | 14:13 | 4

@Xbitt | 01-01-23 | 14:19: In Nederland stemt de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer voor een verdrag met Canada dat rampzalig gaat uitpakken voor het Nederlandse midden- en kleinbedrijf, en krijgt dan in ruil daarvoor het burgemeesterschap van Eindhoven. Dat stinkt een uur in de wind, maar blijft buiten de corruptie-index. Eerder kreeg Pechtold van een Canadees zomaar een penthouse cadeau. Dat had natuurlijk niets met dat verdrag te maken en al helemáál niets met corruptie.

MAD1950 | 01-01-23 | 14:39
▼ 1 antwoord verborgen

Kennis is macht, Kennissen zijn machtiger

huh!? | 01-01-23 | 14:11

Oekraïne is een westers leunend volk met oostelijke gebruiken hier en daar. Het is ook niet 1 volk maar een amalgaam van volkeren die zich hebben kunnen vinden in de levensstijl van de zoutverkopende Kozakken en rebelse Tataren, de op zoek naar goed geluk Russen uit het oosten en het beu van Polen-Litouwen gemeenschap Slavische volkeren in het westen. Lijfwachten voor de Byzantijnen in de vorm van de tagma ton Varangon. Dit tezamen met nieuwkomers. Hongaren, Slowaken en zelfs de aloude Grieken en Turkse volkeren daar maakt wat we nu Oekraïne noemen. Dat is hun nationale identiteit. Een volk van handelaars, boeren, krijgers en later industrialisten. Wat de Russen, of liever gezegd de Moskovieten al meer dan 300 jaar kwaad maakt is dat ze zo rebels en onafhankelijk zijn. Dat ze het beter doen dan de Russen. Klinkt nu al bekend? Of het nu ging om de Russische Tsaar of de Ottomaanse Sultan dat amalgaam van volkeren viel niet of nauwelijks te knechten. Nederlanders herkennen zich daar wel in. Ook wij zijn een samenraapsel van verschillende volkeren en al eeuwen zo maar we lieten ons niet domineren door de Spanjaarden we zochten opportuun allianties met de Ottomanen en verkochten aan de toen nog zwakke Russen. Een onhandelbaar eigenwijs volk met een gemeenschappelijk gemengde cultuur. Borsht is Oekraïens. Nikita Chroesjtsjov was een Rus maar gefascineerd door het land waar hij opgroeide. Oekraïne. Dat verklaart waarom Nederlanders zich aangetrokken voelen tot zo'n rebels volk wat niet buigt voor de grotere en sterkere partij maar vecht tot ze winnen. Ik denk en hoop dat mensen dit begrijpen. Het staat mij misschien meer aan het hart dan anderen en met groot verlies maar het is denk ik belangrijk dat we deze kant ook weten.

GrandMechantLoup | 01-01-23 | 14:02 | 6

@ratelaar | 01-01-23 | 15:55:
Grieken zaten wel heel lang geleden in de Krim. Daar zaten daarna Tataren en daarna pas Russen omdat Stalin eventjes had besloten om genocide te plegen en te Russificeren. Ik weet niet waar jij je dwaaltochten in onzin zoekt maar de Krim was eigenlijk altijd Tataars en in de recente geschiedenis dat de Kozakken en Grieken daar mee konden handelen is een ander verhaal. Dat de Vikingen en Slavische volkeren dat ook mooi vonden ook. Hoe dan ook de claim dat de Krim Russisch is is als claimen dat Rotterdam Marokkaans is.

Psoglav | 01-01-23 | 17:49
▼ 3 antwoorden verborgen

Corruptie is niet meer of minder als survival of the smartest/fittest. Zo lang je niet met je handen in de koekjestrommel wordt betrapt ben je gewiekst. Wordt je betrapt ? Dan ben je een oetlul. Corruptie anti sociaal? dat zal, nou en? Socialistische heilstaat is hier ook alleen de verpakking voor dictatorschap a la Rode Khmer.

strawdog | 01-01-23 | 13:51 | 1

Alsof Nederland niet corrupt is of Brussel? Graaien is van alle tijden. En Poetin is enger dan de Oekraïne

Zatkniss | 01-01-23 | 14:03

Voor wie meer wilt weten over de geschiedenis tussen Rusland en Ukraine is er een aardig boek van Anton Kruft: 'Rusland, Oekraïne en de Krim: historische wortels van een conflict'.

books.google.com/books/about/Rusland_... en www.historien.nl/rusland-oekraine-en-k...

Maar weinige weten dat Rusland, samen met Belarus en Ukraine zo'n 1000 jaar geleden onderdeel waren van wat toen het Kievse Rijk heette: Kyiv Rus. nl.wikipedia.org/wiki/Kievse_Rijk

Het waren dezelfde drie landen die in december 1991 gezamenlijk het Akkoord van Białowieża tekenden wat het definitieve einde van de Sovjet Unie betekende. nl.wikipedia.org/wiki/Akkoord_van_Bia...

De oorsprong van de oorlog met de Ukraine moet binnen het Kremlin gezocht worden. Het was Putin die zich bedreigt voelde en met de inval zijn opponenten buitenspel wilde zetten. Staatskundig gezien is er veel voor te zeggen dat Rusland, Belarus en Ukraine gelijkwaardig aan elkaar zijn, hoewel Rusland dit anders ziet.

Red shirt | 01-01-23 | 13:49 | 7

@Schout-bij-Nacht-J | 01-01-23 | 14:11: Ik zou ook wel denken dat we in Nederland ook recht hadden op ons eigen land. Helaas moeten we elke dag wat weggeven aan hele hordes klaplopers die vinden dat ze hier evenveel recht op hebben. Tot overmaat van ramp zijn er ook nog hele kolonnes linkse mafkezen die het daar volkomen mee eens zijn.

Kopieerapparaat | 01-01-23 | 14:54

@Red shirt | 01-01-23 | 14:12:

Het is een onzinboekje. Als ik mij niet vergis is uw ega en kinderen Rus. Eigenlijk zou ik u niet hoeven te vertellen dat de Russische identiteit vooral is gebaseerd op leugens. Zo erg zelfs dat ze het zelf eigenlijk niet eens geloven. U hoeft niet ver terug in de tijd te gaan maar als uwilt kan dat prima. Het grootste probleem met de zogenaamde Russische identiteit is dat het allemaal nep is. De grote schrijvers of dichters of componisten kwamen uit Oekraïne of Frankrijk of Duitsland. Zelfs Polen. Tot de communistische revolutie waren allen die onder de dictatuur van de Tsaar vielen horigen en eigenlijk slaven die werden doorverkocht met land door een heel kleine elite. Beetje zoals nu eigenlijk. Er is geen groots Rusland, er was nooit een groots Rusland. Rusland had nooit een vlag of fatsoenlijke schepen gehad zonder Hollanders. Het enige wat het wel heeft gedaan is gigantische gebieden in Eurazië bezetten. Dat was ook de enige motivatie. Wij moeten ook zo groot worden als de Britten, Fransen, Spanjaarden, Hollanders, alleen verloren ze het bijna overal altijd en zeker zonder steun van de genoemde landen. Het is een cultuurloos triest volk. Zelfs wodka komt niet uit Rusland maar Polen. De beste Russische schrijver ooit komt uit Oekraïne. Het nationale voedsel komt uit Oekraïne. We hebben te maken met een gefrustreerd land met een minderwaardigheidscomplex. Een soort van Ted Bundy of Jeffrey Dahmer maar dan als bijna een heel land en bijna alle onderdanen.

Psoglav | 01-01-23 | 14:59

@Red shirt | 01-01-23 | 14:12: Om een belangrijke verdraaiing te noemen in het boek. De schrijver beweert dat er bij het uiteenvallen van de USSR een afspraak gemaakt zou zijn dat er geen NAVO-troepen in de voormalige USSR-landen gestationeerd worden. Dit is later zelfs door Russische regeringsleiders ontkend. Bovendien zou dat ook niet kunnen, want niemand kon toen vooruitzien hoe het zou gaan worden met de voormalige USSR-landen. Wat wel afgesproken is, dat er in de voormalige DDR geen NAVO-troepen gestationeerd zouden worden.

Er wordt in het boek systematisch erg zacht gedaan tegen de Russen alsof ze een redelijk belang - op historische en bovengenoemde gronden - zouden hebben bij een inval. Inmiddels weten we wat zo'n inval bij "broeders" betekent. Een pure vernietigingsoorlog die absoluut niet in de gegeven context past.

nancystjago | 01-01-23 | 15:04
▼ 4 antwoorden verborgen

Oliver stone. Ukraine on fire YouTube.

echtehollander 1 | 01-01-23 | 13:48 | 7

@Schout-bij-Nacht-J | 01-01-23 | 14:13:
Oh my god. Rusland zit vol foute complotdenkers. En dat, terwijl historisch bewezen complotten nooit bestaan hebben. Domme Russen dus.

MistaRazista | 01-01-23 | 14:27

Oliver Stone is een Poetin fanboy

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 15:41
▼ 4 antwoorden verborgen

We gaan hier moreel even hoog te paard zitten. Toeslagenaffaire, aardbevingen, de MSM of in handen van D66/de Staat of van een paar gesubsidieerde belgen. Iets met balk en splinter. UA is een corrupt land, dat moet opgelost worden door henzelf en na de oorlog. Prio 1 is de Russen terugslaan en dat mag ons best wel geld kosten. Altijd nog goedkoper (zeker op termijn) dan appeasement voor de Russen. En ja, we kunnen verhalen over Jemen houden of over Eritrea; maar dat is verder weg en een andere cultuur. Daar moeten wij buiten blijven, ook geen vluchtelingen uit die landen toelaten. Daar zijn andere landen in hun omgeving voor. Eerst de Russen eruit meppen.

nancystjago | 01-01-23 | 13:48 | 1

In Jemen en Eritrea is er geen partij die echt een goede bondgenoot zijn en Oekraïne kan dat wel worden als ze winnen.

Alexander des Burgus | 01-01-23 | 13:55

Nee natuurlijk is kritiek op Oekraïne geen pro Poetin standpunt. Maar wel opvallend is dat we Baasie nooit zien schrijven over Rusland. Waar de shitzooi allemaal honderd keer erger is. En kabaal maken over de persvrijheid, in een land in oorlog, waar vele pro Russische opstokers. Hun best doen via de open media hun punt te maken, is een beetje besides the point. Het grappige is dat anti Oekraïne types altijd blijven wijzen op de corporatie in dat land, en hoewel ze altijd heel hard ontkennen, krijg je soms toch de indruk dat ze de pest hebben aan het feit dat Oekraïne zich zo blijft verzetten. Alsof ze hun vrijheid toch een beetje niet verdienen omdat er nog corrupte politici in dat land zijn. En daarom zouden ze maar hun land moeten opgeven, zodat wij er geen last meer van hebben. Voor het gemak kijken we even weg van wat er plaatsvindt in de door Rusland geannexeerde gebieden. Moeten zo ook maar wat coulanter zijn tegen kritische journalisten, toch?

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 13:45 | 6

@Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 14:36: Niet of het verdedigd moet worden, dat antwoord is natuurlijk volmondig ja. Maar er zijn er ook nogal wat die beginnen te zeuren over een EU lidmaatschap. Daar kan wat mij betreft geen enkele sprake van zijn. Op korte termijn niet en op lange termijn evenmin. Daarvoor zijn de problemen in dat land te groot en speelt de enorme corruptie zeker mee. Voordat Oekraine klaar zou zijn voor EU lidmaatschap, zijn we minstens 30 jaar verder.

Kopieerapparaat | 01-01-23 | 15:02

@Beste_landgenoten: teveel pro-Oekraïne en teveel anti-Rusland zijn is voor de domme massa, of zoiets.

Of je ...
- het wel of niet eens bent met de steun en aan Oekraïne,
- het wel of niet eens bent met het kandidaat-lidmaatschap van de EU,
- Oekraïne te corrupt vindt of niet
- Zelensky een lul vindt of niet
- etc. etc.

staat allemaal los van het feit dat Oekraïne volledig in zijn recht staat zichzelf te verdedigen tegen een gewetenloze agressor en dat het bezette gebieden herovert.

Want hoezo niet?

ChupaChupa | 01-01-23 | 15:10

De angst voor EU lidmaatschap drijft veel "genuanceerde" journalisten om vooral naar de negatieve kanten van de tamelijk jonge staat Oekraïne te blijven benadrukken. Ze schrijven nog net niet Oekraïne kan doodvallen, maar je merkt aan alles dat ze dat wel degelijk vinden. Nagevraagd zullen ze dat uiteraard ontkennen en obligaat wijzen op de kwalijke Russische aanval, maar dat is schijn. Je merkt het vooral aan het verwoede speuren naar de splinters bij de ene partij waar de balken bij de andere partij genegeerd worden. Want "nuance" in het debat.

Beste_Landgenoten | 01-01-23 | 15:46
▼ 3 antwoorden verborgen

Waarschijnlijk had de heer Paternotte een deadline en heeft nog snel een broddelstukje getikt met een kater. Ja Oekraine was een 2e wereld land dat aan het opbouwen was met een USSR verleden. De meeste corruptie is ontstaan door de grote boze buurman en de Oekraniers wilden hier zelf schoon schip mee maken. Eerst de Russen het land uit en daarna mogen de dappere Oekraniense bevolking zelf hun mooie land weer opbouwen met hun eigen identiteit en cultuur en met onze steun. Die paar miljard is een schijntje om de Russen weer terug naar hun hol te sturen.

Zander | 01-01-23 | 13:37 | 4

Die bolle overleden VVD-er en Guy Verhofstadt hebben dat op een pleintje staan schreeuwen, weet ik nog. Voor de Rus jammer dat de technologie en machinebouw uit Ukraine komt.

P. Breidel | 01-01-23 | 13:55

@P. Breidel | 01-01-23 | 13:55: Gaap.....

Après toi | 01-01-23 | 14:01

@dickg | 01-01-23 | 13:43: Hoezo kinderlijk geklets?
Misschien wat simpel geformuleerd, maar het is wel waar het op neer komt.

ChupaChupa | 01-01-23 | 15:13
▼ 1 antwoord verborgen

Even mijn mening in een notendop: Oekraïne is één grote corrupte bende. Van toetreding tot de EU kan dan ook voorlopig geen sprake zijn. Als de oorlog voorbij is, moeten de Oekraïners eerst maar eens flink de bezem erdoor halen. Wordt een moeilijk en pijnlijk proces, maar noodzakelijk als ze mee willen in de vaart der volkeren. Daarna kijken we wel weer verder.

De Maagd Maria | 01-01-23 | 13:31 | 5

@H. Drievuldigheid | 01-01-23 | 13:36: Nee, bepaald niet. Daarom zitten we er niet op te wachten om de chaos nog groter te maken.

De Maagd Maria | 01-01-23 | 13:45

@De Maagd Maria | 01-01-23 | 13:45: De omvang is nog steeds onbekend toch? Hebben wij het nog niet over Hongarije cs.

P. Breidel | 01-01-23 | 13:57

@P. Breidel | 01-01-23 | 13:57:
De omvang van Timmerfrans? Inderdaad, die is bijkans onmetelijk en zal nog dagelijks toenemen... een soort corrupte oerknal dus.

Monkey Cabbage | 01-01-23 | 14:15
▼ 2 antwoorden verborgen

Een mening hebben over Oekraïne hebben is je hand in een wespennest steken. Volgens mij zijn er al meerderen permanent in de kelder opgesloten en het valt trouwens op dat er eentje die nogal pro-Kiev was plotsklaps is verdwenen en al maanden niet gezien niet eens met een ui naast zijn of haar naam. Je leest allemaal meningen die soms ergens op slaan en soms ook helemaal niet. Sommigen hebben het over een etnische strijd tussen nazi-Russen en een vrij volk, anderen zeggen dat het Poetin gaat over de levering van olie en gas en de macht over de pijpleidingen en weer anderen claimen dat Poetin gewoon gestoord is en de Russen gestoord zijn. Wat moet je geloven? Persoonlijk ben ik van mening dat wat het achterliggende motief ook is. Zij het het brengen van vrijheid en democratie wat de Russen niet leuk vinden of het feit dat hoe groter de NAVO wordt hoe lastiger het wordt voor de toch al niet populaire Russen in de regio om hun dominantie uit te dragen of gewoon dat de Russen de totaal controle willen hebben, krijgen en houden over gas en olie. Een ander volk kapot maken voor welke van deze zogenaamde redenen ook is fout. Na tien maanden kan ik niet anders concluderen dat er geen greintje reden is om te kijken laat staan begrijpen wat de Russen er van vinden.

KingOfTheLoonyBin | 01-01-23 | 13:28 | 2

En als de Russen succesvol zijn, is Polen het volgende land. Gaan wij nog lachen met de Chinezen. Die hebben ook nog een paar issues met grenzen.

P. Breidel | 01-01-23 | 13:38

@P. Breidel | 01-01-23 | 13:38: Een aanval op een NATO land zou geen slimme move zijn. Zeker gezien het feit dat de Russkis nu niet bepaald overtuigende resultaten boeken op militair gebied. Putin (ik weet, is een grote schurk, gewetenloze ellendeling en dictator) heeft het al over zijn kant laten gaan dat voormalige Warschau-pakt landen werden ingekapseld door het Westen en lid werden van NATO. Maar een aanval op een NATO land zou de komplete vernietiging van Rusland betekenen. Dat beseft hij zich heus wel.

Asteroid-B612 | 01-01-23 | 17:27

Nederland haat de vrije pers nog veel harder. Zouden we toch moeten weten met de dagbladen in Brusselse handen, en de staatstelevisie van D666. Corruptie is in Nederland ook niet onbekend, zie o.a. de aanschaf van de politie auto;s bij sjoemel staatsbedrijf Volkswagen. En de EU jaarrekening heeft nog nooit een handtekening van een accountant gezien.

Winston1 | 01-01-23 | 13:27 | 12

@huh!? | 01-01-23 | 13:37: Wist ik niet maar inderdaad, wat een zootje. Renault en Peugeot ook strafvervolging afgekocht.

P. Breidel | 01-01-23 | 14:21

@Après toi | 01-01-23 | 14:02: Dat heeft Ongehoord Nederland dan ook geprobeerd. dan blijkt die vrijheid toch wat minder vrij.

Kopieerapparaat | 01-01-23 | 15:08
▼ 9 antwoorden verborgen

Alleen daarom al is praten beter dan wapens leveren.
Of moeten er dit jaar weer 100 duizend als collateral damage sneuvelen?

pejoar | 01-01-23 | 13:27 | 5

@Après toi | 01-01-23 | 14:03: Was het maar zo simpel.

SirCharlesPoploch | 01-01-23 | 16:39
▼ 2 antwoorden verborgen

Is Oekraine gestopt met een zeer problematisch land te zijn sinds Feb 24? Nee, natuurlijk niet.
Is het redelijk om af te vragen waar al het geld heen gaat? Jazeker (Alhoewel ik een sterk vermoeden heb dat men daar vele malen meer bovenop zit want existentiele bedreiging).
Gezien alle aantoonbare ellende die men heeft aangetroffen na terugwinning van gebied, is het redelijk om het hele oosten terug te winnen? Absoluut.
Crimea? Oei Ben wel voor, maar haken en ogen is een behoorlijke understatement.
Is Zelensky een held? In de context als oorlogsprez, ja. Los daarvan is er waarschijnlijk heel wat af te dingen.
Oorlogsmisdaden aan Oekrainse kant? Zeker wel, maar dat is met elke oorlogs situatie het geval, ook als het een echte zwart/wit situatie is. Ons NL verzet is ook niet altijd bepaald netjes geweest, om het voorzichtig uit te drukken.
UKR in de EU? Neen! Hechte samenwerking? Waarom niet, lijkt mij ook in ieders belang.
UKR in de NAVO? Nu wel ja, lijkt mij verstandig.

Ondanks zeer terechte kritiek punten Slava Ukraini?

Slava Ukraini!

Klompz | 01-01-23 | 13:25 | 4

@Klompz | 01-01-23 | 13:31:
Klompz lijkt het verstandig om nu de Oekraine bij de NAVO te voegen?

Eerst niet maar nu wel, hmmm volgens mij is Klompz helemaal gek geworden

en dat praat dan over 'deugen' en 'meebabbelen' met de NOS

Kan iemand ingrijpen?

huh!? | 01-01-23 | 13:39

Ben benieuwd naar de reactie van de Putin verstehers als hun voor- en nageslacht door de vijand gemarteld, vermoord, verkracht zouden zijn. Of ze hun eigen reactie richting die daders ( tuurlijk gezonden, moorden en verkrachten omdat ze verteld is dat ze een nazi baby en zelfs een nazi hond verkrachten, dus dat is best zielig voor de verkrachters) ook onder oorlogsmisdaden zouden scharen.

BenZen | 01-01-23 | 14:57
▼ 1 antwoord verborgen

Tsja, ik zeg niks.

drs. Levi Samsonov | 01-01-23 | 13:25 | 3

Misschien maar beter meteen een gewoonte van maken ..

justinianus | 01-01-23 | 13:54

Naar de mening van Russen wordt hier niet geluisterd.

Après toi | 01-01-23 | 14:05

Hou dat vol doctorandus.

BenZen | 01-01-23 | 14:51

Corruptie in Ukraine? Is al meer dan 100 jaar zo. Dat duurt wel dik 50 jaar je best doen voordat het aan het verdwijnen is.
Dus: geduld vrienden, het duurt allemaal nog even.

Schadenfreude | 01-01-23 | 13:23

Het was er een paar jaar geleden een stuk corrupter. Ze maakten behoorlijke progressie. Nu is het een land dat wordt bezet, de spelregels zijn veranderd. Ik hoop juist niet dat het sentiment in Nederland omvalt, ook al doen sommigen nog zo hun best. Ik hoop wel dat we, als deze oorlog ten einde is, zullen helpen om een vrij, democratisch land op te bouwen. Zoals de meeste Oekraïners willen.

Komjehiervaker | 01-01-23 | 13:19 | 7

@pejoar | 01-01-23 | 13:33:
Hoop dat dat dan het definitieve einde wordt van de EU, moslimsstaten erbij voegen (liefst in grotere getallen tegelijk)

huh!? | 01-01-23 | 13:58

@pejoar | 01-01-23 | 13:33: Turkije staat alles, behalve te popelen om bij de EU te komen. Dat is een gesloten hoofddoek voor de Turken. Alleen doen ze het zo slecht niet.

Mokum Kosher | 01-01-23 | 14:18

@Mokum Kosher | 01-01-23 | 14:18: "Alleen doen ze het zo slecht niet." Ik mag hopen dat dat een grap was.
Nee, het gaat echt héél goed met Turkije. Not.

ChupaChupa | 01-01-23 | 15:21
▼ 4 antwoorden verborgen
-weggejorist en opgerot-
Hendrikaatje | 01-01-23 | 13:17 | 7
▼ 7 antwoorden verborgen
-weggejorist-
Rattus | 01-01-23 | 13:13 | 5
▼ 5 antwoorden verborgen

Daarom wel hulp bij de wederopbouw en geen toetreding tot de EU. De culturele verschillen zijn ook in dezen te groot.

MickeyGouda | 01-01-23 | 13:13

Paternotte's verhaal is een vastlopende plaat. OK dan heb je kritiek op Ukraine.... ennu?
ls Frankrijk wordt aangevallen door Rusland heb je vast ook kritiek op Frankrijk.
Hoe vaker iemand roept geen fanboy te zijn des te doorzichtiger beste man.... we see you

geenjagergeenneeger | 01-01-23 | 13:10

Als ik het goed begrijp wil paternotte een einde aan de oorlog door oekraine een stuk land te laten opgeven. Dat is allemaal niet erg, want oekraine is corrupt. Het staat er niet letterlijk, maar ik zie niet in wat dit betoog dan inhoudt.

BobDobalina | 01-01-23 | 13:09 | 7

@pejoar | 01-01-23 | 13:36:
Je hoopt niet dat Putin vervangen wordt door een 'hard-liner'

U ziet Putin als redelijk gematigd o.i.d.?

huh!? | 01-01-23 | 14:00

Ten opzichte van een oud fanatiek communist die nationalistisch is , ja zeker.
Lees anders maar van Steven Lee Myers de nieuwe tsaar.

pejoar | 01-01-23 | 14:53

@pejoar | 01-01-23 | 13:36: Ha ha ha. Want Poetin is geen hardliner. En wat gaat er dan precies gebeuren?

ChupaChupa | 01-01-23 | 15:24
▼ 4 antwoorden verborgen

Nederland waait toch met de wind van de grote EU landen mee.

impy | 01-01-23 | 13:07 | 2

Blijkbaar niet, kennelijk wil de Duitse bevolking dat Oekraïne capituleert en land opgeeft.

Wattman | 01-01-23 | 13:11

@Wattman | 01-01-23 | 13:11:
Volgens mij wil de Duitse bevoling primair dat hun energievoorziening behouden blijft

huh!? | 01-01-23 | 14:01

Dank voor dit informatieve stuk. Hoewel ik meer sympathie heb voor de Ukrainiers dan voor Rusland plaatst dit artikel het voor mij weer beter in perspectief. Ook geeft het te denken. Waar blijft dat geld straks op de bankrekening staan? Gaat het allemaal naar oorlogsspullen en de bevolking of blijft er een fors deel bij de corrupte politici in dat land hangen? Vragen waarop ik wel graag antwoorden zou willen hebben.

Whisky | 01-01-23 | 13:06 | 6

@gato | 01-01-23 | 13:32: Schijnt een paar miljoen te zijn. Putin wordt op 60 miljard geschat.

Après toi | 01-01-23 | 14:56

@Après toi | 01-01-23 | 14:56: Schijnt. Goede onderbouwing hoor.

SirCharlesPoploch | 01-01-23 | 16:36
▼ 3 antwoorden verborgen

Toegeven aan een oorlogszuchtige dictator die meer grondgebied wil, wat een laf idee.

Wattman | 01-01-23 | 13:06

Oekraïne nog steeds corrupt? Dat zal best maar ze zijn eventjes iets te druk bezig met Russen uit hun land te elimineren. Leuk weetje trouwens. Het leeuwendeel van Oekrainse-Russen vecht vrolijk mee en of steunt Kiev. Iemand zei laatst hier dat etnische Russen en Russischtaligen verwijzen naar Moskovieten en impliceren dat de Russische bezetters geen Russen zijn. Wat eigenlijk technisch gezien wel klopt omdat de meesten uit etnische minderheden worden geronseld voor hun meesters in Moskou. Dan. Persvrijheid gaan huilen tijdens een oorlog getuigt van wel veel naïviteit beste Bas Paternotte. Ik bedoel dit niet beledigend, je bent 1 van mijn favoriete stukjes tikkers maar ook jij kan het fout hebben. Vraagje? Is er ook maar 1 land wat pottenkijkers wil tijdens een gewapend conflict en al helemaal als de aanvallende partij zich vooral bezighoudt met het systematisch slopen van jouw land en je al in de underdog positie zit? Verder is het alleen maar een goed iets dat veel Nederlanders nog niet vergeten zijn hoe het is of moest zijn dat een fascistische buur je eventjes komt overnemen omdat zij je zien als kleine-Duitsers en een etnisch recht hebben op jouw landeren. Ik ben trots op elke Nederlander die zich inzet voor Oekraïne of het nu met donaties is of gewoon morele steun of veteranen die stilletjes zijn afgereisd om te vechten voor vrijheid en democratie. De uitkomst zal alleen maar moeten en kunnen zijn dat onze waarden winnen en de Russische waarden, of het gebrek daaraan, verliezen en dat Oekraïne straks een solide bondgenoot is economisch, cultureel en militair. Ondanks alles wat Europeanen fout hebben gedaan, trans-Atlantische slavernij bijvoorbeeld, kolonisatie van halve en hele werelddelen, zijn wij getransformeerd naar de voortrekkers van democratie en vrijheid. Overal. Ook hier op GeenStijl en daar moeten we niet alleen trots op zijn maar het met hand en tand verdedigen. Wees maar trots op onze strijd tegen religieuze en andere totalitaire minkukels. Het is niet gratis, maar dan heb je ook wat.

DeKussendeWielrenner | 01-01-23 | 13:05 | 6

Nederlanders zijn inderdaad echt 'kleine' Duitsers

(zie reclame Wagner voor verdere context)

huh!? | 01-01-23 | 14:02

Oekraine is onze bondgenoot op economisch, cultureel en militair vlak

(culturele bondgenoot met een compleet ander schrift, dit terzijde)

Vlak het culinaire bondgenootschap niet uit!

huh!? | 01-01-23 | 14:06
▼ 3 antwoorden verborgen

"het land is nog steeds door en door corrupt" Moet inderdaad ook gewoon gezegd kunnen worden, dat heilig verklaarde Oekraïne hoeft niet. En inderdaad dat maakt Vlad geen minder grote lul de behanger.

keistad | 01-01-23 | 13:01
-weggejorist-
bisbisbis | 01-01-23 | 13:01 | 4
▼ 4 antwoorden verborgen

Bassie, beste wensen. Niemand betwist dat Oekraine een corrupte entiteit is, zoals al die Oostbloklanden. En ook in Zuisderuopa weten ze van wanten. Wij hier zijn niet corrupt, wij hebben lijntjes en gunnen elkaar dingen. Parlementariers en kabinetsleden die na hun kunstje een gerelateerde positie in het bedrijfsleven krijgen als dank voor het nodige bestuurlijke voorwerk, dus.
Maak je geen illusie, bestuursmaffia zit overal.
Nee, waarom "wij" aan de kant van Oekraine staan is niet omdat het My Little Ponymensjes zijn maar omdat na Oekraine er meet ( en ook EU- ) landen volgen. Beter de frontlijn in Donbass dan halverwege Polen of aan de kusten van de Oostzee, of niet soms? En ja, dat kost offers, dat kost geld en dat is even doorbijten maar het is niet anders. Onze ouders en grootouders leefden onder 5 jaar bezetting. Met hongerwinter. Onze Indische landgenoten zaten in Jappenkampen, waren troostmeisjes en onze Knil-lers werkten aan de Birmaspoorlijn. Kunnen wij dan even niet eens meer een tijdje de tanden op elkaar zetten en doorbuffelen om erger te voorkomen?
En ja, met lollies en trekdroppolitici win je geen oorlog. Churchill, Montgomery en Patton waren ook klootzakken maar wel klootzakken die we hard nog waren op dat moment.
Echt, die selectieve weekdierenmentaliteit in dit land, onvoorstelbaar.

Graaisnaaiert | 01-01-23 | 12:59 | 3

Inderdaad, het gaat nu niet om de corruptie in Oekraïne, het gaat om Rusland, dat een halt moet worden toegeroepen. Rusland moet oprotten uit Oekraïne, en het niet weer in zijn brakke harses halen om één van zijn buren te gaan overvallen. Dat is de kern van deze oorlog, niet de corruptie in Oekraïne.

KeesBruin | 01-01-23 | 13:10

Parlementariers en kabinetsleden die topposities in het bedrijfsleven verwerven (veelal financiele instellingen, banken verzekeraars enz) krijgen dat niet zomaar, of als dank voor bewezen diensten, maar heel simpel, omdat ze een netwerk hebben. Daardoor kunnen zij in Den Haag deurtjes openen die voor anderen gesloten blijven. 40,000 euro "salaris" voor het bijwonen van 3 vergaderingen per jaar is een hoop geld, maar voor een bank of verzekeraar is het peanuts. Dat geld speelt geen rol. Het netwerk van die ex-politici is waar het ze om gaat.

Asteroid-B612 | 01-01-23 | 13:43

Daarom:
"Associatie" : Nee
Wapenhulp : Ja!

hotmint | 01-01-23 | 12:57 | 3

Nog korter, ik vind hem mooi.

nikolaos | 01-01-23 | 13:06

Zo sta ik er ook in. Ik heb destijds bij dat Oekraïne-referendum ook 'tegen' gestemd, omdat Oekraïne corrupt is, en ook omdat ik sowieso tegen de EU ben. Maar dat is een ander verhaal, het gaat nu om een heel andere kwestie, het gaat er om, dat Rusland terug gejaagd wordt in zijn hok, en flink gaat dimmen. Als je het nou over een corrupt rotland hebt, dan moet je Rusland nemen. Dat is niet alleen corrupt, het begint ook agressieoorlogen tegen zijn buren. Dat kun je van Oekraïne niet zeggen.

KeesBruin | 01-01-23 | 13:12

@KeesBruin | 01-01-23 | 13:12:

"Als je het nou over een corrupt rotland hebt, dan moet je Rusland nemen.''

In die link van Paternotte hierboven, staat Rusland in die corruptie index op plaats 136, dus 14 plaatsen onder Oekraïene.

Dr_Johnson | 01-01-23 | 13:18

Over "nog steeds" praten en dan met voorbeelden uit 2014 aankomen klinkt niet heel sterk. Oekraïne is er nog (lang) niet maar de oorlog en het verlangen om bij de EU te komen heeft wel wat veranderd in het land. Niet alleen op federaal niveau om corruptie aan te pakken maar ook in de hoofden van de bevolking dat zich nu afzet van de praktijken die gemeengoed zijn uit de sovjettijdperk. Waaronder het normaal vinden om corrupt te zijn of dat iemand anders het is.

Sqbar | 01-01-23 | 12:53 | 1

Ik hoop ook dat deze oorlog, waarin de Oekraieners heel veel offers hebben gebracht, met mensenlevens, gewonden, verwoesting en economische malaise, een omslag teweeg gaat brengen. Ook op het gebied van corruptie. Het besef dat al die offers niet gebracht zijn, om straks weer een roedel corrupte graaiers op het pluche te helpen, zal toch bij een flink deel van de bevolking gaan leven, lijkt mij.

KeesBruin | 01-01-23 | 13:15

Rusland niet in Oekraïne.
Oekraïne niet in de EU.

nikolaos | 01-01-23 | 12:51 | 3

Kernachtige samenvatting van een standpunt waarin ik mij wel kan vinden. Ik zou er alleen nog aan willen toevoegen: de EU ontbinden en vervangen door iets dat wél werkt en de natiestaten intact laat.

KeesBruin | 01-01-23 | 13:16

DE ! basis om de vredesbesprekingen aan te vatten.
2 zinnen is genoeg.

reservebelgië | 01-01-23 | 13:21

@KeesBruin | 01-01-23 | 13:16: Ah, helemaal waar Kees maar ik dacht: first things first. Ik weet eerlijk gezegd niet of zo'n extra laag te doen is zonder dat het corrumpeert. Het blijft naar mijn idee een laag die vanwege de afstand te onzichtbaar blijft.

Waar ik overigens

nikolaos | 01-01-23 | 13:28

Ze passen dus goed in de EU alwaar prominente lieden met koffers vol met pecunia worden aangehouden die ze van twijfelachtige oliestaatjes hebben gekregen.

Zapata10 | 01-01-23 | 12:51 | 3

Prominente socialisten, bedoel je.

Après toi | 01-01-23 | 14:19

Politici, ver weg en onzichtbaar voor de burgers zien politiek snel als hun speeltje. Groter is niet beter. In zuidelijke landen zit, als ik de cijfers moet geloven, corruptie op een veel grotere schaal in het alledaags systeem dan hier in NL.

donkieshot | 01-01-23 | 15:28

"Slechts 27 procent van de Nederlanders vindt dat verlies aan land acceptabel."
Mij is weer eens niks gevraagd. Ik wist tot een paar minuten geleden niet eens of er zo over gedacht werd, maar blijkbaar had iemand mij al over een kam geschoren om zijn theorie in praktijk te brengen.

Dan stem ik after the fact neutraal.

Met_baard | 01-01-23 | 12:50

Boosmakertje dit hoor.

Dit hele artikel vat eigenlijk samen hoe weinig sommige mensen snappen van oorlog en het staat van beleg in Oekraïne. Het haalt een artikel aan van voor de oorlog escaleerde in 2022 uit 2021 wat juist aantoont dat Oekraïne stappen zet om de corruptie aan te pakken. De gehele staat van beleg heeft de president Zelensky ertoe in staat gesteld om vaak Russisch gezinde ambtenaren en media te ontslaan en verwijderen. Kan iemand ze dat kwalijk nemen? Wij zouden dat ook doen met moslimextremisten of fascisten. Het is dus andersom. Hoe goed het gelukt is weten we pas na de oorlog.

Verder zevert het over dat een journaliste niet overal aan het front mag rapporteren over de stand van zaken van de SBU. Wat een quatsch. Het is niet choquerend dat mensen geen flauw idee hebben waarom dat is en blind en doofstom gaan roepen over censuur. Ze weten niet hoe het werkt. Mensen met wat meer verstand van oorlog weet dat geen van de strijdende partijen zit te wachten op nieuwsgierige aagjes aan het front. Dus ook geen Deense aagjes.

Tijdens de eerste Golfoorlog mochten CNN journalisten van de Amerikanen slechts 'embedded' verslaan wat het Pentagon vond dat ze mochten rapporteren aan de kijkers thuis. Is dat raar? Fascistisch? Corrupt? Aantasting van persvrijheid? Nee. Helemaal niet. De Oekraïense veiligheidsdiensten weten prima waar journalisten niet kunnen of mogen meekijken omdat dit eventueel de vijand in de hand speelt. Dat weet elk moderne leger. Deze trut krijgt haar vergunning niet terug omdat zij heel eigenwijs wil spelen met de levens van Oekraïense soldaten en burgers. Het is een kutwijf dus. Ja, ik zeg het, een dom kutwijf.

Wat rest is propaganda en positieve propaganda is van levensbelang voor Kiev. Iedereen weet dit toch? De Russen hebben een beetje hun eigen idee over propaganda dat zo te zien nog stamt uit de jaren dertig en veertig vorige eeuw. Die werkt gelukkig nog maar op hele zielige mensen in het westen want zelfs de Russen geloven er maar weinig van. Dus leuk omschreven hoe mensen in de wirwar van alles in de war raken maar voor anderen weer een goede mogelijkheid om inzake Oekraïne het een en ander recht te kunnen zetten. Dank voor dit artikel dus.

Psoglav | 01-01-23 | 12:48 | 5

Goed commentaar. Ik begrijp ook niks van het doel van dit sort stukken.

BobDobalina | 01-01-23 | 13:05

@BobDobalina | 01-01-23 | 13:05:
Ik ook niet. Het doet mij denken aan een Esther Ouwehond die klaagt dat die HiMars de biodiversiteit rond Bakhmut ernstig verstoren of een Jesse Klaver die aanslaat over de CO-2 uitstoot van geleverde YPR's.
In crisistijd heb je je vrienden niet voor het uitkiezen...

Graaisnaaiert | 01-01-23 | 13:18
▼ 2 antwoorden verborgen

Het niet akkoord gaan met gebiedsverlies heeft voor mij niets met Oekraïne te maken, maar met Rusland. Dat is de agressor en daarmee is ons land al jaren in een koude oorlog verwikkeld. Toegeven betekent winst voor Rusland en een teken dat hun aanpak werkt. Over 10 jaar is het dan weer oorlog in Europa en zijn Russen beter voorbereid. Nu hebben ze een strategische fout gemaakt. Daar moeten we gebruik van maken.

Trekhaas | 01-01-23 | 12:48 | 2

Die koude oorlog viel wel mee gezien de gaspijpen met inhoud deze kant uit. Bizar eigenlijk hoe de EU zich zo afhankelijk heeft gemaakt van Rusland. Niet alleen Rusland, maar ook van de olie arabieren. Die kwetsbaarheid is al decennia bekend en al ontelbaar vaak op gewezen. Maakte echter niets uit want onze super naïeve bestuurders steken liever hun kop in het zand. Doofstomme kwartels. Hals over kop moeten er nu een paar Kerncentrales gebouwd worden.
Ook al zetten we hier alles vol met de gesubsidieerde windhandel haksel machines brengt het bij lange na niet genoeg op om onze energiehonger te stillen.

dijkbewaker | 01-01-23 | 14:22

@dijkbewaker | 01-01-23 | 14:22: Ja, snel de doelen afvinken tegen een zo laag mogelijke prijs en niet nadenken over de consequenties. Wat zou er fout kunnen gaan? Zulk volk is volkomen ongekwalificeerd als politicus, maar om voor mij onbegrijpelijke redenen zit Europa er vol mee.

Trekhaas | 01-01-23 | 14:56

Goedemorgen.
Ben oprecht blij dat dit eindelijk aandacht krijgt op GS.
Dat de Russen uiteraard niet helemaal goed bezig zijn.
En dat Kiëv een broedervolk is en derhalve geen haar beter.
Maar stuur gerust alles wat je hard nodig hebt om jezelf te verdedigen daarheen, want wij hebben het toch niet nodig.
Onze reaguurder van het jaar ligt voorlopig nog op het veld van eer, maar anderen nemen graag de taak over om een shitload uit te storten over mensen die van mening zijn dat de paus toch echt vele malen heiliger is dan de Grote Z.

Zal het voorlopig hierbij laten, maar zal met belangstelling volgen. hoe de gekenden hun Putin-versteher gebrul collectief zullen aanheffen.
Danku.
Tip, laat het niet aan uw hart komen. Het is Rutte zijn oorlog, niet de onze.

reservebelgië | 01-01-23 | 12:46 | 12

@Après toi | 01-01-23 | 17:56:
Er zijn veel verschillende lagen van journalistiek mijn beste. Hun kwaliteit wordt over het algemeen beoordeeld aan de tevredenheid van hun opdrachtgever cq financier.
Er zijn veel parallelle waarheden goede man. Zelfs iets ogenschijnlijk vaststaand als de geschiedenis wordt hoofdzakelijk door de overwinnaars geschreven.

reservebelgië | 01-01-23 | 18:52

@Après toi | 01-01-23 | 21:55:
Als de argumenten opdrogen.....

reservebelgië | 01-01-23 | 23:31
▼ 9 antwoorden verborgen

Het is een ellendige toestand in Oekraïne. Als je de geschiedenis er op na loopt is het een zelfde soort conflict als N-Korea versus Z-Korea en N-Vietnam versus Z-Vietnam. Enigste verschil is dat de Russen nu openlijk Oekraïne "aanvallen" onder het mom van Speciale Operatie. Zodra de Russen het westen kunnen dwarsbomen doen ze dat en zodra de Amerikanen het zaakje kunnen ophitsen laten ze het ook niet. Grote belangen voor de Amerikanen spelen een hoofdrol met in hun kielzog het totale Westen. De tankers met LNG worden nu bewaarheid omdat de EU een sanctie heeft ingesteld tegen Rusland omtrent Russisch gas. Dus wij draaien nu op Amerikaans gas ( Russisch gas komt via pijpleidingen Europa binnen en Amerikaans gas met de boot) Het hele CO2 verhaal wordt even in de koelkast gezet maar dit terzijde. USA heeft op dit punt zijn zin en dat mag ook wat kosten dus steunen ze Oekraïne met veel geld en veel wapens.
Wij als burgers moeten het doen met propaganda welke wij via onze staats zenders tot ons krijgen. Rusland is de bad guy en Oekraïne de good guy. Zo simpel wordt het gebracht en ze krijgen veel steun met deze simpele informatie.
Er zal onderhandeld moeten worden maar dat zit er voorlopig niet in. Zolang Oekraïne overmatig wordt gesteund kraait het haantje Zelensy als een trotse pauw, niet in de gaten hebbende dat hij feitelijk een kapoen is. Rusland wil zijn "staasburgers" in het Oostelijk deel van Oekraïne inlijven bij Rusland. Staat in de Russische grondwet. De Russische burgers in gevaar moeten beschermd worden door de Russische staat waar ook ter wereld.
Ga daar maar eens over onderhandelen. Wordt voorlopig niks. Op dit moment is er maar 1 oplossing. Doorvechten totdat 1 van de 2 het niet meer kan bolwerken.

Toetsiemonster | 01-01-23 | 12:46 | 5

@Après toi | 01-01-23 | 14:23: Je bent blij dat je weer een kans ziet dergelijke beschuldigingen te uiten zodat je jezelf weer een schouderklopje kan geven. Geef het maar eerlijk toe.

SirCharlesPoploch | 01-01-23 | 16:21
▼ 2 antwoorden verborgen

Heeft een eigen Wiki pagina.
en.wikipedia.org/wiki/Corruption_in_U...
Dan weet je het wel.
Ik heb hier al vaker geschreven dat tot een aantal jaar gelee Svoboda in de regering zat.
Een clubje pure nazi’s.
Wat weer even los staat van het zgn denazificeren van Putin, die dat als smoes gebruikte Oekraïne aan te vallen.
Maar goed, toen van Balen en Verhofstad stonden te jubelen op het plein in Kiev, was Svoboda nog springlevend.
Ik had nog liever Turkije(van vóór Erdogan) in de EU gehad.

Ruimedenker | 01-01-23 | 12:46

Je moet nooit toegeven een een agressor. Geen centimeter. Je moet niet alleen kijken naar dit conflict maar je moet duidelijk maken dat er geen concessies gemaakt worden. In de toekomst voorkom je daarmee oorlogen. Als je een kind leert dat wangedrag wordt beloond dan blijven ze een eikel als ze een volwassen leeftijd krijgen.

flame_me | 01-01-23 | 12:45 | 1

Precies dit. Ze zijn letterlijk over een grens gegaan. Als ze daarmee wegkomen gebeurt dit binnenkort weer, maar dan hebben de Russen bijgeleerd. Daar wordt het niet beter van. Nu paal en perk stellen aan de Russische agressie moet, als we een kans op vrede in Europa willen houden.

Trekhaas | 01-01-23 | 12:53

Sinds het raadgevend referendum is afgeschaft is Nederland erg positief over Oekraïne.
Maw de burger machtsmiddelen uit handen nemen werkt.

ratelaar | 01-01-23 | 12:41 | 2

Misschien is er ook wel wat in de omstandigheden gewijzigd intussen.

Sqbar | 01-01-23 | 13:00

@Sqbar | 01-01-23 | 13:00:
Verderop omschrijft nikolaos het, het beste in mijn beleving:

Rusland niet in Oekraïne.
Oekraïne niet in de EU.
nikolaos | 01-01-23 | 12:51 |

ratelaar | 01-01-23 | 13:12

Wat staat Pinokkio hier denigrerend met die hand op de schouder.
Hij mag grotere handen hebben maar die kleine rakker heeft grotere ballen.

J.Cash | 01-01-23 | 12:40

Laat NL zich niet beter voordoen als ze zijn. Wat we in Rusland of Ukraine corruptie noemen, heet in NL democratie. De pot verwijt de ketel...

Red shirt | 01-01-23 | 12:39 | 6

Precies. De Nederlandse staat is ziek , verrot en corrupt. Niet transparant. Liegen en bedriegen.
De linkse woke lamlul prutte wist sms'jes, liegt alles bij elkaar om maar op het pluche te blijven zitten.
Lost niet 1 probleem op.
Werkt samen met de extreem linkse heks Kagh van de WEF D666 partij....
Pure linkse fascisten. Niks meer, niks minder Tering tuig van de richel.

#stemzeweg

FrankOngerust | 01-01-23 | 13:13

Dan blijf je toch daar als je meer een voorstander bent van een totalitair regime.

donkieshot | 01-01-23 | 15:14

Heeft Rutte ook een vermogen van 60 miljard, zoals Putin?

Après toi | 01-01-23 | 17:58
▼ 3 antwoorden verborgen

Het is ieders belang om die maffia, die massamoordenaars in het Kremlin niet nog machtiger te laten worden. We zien en ervaren aan den lijve wat voor soort mensen dat zijn. Ze worden echt niet liever als we aan hun landjepik toegeven Chamberlain.
We mogen God op de knietjes danken dat ze niet al in onze straten staan te moorden en verkrachten.

Aristotalloss | 01-01-23 | 12:39 | 1

Precies we weten hoe slecht 'appeasement' politiek in het verleden heeft gewerkt. Geen centimeter toegeven.

flame_me | 01-01-23 | 12:47

Als je tegenstanders steeds nieuwe en betere apparatuur krijgen, de bevolking geholpen wordt, is het lastig positie behouden.

Daar hebben de Amerikanen in Vietnam alle ervaring mee en die hebben ze in Afghanistan ook tegen de Russen gebruikt.

Nu weer. Ik ruik een slecht plan dat aan dze invasie ten grodnslag ligt. If any.

Zomaarwat | 01-01-23 | 12:39

Hoe was dat geitenpaadje ook alweer met dat referendum ?

HaaiBaai | 01-01-23 | 12:38

Ja, er is corruptie in Oekraïne en kennelijk kan het met de persvrijheid ook beter, maar jezuschristus, ze hebben daar op dit moment wel even iets anders aan hun hoofd, lijkt me.

"Onderzoek: Nederlanders grootste fanboys van Kiev''

Daar hoor ik dan ook bij. Het allerbelangrijkste is voorlopig al kutRussen heel Oekraïne uitschoppen, en daarna zien we wel verder. Dan kan Oekraïne wat mij betreft voorlopig geen lid - of kandidaat-lid - van de EU worden, tenzij die corruptie en andere problemen drastisch worden aangepakt.

''In andere landen is de steun voor de regering van Zelensky minder royaal. In de negen onderzochte EU-lidstaten is 48 procent voor een compromisvrede''

Nou ja, daar ben ik in principe ook wel voor, want hoe sneller de oorlog daar stopt, hoe beter, maar de beslissing om al dan niet een compromis te sluiten is m.i. aan de Oekraïners, en aan niemand anders. Het is hier in het behaaglijke, welvarende, vrije westen wel lekker makkelijk om te zeggen: nou ja, jongens, geef die Donbass en de Krim gewoon lekker op, als Poetin die zo graag wil hebben, en sluit vrede, zodat hier hopelijk onze energierekening omlaag gaat.

Ik kan me goed voorstellen dat Zelensky cs zeggen: fuck off met die kleine kutKGBer!

Dr_Johnson | 01-01-23 | 12:38 | 9

@Après toi | 01-01-23 | 18:01:
Conferentie van Jalta?
U pikt de krenten die u lust. Steeds weer. Helaas zijn er ook zure druiven. Ook die staan op het menu.
En wij mochten vroeger niet van tafel voor ons bordje leeg was.

reservebelgië | 01-01-23 | 18:41

@Après toi | 01-01-23 | 21:57:
U durft wel hé. Mij in de mond leggen dat ik een regime dat by far misdadiger en dodelijker was dan Nazi-Duitsland zou verdedigen !
Ga u schamen aub.

reservebelgië | 01-01-23 | 23:30
▼ 6 antwoorden verborgen

Natuurlijk is Oekraïne erg corrupt, dat is niks nieuws. Maar moeten we Poetin dan zijn gang laten gaan? Dan volgt na Oekraïne de inname van Moldavië, van Georgië, van Kazakstan, enzovoorts... Na de Anschluss van Oostenrijk in 1938 volgde nog Sudentenland, Bohemen en Moravië, Memelland. En toen moest de echte ellende nog beginnen... De vraag is hoe Oekraïne zal evolueren nadat Poetin als laatste Rus zal begrepen hebben dat het een verloren zaak is.

Zyprexa20mg | 01-01-23 | 12:38

Ja, wat wil Bassie hier nou mee zeggen?
Dat we onze steun aan Oekraïne in de oorlog tegen Rusland maar moeten stoppen of verminderen, omdat Oekraïne zo'n corrupt land is?
Dan heb je je prioriteiten toch niet helemaal op orde, lijkt me.
Het gaat NU helemaal niet om de vraag hoe corrupt Oekraïne is, het gaat om een oorlog die Rusland absoluut niet mag winnen. Dat is niet alleen ons belang, het is vooral ook het belang van Finland, Zweden, de Baltische Staten en een rijtje voormalige Oostbloklanden, dat Rusland terug in zijn hok gejaagd wordt.
Geen 'vrede' in ruil voor land, zodat Rusland voor zijn agressie beloond gaat worden. Het moet die Karpatenkoppen in het Kremlin duidelijk gemaakt worden, dat dit soort agressie-oorlogen richting de buren gewoon niet getolereerd wordt.
Als deze oorlog achter de rug is, kan vervolgens naar de aanpak van de corruptie in Oekraïne gekeken worden.
En mogen wat mij betreft de duimschroeven aangedraaid worden bij dat land door de EU. Geen bestrijding van de corruptie, geen poen, zo simpel moet het zijn. Oekraïne moet straks gedwongen worden om schoon schip te maken, en omdat het land inmiddels half in puin ligt en financieel aan de grond zit, is het dan hét moment om e.e.a. af te dwingen.

KeesBruin | 01-01-23 | 12:36 | 2

Zo is ook mijn perceptie, Kees.
Jammer dat het op één hoop wordt gegooid.

Roos | 01-01-23 | 12:58

Gaat toch niet meer.
En dan , het westen lekker Oekraïne opbouwen aan de Russische grens? Beetje militair materieel plaatsen?

goldsammy | 01-01-23 | 14:46

Hier wordt naar de blunder van een Belgische NGO verwezen, en het was inderdaad een grote blunder, maar dat lag niet aan een gebrek aan taalkennis.
Dit gezegd zijnde doet het artikel van vandaag toch een beetje de wenkbrauwen fronsen. Een land wordt platgebombardeerd door de Russen, en dan gaan we het ineens over een vermeend corruptieprobleem hebben?
Me dunkt dat ze daar momenteel veel grotere problemen hebben dan corruptie. Een gebrek aan water en elektriciteit bijvoorbeeld, ik noem maar iets.
Verder kan ik een hoop EU-landen opnoemen waar de corruptie welig tiert. Ook België staat in dat lijstje.

Nonkel Frituur | 01-01-23 | 12:35 | 3

België staat ook op dat lijstje inderdaad. Maar een beetje “corruptie” maakt het leven gemoedelijker. Waarom zitten de café’s en restaurants hier altijd vol denk je?

J.Cash | 01-01-23 | 12:51

Nederland is ook zo corrupt als de neten. Laat Follow-The-Money zich maar een goed verdiepen in de subsidietombola. Alleen dat durven ze niet.

Dan krijgen ze een Assangebehandeling toen deze de mailservers van Hillary Clinton openbaar maakte.

Haberdoebas | 01-01-23 | 12:55

Zeker corrupt. Hoeft daarom ook niet bij de eu. En je kan nl wel fanboy noemen maar juist nl dringt aan bij de eu om ze niet zomaar lid te maken. En dat mis ik totaal in dit stuk. Daarnaast, het is oorlog. En tijdens oorlog gelden andere wetten. Gaat om de overwinning. Dan komt de rest erna wel. Lijkt me een juiste manier van prioriteren.

TheManiac | 01-01-23 | 12:34 | 3

De hele balkan. Bulgarije. Roemenie. Griekenland. Italie. Corruptie te over in de EU. 1 meer maakt geen verschil. 1 er uit (nexit) wellicht wel.

BoerKoekoek | 01-01-23 | 12:37

Zeker corrupt. Hoeft daarom ook niet bij de eu, maar past er wel naadloos bij.

4HoogAantWater | 01-01-23 | 12:39

Aandringen is wel een erg groot woord. Aangezien Nederland geen enkele ruggengraat heeft zullen zij na wat tegenstribbelen voor de buhne bij elk kruisje tekenen. Dat doen ze al jaren.

DrachiR | 01-01-23 | 12:58

Natuurlijk hoort een corrupt land als Oekraïne in de corrupte EU!

pim achtertuin | 01-01-23 | 12:32 | 1

En de meest corrupte rotte appel die er staat ,is die lange met z,n schouder klopje .

geenhakbar | 01-01-23 | 12:35
-weggejorist-
McPhart | 01-01-23 | 12:31 | 1

o ja corruptie; het argument van wappies en Amerikaanse Qanondebielen op Twitter. Ja, boeiend zolang ze lekker bezig zijn het 2de (of 3de) grootste 'imperium' te ontmantelen. Elke Russische raket daar verspilt kan hier niet landen. Een braaf EU landje bouwen ze na de oorlog maar.

Risingson | 01-01-23 | 12:30

De NPO heeft een dikke nevel gelegd over Nederland; een leugenachtige voorstelling van "good guys" (Oekraïners) en "bad guys" (Russen).

Mijn vrouw komt daar oorspronkelijk vandaan en het hele gebied ten westen van Polen tot tegen de Oeral is door de vele volksverhuizingen vrijwel identiek t.o.v. taal, mentaliteit en uitgesproken vooroordelen.

Bolhoed | 01-01-23 | 12:30 | 1

Zeiden ze ook in 1940 over het gebied ten westen van Berlijn, zo tot aan Katwijk. Niet zeuren allemaal.

Risingson | 01-01-23 | 12:32

Het feit dat het Oekraiense leger effectief is (itt het Russische) geeft in ieder geval een indicatie van het feit dat daar de corruptie niet groot is. En dat Geenstijl ooit door de EU geband is, omdat een aantal overijverige EU zuurdozen gewoon wat linkjes hadden doorgemaild aan een Oekraiense NGO - tja, als we dat corruptie moeten noemen, dan kun je Nederland ook wel opdoeken.

En over het algemeen: een staat is zoals d'r leider. Ook in dat geval heb ik juist hoop voor Oekraine (en juist niet voor ons. Het is niet voor niks dat 'daar heb ik geen actieve herinnering aan' een soort semi-serieuze verjaardags-grap is geworden).

Wij hebben geen poot om op te staan en geen vinger om mee te wijzen.

konjodebonjo | 01-01-23 | 12:30 | 3

Onjuiste veronderstellingen.
- Het Oekraïense leger is pas na 2014 op sterkte gebracht, en kan alleen bestaan door enorme westerse injecties.
- De westerse georiënteerdheid komt door de beloftes vanuit de EU voor €€€, denk aan optreden Verhofstadt en van Baalen.

Bolhoed | 01-01-23 | 12:39

Als je als land op plaats 122 van de Corruption Perceptions Index staat ben je toch vrij corrupt hoor...

SirCharlesPoploch | 01-01-23 | 16:09

Afgezien van de oorlog, vreselijk voor die mensen, ik zou wéér tegenstemmen.
Toen stemde ik tegen en zou dat nu weer doen.
Ook tegen Albanië en Servië.

Ruimedenker | 01-01-23 | 12:29

Moeten we Oekraïne laten vallen vanwege de hoge corruptie in het land? Hadden we dan ook meer steun moeten geven als het minder corrupt was geweest. Vreemde redenering. Zeker nu is Oekraïne beducht op dit feit en doen er alles aan om de gelden goed te besteden.

Daarnaast gaan er helemaal geen stemmen op in Duitsland en Frankrijk om genoegen te nemen met een vrede als dat territoriumverlies betekent voor Oekraïne. Het westen is daarin tot nu toe vrij duidelijk een eensgezind geweest. Geen vrede totdat alle gebieden zijn teruggegeven inclusief de Krim.

druif | 01-01-23 | 12:28 | 2

Het is eigen redenering.
B.P. schrijft nergens dat we Oekraïne moeten laten vallen.

Ruimedenker | 01-01-23 | 12:31

De Russen zullen de Krim niet opgegeven. De Krim werd al in 1783 Russisch, en de Sovjets hebben het pas in 1954 bestuurlijk onder Oekraïne gehangen (waar sindsdien de meerderheid Russisch bleef).

Louter Leuter | 01-01-23 | 13:33

Tja wat verwacht je dan? Dat de Oekraïners zich dank zij de oorlog opeens allemaal netjes gaan gedragen? Het is eerder omgekeerd: in oorlogen nemen corruptie en persbreidel over het algemeen juist toe. Als ik het zo lees valt het allemaal nog wel mee, geloof ik.

Muxje | 01-01-23 | 12:26

Ik heb geen idee hoe het met de persvrijheid in andere bezette landen gaat, maar een bezetting lijkt mij voor de persvrijheid niet bepaald bevorderlijk. Ook geen idee of de aanpak van corruptie in andere bezette landen een beetje wil vlotten. Wat ik wel weet is dat Zelensky te kort aan de macht is en te snel werd geconfronteerd met een vernietigingsoorlog om van hem meer te verwachten als wat hij nu doet en al gedaan heeft. Of Oekraïne grondgebied af wil staan en inwoners onder de Russische knoet wil laten leven is aan Oekraïne. Of wij bij een genocide weg willen kijken wegens hullie zijn corrupt en hullie pers is niet vrij is aan ons. Mijn keuze zou het niet zijn.

BenZen | 01-01-23 | 12:26 | 4

@Louter Leuter | 01-01-23 | 13:26:
Ehm, dat hier slaat op Nederland. Ik geef toe, sarcasme op nieuwjaarsdag kan wel eens anders overkomen dan bedoeld.

Graaisnaaiert | 01-01-23 | 14:21

@Graaisnaaiert | 01-01-23 | 13:11: Nou ja, we hebben in die zin persvrijheid dat een Geenstijl gewoon opgericht mag worden en gewoon mag functioneren. Dus ja, we hebben persvrijheid.
Dat een groot deel van die pers zich tot aan de schouders heeft ingelikt bij de politiek, die op hun beurt weer bakken subsidie overmaken aan de media die de juiste mening verkondigen (NPO en Belgische krantenconcerns) maken de situatie weliswaar rot, maar verhinderen in principe de persvrijheid niet.

TheEgg | 01-01-23 | 14:43
▼ 1 antwoord verborgen

Corruptie begint al op jonge leeftijd met de paplepel ingegeven , wie zoet is krijgt lekkers wie stout is de roe. Uiteindelijk is iedereen omkoopbaar,maar of we allemaal zo stoer en trots zijn als een Oekrainer valt nog te betwijfelen. Vergelijk Zelensky eens met de nieuwjaars speech van onze leider bijvoorbeeld.. www.youtube.com/watch?v=ANaVkRxDPCI

Smoelensmid | 01-01-23 | 12:25

Hornets gonna Hornet

Cruisecontrol | 01-01-23 | 12:24

Toch zie ik liever 2,5 miljard naar Oekraïne gaan dan naar Ursula von der Leyen en Sophie In het Geld, om maar eens wat te zeggen, ook allebei corrupte geldputten.

zwellevertje | 01-01-23 | 12:21 | 5

@Kopieerapparaat | 01-01-23 | 12:34: Voor wat het waard is, ik las ergens dat het weggeven van oude wapentroep, munitie en raketten aan dat land goedkoper is dan het zelf verantwoord opruimen van die ouwe meuk.

zwellevertje | 01-01-23 | 12:39

@zwellevertje | 01-01-23 | 12:39:
Yep straks is de helft van Oekraïne helemaal omgeploegd en ligt vol schroot. We zullen doorgaan, als water uit de kraan, we zullen door gaan...

Louter Leuter | 01-01-23 | 13:25
▼ 2 antwoorden verborgen

Tijd dat de EU en Navo echt ingrijpen. Luchtruim dicht, straaljagers erover, geef ze 3 dagen om op te rotten, ander gooi je alles plat. Ben je er zo van af.

2Benen | 01-01-23 | 12:19 | 9

@AntiZanicz | 01-01-23 | 13:01:
Het grote handelsblok dat zichzelf in een hoek heeft gedrukt, en nu een economische dwerg wordt door het zinloos klimaatgedeug. Maar ja hoor, koopt Amerikaansche wapenwaar!

Louter Leuter | 01-01-23 | 13:22

@Ichneumonidae | 01-01-23 | 12:23: Deze oorlog is precies wat de amerikanen willen. Het is de ultieme proxy oorlog (zoals ze er al velen gevoerd hebben), waar ze tegen zeer geringe kosten een groot deel van het Russische leger hebben kunnen uitschakelen. Dus daar gaan ze nog even mee door.
Uiteraard ten kostte van de Oekraïense burger. Maar hé, sinds wanneer heeft Amerika zich ooit iets aangetrokken van de bewoners van een land? En nee, daarmee heeft Poetin geen gelijk of überhaupt het recht om te doen wat ie doet. Maar dat hard-linertje spelen van de EU en VS is heel stoer en rechtvaardig, maar vooral vanuit de luxe leunstoel in een vooral heel erg veilig parlement ver weg.

TheEgg | 01-01-23 | 14:39
▼ 6 antwoorden verborgen

Zwendelensky dus.

NLgaatnaardeklote | 01-01-23 | 12:19 | 1

Dat is een mooie naamverhaspeling.

A.I. van Dee | 01-01-23 | 14:58

En toch met voorrang en spoedprocedure lidmaatschap EU….

laurentius | 01-01-23 | 12:18 | 6

flauwekul, dat is helemaal niet aan de orde

AntiZanicz | 01-01-23 | 12:59
-weggejorist-
Louter Leuter | 01-01-23 | 13:17
▼ 3 antwoorden verborgen

Helemaal mee eens.
Nu komen de commentaren, maar ga lekker niet reageren erop.

gato | 01-01-23 | 12:17

Ja, leuk en aardig, maar het interesseert me geen biet. Natuurlijk is er corruptie, natuurlijk wordt er met de pers gespeeld. Maargoed, welk land is daar 100 procent vrij van? Iets met balk, splinter.

Oekraïne wordt aangevallen, zonder reden, door een tiran. Die mensen zijn in nood, en ze wonen in de buurt. Dus je helpt ze. Met oliebollen, met wapens, met generatoren. Zulke liefde wordt vroeg of laat terugbetaald. In graan, eten, ruimte, huizen, vakantieland, lekkere Oekraïense vrouwen, wie weet.

2Benen | 01-01-23 | 12:17 | 7
-weggejorist-
Zomaarwat | 01-01-23 | 12:35

@Zomaarwat | 01-01-23 | 12:35: Neemt niet weg dat Rusland an sich problematisch is. Geen idee waarom e.e.a. zo hoog wordt opgespeeld. Ik kan wel raden maar dat is cht gokken.

Zomaarwat | 01-01-23 | 12:36

Duitsland kwam Limburg binnenvallen om te feliciteren. Mooi toch.

Ochtendklok | 01-01-23 | 13:17
▼ 4 antwoorden verborgen

En toch klopt dat niet met hoe dat leger vecht. Daar laten ze zien te begrijpen dat omstandigheden eisen dat je het collectief boven je eigen belangen stelt.

omanders | 01-01-23 | 12:14 | 4

@omanders | 01-01-23 | 12:19: het is gewoon een putin verstehen en suck up. We;llicht moet er vanavond bij Vlad Baudet een nieuwjaarsetentje volgen.

AntiZanicz | 01-01-23 | 12:35

Eens, als ik moet kiezen tussen het corrupte Rusland en (naar nu blijkt) toch nog corrupte Oekraine.... kies ik toch voor de laatste, net als wat 2Benen | 01-01-23 | 12:18 schrijft, ik kies toch voor Calimero.

Keyboardspeler | 01-01-23 | 16:40
▼ 1 antwoord verborgen

REAGEER OOK

Uitgelezen op GeenStijl? Abonneer je op de Nijman-Nieuwsbrief.
linktips: Kansino. Hét online casino van Nederland.
Bookmakers | Online casino overzicht | Bookmakers Nederland
Online Casino | Online casino Nederland | LOESOE - nieuws en entertainment
Online Casino Top 5 | Casino bonussen | CoinMart
online bookmakers in Nederland