
"Aan geld zal ik nooit veel waarde hechten", zegt Louka Hoogendijk (20) uit Amsterdam in de Azijnbode. Het is de eerste zin in een interviewtje over de studiekeuzes van studenten. Die schijnen vaker voor een opleiding te kiezen waarmee ze later ook daadwerkelijk een
baan kunnen vinden. Goh. Verstandig zeg. Dat is nou zo'n zeldzaam voordeel van een stevige crisis: de opportunistische non-studies in de arbeidsmarkttechnisch nogal uitzichtloze hobbyniches van de alfa-opleidingen sterven vanzelf uit als blijkt dat er in tijden van crisis ineens geen maatschappelijke behoefte meer is aan bachelors in 'vakgebieden' als genderdifferentiatie in de organisatiestructuren van fastfoodrestaurants, of masters in de theoretische psychologie die zijn afgestudeerd op de kalmerende invloed van pasteltinten op de gemoedstoestand van hangjongeren. Maar Louka doet daar niet aan mee. Louka gaat naar de filmschool, want Louka geeft geen fuck om geld.
Louka leeft liever nú. Dus vertelt Louka dat ze 'net als iedereen' een tussenjaar nam. En dat ze in dat tussenjaar lekkerrrj naar New Yorrrjk ging, en daar een currrjsus camerrrja en rrrjegisserrjen deed. Want dat kan, als je geen fuck geeft om geld. Of zou Louka soms bedoelen dat ze geen fuck om geld
hoeft te geven, omdat ze nog geen dag in haar bestaan heeft moeten proeven hoe het leven smaakt als je dat zónder het gewilde goedje 'geld' door moet komen? Ja. Dat zal het wel zijn. Wij verwachten dat Louka haar principes omtrent geen geld in ere houdt als haar zelfontplooiende GenY-YOLO lekkergek Selfie-lifestyle later onverhoopt toch leidt tot werkloosheid. Dat ze dan geen uitkering aanvraagt, ofzo. Of zelfs maar kwijtschelding van de enorme studieschuld die ze nu opbouwt. Succes, Louka!
Reaguursels
Inloggen-weggejorist-
Als er in de wereld wat minder om geld gegeven zou worden, zou die er misschien wat mooier uitzien. Als je niet om geld geeft, wil dat nog niet zeggen dat je het niet gaat verdienen. Het is alleen niet je drijfveer. Stelletje azijnpissers..
Ach als je jong en niet "links" bent heb je geen hart en ouder als je niet "rechts" bent geen verstand......
De keerzijde van het belastingvrij schenken van de erfenis bij leven. Zucht.
En over tien jaar kan je Louka voor 10 euro zonder condoom in der reet neuken.
Het leuke is dat het altijd mensen zijn die geen nagel hebben om aan hun doodskist te spijkeren die zeggen dat ze niet om geld geven. Maar ondertussen mag de maatschappij alles voor ze betalen. Kan de bijdrage niet meer betalen voor de VVE en m'n huis pleurt bijna in elkaar van ellende.. nou dan betaalt de buurman het maar voor mij want die heeft toch geld genoeg.
Goed van ze, zeg..
Fundament | 07-05-14 | 16:05
Ik ken een aantal mensen die soortgelijke opleidingen hebben gedaan en die gezien hun tamelijk riante inkomens de auto-, huizen- en kleding- en vliegtuigindustrie, het midden- en kleinbedrijf in het algemeen alsmede de belastingdienst in het bijzonder aardig wat geld opleveren.
Bovendien betalen ze graag mee aan alle toeslagen en kortingen voor degenen die het minder breed hebben.
En met sommige van hun producten zijn hele generaties opgegroeid en in zekere zin verrijkt.
@ProAsfalt | 07-05-14 | 13:50
Dat artikel kende ik al. Leuke opsomming van alle artikelen die 1 kant op wijzen. Diederik Stapel zou er trots op zijn. Ingenieur wordt je tegenwoordig al in creatieve studies zoals Bouwkunde & Industrieel ontwerpen, die zijn conjunctuurgevoelig.
Neem om een harder beeld te vormen een willekeurige banensite. Nu.nl/werk bijvoorbeeld. 4300 vacatures, waarvan 1070 technisch en 1300 in de ICT. Ruim de helft van de openstaande vacatures is technisch.
Maar 1 op de 5 leerlingen kiest natuur & gezondheid of natuur en techniek profiel. 20% van de kinderen kiest een profiel waarmee een opleiding gekozen kan worden die hoort bij 50% van de vacatures. Voor een techneut zijn gemiddeld drie keer zo veel vacatures als een niet-techneut.
Dat vind ik veel hardere feiten dan een paar gequote professoren.
Helemaal als je in dat artikel cijfers in perspectief gaat zetten. Duitsland heeft 3 miljoen werklozen, mogen daar 65.000 ingenieurs bijzitten? Van de werkloze ingenieurs wordt de helft gevormd door ouderen die waarschijnlijk hun vakkennis niet onderhouden hebben? Of gewoon met vervroegd pensioen op kosten van de staat?
Ik zie regelmatig pensionado`s meewerken aan technische projecten om de continuïteit te waarborgen.
Kale dodo | 07-05-14 | 15:22
Stel jij krijgt een leuke opdracht om een website voor - ik noem maar wat - een kinderopvangbedrijf te maken.
Kinderopvang wordt ook goeddeels gefinancierd met geld van anderen.
En omdat jij zegt modaal te verdienen, heb je misschien hier en daar wel recht op een toeslag of korting op je ziektekosten, je huur. En anders je moeder wel.
Misschien betaal ik uiteindelijk zo wel veel meer geld aan jou en je moeder dan ooit aan Louka.
Ik gun het je, daar niet van. Het interesseert me zelfs niet.
Maar trek zelf niet een te grote broek aan door te denken dat je met je modale salaris de opleiding of hobby's van anderen betaalt.
Te meer omdat je helemaal niet weet of Louka misschien niet zelf gewoon alles betaalt.
Als je er overigens moeite mee hebt dat je meebetaalt aan een HBO-opleiding van kansrijke jongeren, dan onderschat je de enorme hoeveelheid geld die in Nederland wordt gestopt in lagere en MBO-opleidingen die het tamelijk kansloze leven aan de onderkant van onze samenleving nog enige hoop op een toekomst moeten geven.
Over de talloze rugzakjes en persoonsgebonden budgetten die in de de zakken belanden van kansloze, adhd-achtige, disfunctionele zeur- en slachtoffergezinnen heb ik het dan niet eens.
Wat uitgegeven wordt aan HBO en universitair onderwijs is daarbij vergeleken maar een schijntje.
Zo'n Louka verdient vermoedelijk haar geld wel terug, als ze ons al wat kost.
Bovendien zit een groot deel van de onderkant van de samenleving 's avonds voor de treurbuis om zich te laten vermaken met allerlei producties die door kunstzinnige types als Louka worden gemaakt of verzonnen. In opdracht van grote commerciële mediabedrijven die daarmee weer fors geld verdienen, waarvan ze een deel weer via belasting afdragen.
Alles hangt met elkaar samen en niet alleen af van de paar belastingcenten die jij betaalt.
@Pa Ramaribo | 07-05-14 | 15:40
Ik was ook een beetje snel met reageren en had eerst door moeten lezen. Ikzelf heb niet zo veel met hen die hier wel de taalnazi's worden genoemd. Het overkomt mezelf ook regelmatig uit gemakzucht of omdat je tijdens het typen de zinsconstructie in je hoofd aanpast en vergeet het voorgaande werkwoord te veranderen. Soms moet ik tijdens het reaguren mijn aandacht (even) verleggen en gebeurt het ook. Op het moment dat het na het posten in beeld verschijnt, zie je het zelf vaak meteen. Ikzelf stond vroeger aangemerkt als dyslectisch maar daar ben ik aardig overheen gegroeid, al zeg ik het zelf. Tegenwoordig zie ik maar al te vaak bij jonge mensen (HBO!) dat het als slap excuus wordt opgevoerd voor hun onkunde en gemakzucht. Veel lezen helpt.
Ikzelf til er (hier) echter niet zo zwaar aan. We willen allesbehalve een blog alleen voor de elite, en waar de mindere spellers (of laaggeletterden) afgezeken worden, toch?
@ ryan$8 & @peyronie
Als ze belooft om na haar kansloze opleiding geen uitkering aan te vragen, zal ik het niet meer over belastingcenten hebben.
Ik beroof,
Jij, hij, zij, beroofT
Wij beroven.
Ven1V1d1V1c1 | 07-05-14 | 15:06
Jahaa, dat weet IK natuurlijk wel, maar weet je hoeveel reaguurders hier zouden schrijven "Zij beroofd" en "Zij heeft berooft"? Het gebeurd, het is gebeurt, hij geloofd, hij heeft gelooft. En dat zijn dezelfden die een oordeel hebben over het onderwijs in Nederland en een meisje met een ietwat bijzondere mening te kakken zetten. Zo moeilijk is het vervoegen van een werkwoord helemaal niet. En toch zijn een heleboel reaguurders daar blijkbaar niet toe in staat. Of ze zijn er te beroerd voor ... [Zo, en nu de tsunami van de kwalificatie taalnazi over me heen, want dat kunnen ze wel].
-weggejorist-
-weggejorist-
Peyronie | 07-05-14 | 14:42
Maar wat maakt een goede startkwalificatie precies uit als je je verantwoordelijkheid neemt en een goede baan weet te bemachtigen? Je valt steeds terug op hoe erg dat wel niet is, maar ik zie het probleem niet echt. Waar ik wel een probleem in zie is dat ik, en daarom geef ik af op een Louka, mee mag betalen aan wat mensen zoals zij allemaal willen gaan doen. Zoals iemand hier boven al heel mooi zei, "Louka is prototype mens dat geen fuck om haar eigen geld geeft, maar wel heel erg veel fuck om jouw geld."
Montgomery Burns | 07-05-14 | 14:56
Je gedraagt je als een zure, ouwe lul. Welke levenslustige 20-jarige wil nou niet wat quote'jes weggeven als de krant daarom vraagt en je daarmee even beroemd wordt?
Jaloezie is overigens ook een belangrijke karaktereigenschap van narcisten.
@Pa Ramaribo | 07-05-14 | 12:53
Is gewoon werkwoorden vervoegen hoor. Zeker geen voltooid deelwoord.
Ik beroof,
Jij, hij, zij, beroofT
Wij beroven.
@Plop
Dat doet ze zelf, door een beetje de narcistische kudt uit te gaan hangen in de VK.
Voelt het fijn voor jullie om een 20 jarige studente zo te kakken te zetten?
Pa Ramaribo | 07-05-14 | 12:53
Ah ja, heb ook niet voor het grote geld gekozen, maar in ieder geval wel leren spellen. Dat zal voor de generatie van Louka niet opgaan. Geen geld en niet kunnen spellen, de horror...
Kale dodo | 07-05-14 | 13:30
Waar het mij om gaat is dat een zieke, hulpbehoevende of zelfs overleden ouder natuurlijk geen reden is om vroegtijdig te gaan werken zonder een goede startkwalificatie.
En dat verband legde jij wel.
Maar het gaat mij natuurlijk vooral om je harde oordeel over een meisje uit de Volkskrant: "Schaamteloos dat zo'n mevrouwtje dit zo durft te stellen."
Je kent haar niet eens.
Daartegenover zet je jouw "levensverhaal" en dat rommelt echt aan alle kanten.
Ik misgun je niks, maar als jij anderen zo sterk veroordeelt, vraag je er toch een beetje om dat ik wat kritisch reageer op jouw verhaal.
Geen idee hoe hulpbehoevend je moeder is of was. Maar ik ken talloze mensen uit ingewikkelde gezinnen met zieke of overleden ouders die niettemin gewoon een goede opleiding hebben gedaan.
En als je moeder niet kon werken door haar ziekte, had ze recht op allerlei aanvullende toeslagen op haar uitkering, inkomen of whatever. En ik neem toch aan dat je toch ook ooit een vader had, om maar eens wat te noemen.
In ieder geval is dat alles geen reden om als kind voor haar inkomen te moeten gaan zorgen of geen opleiding af te maken, tenzij je ergens in de jaren veertig of vijftig van de vorige eeuw bent opgegroeid en dat blijkt nergens uit.
Tegenwoordig is er op elke hoek van de straat een MBO- of HBO-opleiding te vinden, waarbij je ook gewoon extra hulp krijgt als je thuissituatie een beetje tegenzit.
Kortom, jouw keuzes zijn je eigen keuzes. Als je daarmee echt gelukkig of echt trots op zou zijn, zou je niet afgeven op Louka of, zoals in je reactie op mij, op Wajongers.
De échte Wajongers - dus niet de agressieve draaideurMarokkaantjes en andere kleine crimineeltjes, maar jongeren die hun keiharde best doen maar door hun handicap levenslang zijn veroordeeld tot weinig productief werk - hebben in Nederland een tamelijk uitzichtloze toekomst.
Vroeger zou ze gewoon in een fabriek gewerkt hebben, of op de wallen gestaan hebben, maar tegenwoordig kan iedereen een phd in nikskunde halen.
hawie | 07-05-14 | 14:06
?? Uh, nee natuurlijk gaat mij dat geen ene reet aan. Sterker nog, ik heb hetzelfde gedaan. Maar blijkbaar voel je je aangesproken en dat is mooi.
Heb het berichtje van het meisje eens gelezen en ben er niet echt shocked door. Tegenwoordig kun je met een beetje goede wil prima de bon vivant uithangen tot je een jaar of 30 bent. Zolang je geen hypotheek hebt en geen auto kun je met weinig geld rondkomen en zelfs reisjes maken naar New York. Been there, done that...
@pieleke, dat gaat jou dus geen ene reet aan. Sponsoring van papa en mama. Dat is prive , zolang ze niet in jouw huis woont of jouw kinderen het huis uit trapt, tenminste.
Okay Louka, dan cum ik je nu in je gezicht en betaal ik over 20 jaar, afgesproken?
@Feynman | 07-05-14 | 10:55
Vaak met u eens maar in dit geval niet.
Ik heb HTS gedaan. Een in wezen goede harde technische studie maar op HBO niveau aan de bak komen (nadat ik noodgedwongen jaren uit de techniek moet gaan om reden dat het na 2002 kommer en kwel was), ho maar.
Er zijn maar een paar studies: accountancy, rechten en medicijnen.
Een aantal specifieke harde technische studie's maar ik zou niet weten welke. Misschien iets met water of zo. Maar lang niet alles. Dat is een ding wat zeker is.
Verder is dit een interessant artikel:
www.beteronderwijsnederland.nl/content...
@Pieleke 12:03: Jong, naïef en idealistisch, inderdaad. Helaas blijven veel mensen in die droomwereld hangen, de grachtengordel zit er vol mee. Ik moest opeens denken aan een mooie scène uit een film waarvan de titel me even ontgaat, waar de hoofdpersoon zich ergert aan de linkse gutmenschfamilie van zijn vriendin en ze toebijt: "The reason you don't care about money is because you have it". Ik merk dat mensen die waardering en respect voor geld hebben bijna altijd mensen zijn waarvan het eigen fortuin ups en downs heeft gehad, en die ook in de toekomst wel eens zonder zouden kunnen zitten.
Tegenwoordig studeert iedereen film, maar er komt geen ene fatsoenlijke film van eigen bodem. "Gadverdamme, de middelmatigheid" (Brando's line in Apocalypse Now).
william7055 | 07-05-14 | 13:19
Blijkbaar heb je geen idee hoe decadent de levensstijl van de rijke Russische bovenklasse en hun kinderen is. Sterker over de hele wereld lopen verwende zonen en dochters van de decadente bovenklasse rond bij wie idealistische meisjes als Louka verbleken.
Rondlopen is overigens niet helemaal het goede woord. Want doorgaans rijden de prinsjes en prinsesjes van de maffiose bovenklasse rond in bmwtjes en mercedesjes.
En ze zullen nooit hoeven werken. Althans niet volgens de definitie die wij daaraan geven.
Tot slot: Louka is verre van lui, lijkt me. Dan had ze wel vanaf haar 12e bij pappa of mamma op de bank gehangen, ontevreden chips vretend en was ze waggelend te dik geworden. En was ze zeker niet naar New York gegaan, had ze haar middelbare school niet afgemaakt en zou ze zeker geen Spaans hebben gedaan.
Bovendien sluit ik niet uit dat Louka tijdens haar middelbare schooltijd enorm veel vakken heeft gevuld bij de lokale AH. Ik zie dat heel veel ambitieuze jongeren doen namelijk.
Zo, nu ben ik wel weer even klaar met het verdedigen van een puberaal, idealistisch hipstermeisje tegen sommige zure, ongelukkige en jaloerse reaguurders met een kennelijk uitzichtloos slavenbaantje die daarom anderen van alles misgunnen.
'Voor generatie Y is optimaal presteren niet het hoogste' m.volkskrant.nl/vk/m/nl/3184/opinie/ar...
Peyronie | 07-05-14 | 13:14
Jij impliceert met je eerste zin dat ik niet trots mag zijn omdat ik geen diploma heb. Apart.
Ik snap ook niet zo goed waarin jij de smoes ziet, smoes voor wat?
Je hebt inderdaad gelijk, dat is mij nooit gevraagd, maar ik betaal wel mee aan het onderhoud van desbetreffende onrendabelen. Raar he?
Misschien is mijn ouder wel ziek of hulpbehoevend, ben je dan een slaaf? Kan je dan niet voor jezelf op komen?
Een wereldbaan? Ik verdien precies modaal. Best goed voor een autodidact zonder diploma's.
Ik schrijf ook helemaal geen nare dingetjes over een meisje van 20. Waar haal je dat vandaan?
Het enige wat ik bedoelde te zeggen is dat niet iedereen de kansen heeft om te doen wat ze leuk vinden. Niet iedereen heeft ouders met geld of een totaal gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Tuurlijk snap ik haar gedachtegang, ik denk daar de laatste tijd ook steeds vaker over na. Waarom zou ik elke dag naar me werk gaan op mijn 21ste en zie ik amper daglicht omdat ik binnen achter een bureau zit? Zou ik dat niet hebben als ik wel diploma's had behaald? Nee. Dat heb je alleen op je 21ste als je in een WAJONG of een uitkering zit. Dan heb je alle tijd van de wereld om in het zonnetje te zitten overdag. Dan ga ik liever aan het werk.
Oke, Louka gaat het voor wat betreft belichten typisch decadent Westerse lifestyle helemaal op de Russische Staatstelevisie van ome Vlad maken. lol
Kale dodo | 07-05-14 | 12:57
Je bent nogal trots op jezelf, terwijl je kennelijk geen enkel diploma hebt behaald.
Dat dat niet kon omdat je "je moedertje en hordes onrendabelen" moest onderhouden is wel de grootste kutsmoes die ik ooit heb gehoord.
Geen enkele onrendabele heeft jou gevraagd om voor hem te gaan werken lijkt me. En dat je moeder jou als slaaf heeft gebruikt, betekent vooral dat je kennelijk niet goed voor jezelf kan opkomen.
Fijn dat je nu kennelijk rond kan komen van websites bouwen en onderhouden, maar ik zou dat nou niet echt een wereldbaan willen noemen.
Als je werkelijk gelukkig was met je leven - je schrijft "Ik ben gelukkig(..) aan het werk(..)" - zou je geen enkele reden hebben om nare dingetjes over een meisje van 20 te schrijven.
Maar volgens mij ben je gewoon jaloers, omdat je je eigen kansen niet hebt gepakt.
Die naam alleen al... Nog nooit ergens voor hoeven werken ben ik bang. Zo jong, na al verziekt.
Fundament | 07-05-14 | 12:31
Houd toch eens op met dat gezeik over zuurverdiende belastingcenten. Kies dan op z'n minst een leuke baan, heb je in ieder geval vrolijk verdiende belastingcenten.
Blijkbaar heb jij toen je 20 was ook niet helemaal de juiste opleiding of baan gekozen.
Nergens blijkt trouwens dat Louka teert op jouw geld. Je bent gewoon jaloers. Maar daar kan Louka ook niks aan doen. En als iedereen een naargeestig en zuur bestaan gaat leiden word jij echt geen cent gelukkiger.
Ach, dat kan ook ja.
Ik ben gelukkig sinds mijn 19de al aan het werk om mijzelf, mijn moedertje en hordes onrendabele te onderhouden. Geen diploma's, niks. Zelf mijn vak geleerd, websites bouwen. Heb nu al 2 jaar een goede baan.
Ik had ook graag iets willen gaan doen wat ik erg leuk vind, geneeskunde, maar dat zat er niet in. Moest het huis verlaten anders hadden we geen cent te makken.
Schaamteloos dat zo'n mevrouwtje dit zo durft te stellen.
Ach zolang ze geen oude omaatjes berooft
medusa324 | 07-05-14 | 11:28
Je ziet hier zo verschrikkelijk vaak dat men niet weet of het o.t.t. is of juist een voltooid deelwoord. En of dat dan (in beide gevallen) op een d of een t moet eindigen. Zo vaak, dat ik nu onwillekeurig dacht: "waar is die foute d gebleven?" Ik krijg er gewoon kippevel (kippenvel) van dat er een keer iemand is die wel weet hoe 't moet. Mijn baas stelt altijd de stomme vraag: "Hebben we unica in huis?" Ja! Mijn dag is weer goed! Dank!
Meisjes van 20 mogen wat mij betreft best een beetje uit hun idealistische nekje lullen.
En inderdaad vind ik het nogal zurig om haar hier als een volwassene af te rekenen op haar fantasietjes en pleziertjes. Je kunt dat meisje ook moeilijk verwijten dat allerlei bejaarde hippies zich onledig houden met genderstudie of de invloed van je eetpatroon op je politieke overtuiging.
Dit meisje wil op haar manier gewoon groots en meeslepend leven. Net zoals de kandidaten voor de Voice of Holland got talent dat op hun niveau willen.
En jongeren die al op hun 20ste wél heel erg met geld, hun carrière of nuttige technische opleiding bezig zijn, vind ik doorgaans tamelijk saai gezelschap.
Wie overigens wél vaak extreem in geld geïnteresseerd zijn, zijn kansenjongeren in alle soorten en maten. Die halen dat geld ook vaak nog graag uit uw huis, bedrijf of portemonnee om er hun nutteloze, te dure hebbedingen mee te bekostigen.
Doe mij dan toch maar Louka. Die komt er volgens mij wel.
@ Fundament . . . van welke belastingcenten dan wel? Wat betaalt u aan Louka?
Zoals ik haar verhaal van van Rossem lees: pa/ma betalen of je heeft een studieschuld die ze terug betaald. Nogmaals, welk belastinggeld?
Wat een naive doos zeg.
Wel lekker van een andermans zuurverdiende belastingcenten.
Het kind is 20. Geef haar nog een paar jaar... Wel makkelijk om haar op Geenstijl aan de schandpaal te nagelen. Open zenuwtje voor de VK alhier?
Film wereld is keihard werken van productie naar productie, ja dan zit je wel es zonder werk, maar goed dat je dan niet veel om geld geeft.
Gut, gut, gut van Rossem, de Azijnbode is er niets bij. Heb je echt geen serieuzere onderwerpen meer te behandelen?
Voor alle reaguurders hier die niet gestudeerd hebben (de meerderheid) . . . een studieschuld betaal je terug, ik ben nu 51 en net 6 jaar klaar met afbetalen. Geldt ook voor Louka hoor, jaloerse mannetjes.
Het is onvoorstelbaar hoeveel mensen als Louka op de zak van pappie en mammie teren, zelfs als ze ruimschoots de stemgerechtigde leeftijd bereikt hebben. De toekomst van Louka kun je nu al voorspellen; als ze haar eerste baantje, tiepgeit bij een makelaar, heeft rijdt ze BMW, het afdankertje van pa en ma. Na haar eerste kindje koopt ze een huis, met een renteloze lening van pa en ma. Want Louka geeft niets om geld en kijkt met de diepste minachting neer op kinderen van arme ouders die wel zelfstandig kunnen functioneren.
Hipster: Iemand die van zijn hobby zijn werk probeert te maken.
@Ommezwaai | 07-05-14 | 10:43
Dat wordt betaald door mensen die de d/t-regels niet beheersen.
Feynman | 07-05-14 | 10:55
Boks.
Gewoon uitspraken van een 20 jarige muts met teveel sponsoring van papa en mama. Niet teveel waarde aan hechten, die trekt wel bij.
Denk maar s terug toen je zelf zo oud was en kijk nu even naar je 'gezellige' collega's en de foto van je uitgedroogde wijf waarvan je toen dacht, jammie! Reality bites and life 's a bitch.
Ze heeft groot gelijk! Wat een zure regen hier! bah
De beste manier om te mislukken is een opleiding te kiezen die je geen fuck interesseert maar die je volgens werkgevers een baan zal bezorgen. Als je bent afgestudeerd, ben je een jaar of vier vijf verder ziet de wereld er anders uit en word je in de gezicht uitgelachen door diezelfde werkgevers.
In de zorg moest je gaan werken in het onderwijs, zeiden ze een jaar of vijf geleden. En waar regent het nu ontslagen? Nou?
Studeer iets wat met je passie te maken heeft en als het je aan passies ontbreekt, begin dan nu een baantje te zoeken of een rijke levenspartner of allebei.
Geld is geen issue als het om projecten gaat. De haagse hogeschool (bestaat 20 jaar) gaat 30.000 vierkante meter renoveren, omdat de studie omgeving voor dit soort *fuck you* studenten niet meer up to date is.
... tot welke jij-betaalT-mij-dan-ben-je-globaal-veiligclan behoort deesch papa van Louka dan? #JustCurious
Mensen die geen fuck om geld geven studeren vaak iets waar je niks aan hebt en krijgen vervolgens een baan bij de (semi)overheid was ze een ton per jaar binnenhalen met niks kunnen. En zo worden al die fopstudies aan de linkse universiteiten in stand gehouden. Of dacht je nou echt dat we zaten te wachten op fopwetenschappers als Diederik Stapel of dat een scriptie als "Giert Wielders is nasi" een 10 wordt is.
@Haatgenerator | 07-05-14 | 11:23
Ok, theoretisch heb je gelijk en ja, hebben je papa en mama het geld voor de dingen die ze kan en wil doen dan is dat alleen maar leuk voor haar.
Probleem alleen is, ze publiceert wel even een stukje waar in ze duidelijk uit legt dat geld geen issue moet zijn, dat je een opleiding moet kiezen wat je leuk vind en niet omdat het een goed toekomstperspectief biedt, etc etc.
Ze zet hier mee gewoon een hoop mensen hard aan de kant en stoomwalst zelf even over alle studenten die hard studeren, geen rijke ouders hebben en een tussenjaar van de studie moeten nemen om via een baan voor de studie te kunnen betalen.
Het is een beetje "Ik krijg geld van Papa en Mama, dus hoef me er niet om te bekommeren en jij krijgt geen geld van Papa en Mama en zou geen fuck om geld moeten geven en de dingen doen die je leuk vind, ook al heb je het geld niet om die dingen te doen."
Zo gaat dat altijd, Peter R de Vries janken om Afrikaanse weeskindjes terwijl de miljonair zelf met de knip zo alles 'op kan lossen', Al Gore janken om het milieu en met privéjets de wereld overstuiven, Wim Kok janken om de normale werkende man en lekker zelf de zakken flink vullen.
@roze_bril | 07-05-14 | 11:30
Precies, vrouwen kunnen er een hobbybaan/parttime treuzel baan op na houden. Gewoon omdat het kan.
En hoe weten jullie zo zeker dat zij haar tussenjaar niet zelf heeft bekostigd?
Apathie | 07-05-14 | 10:48'
Heel simpel, de combinatie van 'niet om geld geven' en 'een tussenjaar net als iedereen' en 'in New York', brengt dit al snel naar de conclusie.
Veel studenten hebben namelijk géén tussenjaar. En degene die het wel hebben doen dit vaak uit luxe.
Degene die het wél zelf bekostigen hebben er vanaf hun 15e/16e voor moeten werken (aangezien je dat tussenjaar op je 18e/19e hebt na je HAVO/VWO opleiding). Die snappen de waarde van geld wél, want die hebben een groot deel er van aan de kant moeten houden.
En dan New york.. één van de duurste steden ter wereld, is niet een plek waar je van je eigen geld naar toe gaat om een jaar te zitten. Als je er namelijk dik 3 jaar hard voor hebt moeten werken, dan wil je ook dat je Euros je zo ver mogelijk brengen. Dan ga je naar Australië of naar goedkopere Amerikaanse of Canadese steden voor dezelfde ervaringen.
New York als tussenjaar is de definitie van onnodige luxe, en onnodige luxe op die leeftijd wordt per definitie gefinancierd door iemand anders.
Helemaal als je 'niets om geld geeft'.
-weggejorist-
www.geenstijl.nl/archives/images/louka...
Wat een leuk dartelend hertje. Ik heb destijds ook gekozen voor iets dat ik leuk vind (wel met enig toekomstperspectief, ik ben niet gek) en daar heb ik nog geen spijt van. Op enthousiasme kom je ook een heel eind.
@Bigi Bana Boy | 07-05-14 | 11:26
Dat dus. Geen student die zich ook maar bekommert over studiekosten of de huur van een tochtig hok voor 500 euro per maand. Laat ze maar vroeg beginnen aan de schuldeconomie. De overheid weet het. En huisjesmelkers ook.
Dit herken ik wel. Man werkt snoeihard en zorgt NB! ook voor de kinderen. Vrouw werkt ook, in de filmwereld. Nou ja werkt. Het is een veredelde hobby.
Al denk ik dat Louka zo op het oog straks op haar 45ste in het Vondelpark staat te trommelen op zo'n Djembé onder leiding van zo'n negert. Van die witte vrouwen met dreadlocks en Afikaanse rokkken die een cursus "eerst de Afrikaanse trommel en daarna de zwarte fluit" doen.
Ach zolang ze geen oude omaatjes berooft vind ik het allemaal best. We hebben ze wel verrotter rondlopen....
Ik heb op mijn 20ste ook een jaar in NYC gezeten. Had er gewoon een baantje.
giovanni erkelens | 07-05-14 | 10:58
Arm kind.
Daarnaast kun je jezelf afvragen in hoeverre 20 jarigen over het algemeen in staat zijn om te begrijpen hoe het leven werkt en hoe ze hun toekomst zien. Mijn ervaring is dat het een zeer kleine minderheid is waar echt iets zinnigs uitkomt op die leeftijd. En dat moet je ook niet van ze verwachten vind ik.
Laat dat kind toch.... de harde werkelijkheid haalt haar toch wel in vroeger of later. So what hebben pappie en mammie waarschijnlijk centjes zat om haar een jaar NY kado te doen. Wie zou daar geen gebruik van maken als je 20 bent....
Naast het stukje over Louka stond precies zo'n verhaaltje over een leuk meisje dat precies een tegenovergestelde houding had. Beetje jammer en makkelijk om alleen die Louka eruit te halen. De kracht van het artikel was nu juist de tegenstelling tussen deze twee dames.
durven dus...
@LangeTijdGeleden | 07-05-14 | 11:17
Als het toch mag van haar papa, wat maakt het ons dan uit? Is nog goed voor de economie ook nog dat ze dat geld weer laat rollen.
we moeten haar dus met z'n allen dankbaar zijn.
Louka is ook zo'n type dat zich 'lekker gek' noemt voordat ze ook maar de 30-40 bereikt heeft.
Goh je zou maar eens idealen of een eigen visie hebben en het lef hebben ervoor te durfen gaan...
Lekker uit de fictieve hoogte vanuit het establishment schreeuwen dat het dom en naief is... Daar gaat ze zich vast een hoop van aantrekken!
typisch grachtengordel meisje. Haar wacht een gouden toekomst in een amsterdamse stadsdeelraad.
Ik ken anders ook wel wat mensen met een master taalwetenschappen of godsdienstwetenschappen op zak die nu na wat omwentelingen terecht zijn gekomen bij de (semi)overheid of bedrijfsleven en hun partner onderhouden die wel gericht op de arbeidsmarkt afgestudeerd is maar werkloos thuis zit of in de fabriek moet staan. Het kan verkeren.
Ah een meisje met idealen. Over 15 jaar getrouwd met een bankier maar neukt met de tennisleraar.
Louka heeft hoogstwaarschijnlijk een pappie en mammie uit de reclamewereld met riant inkomen en woont binnen de ring in Adam. Pappie heeft al een leuk studiotje voor dr gekocht in de Jordaan. Louka hoeft zich niet druk te maken om geld...
@Parel van het Zuiden
Uw oma was een wijze vrouw.
Maar inderdaad, geen nagel om de kont te krabben maakt ook niet gelukkig.
@Haatgenerator | 07-05-14 | 11:09
Van andermans en Papa's geld weliswaar, maar dat terzijde natuurlijk.
Dit soort wijven komt meestal wel goed terecht.
Al dan niet van mijn geld, dat dan weer wel.
Bababas | 07-05-14 | 11:03
Wie een kuil graaft voor een ander, is een arbeider.
"Niet echt zicht op het baan".
Had ze maar een studie NL er bij gedaan.
Ze is tenminste bereidt om zich te verdiepen in het handwerk van editen en monteren.
In Eindhoven heb je b.v. een ontwerp opleiding die zich alleen met 'concepting' bezig houdt. Dat zijn pas de echte deadweights die het hoog in de bol hebben.
@Linkse Zakkenvuller | 07-05-14 | 11:11
Helaas, ik ken er nu al een paar. Een paar weken tot maanden na het vertrek vielen ze dood neer. Dan hebben de Fransen het nog niet zo gek gezien met hun 60 jaar grens.
Ze heeft nog gelijk ook. Ze profiteert van ons stommelingen die zich zonder protest laten bestelen door de overheid die het aan haar geeft.
@ blinde kip | 07-05-14
Zeker daarom.
Statistisch gezien is de kans redelijk groot dat jij, ik en Louka onze aankomende pensioensleetijd geeneens gaan halen. Of niet in de fysieke staat die wij wensen.
Dan heb je een paar opties, voor je 40e binnen zijn of vooral je hart volgen.
In een ideale wereld, verenig je die twee.
Je moet er toch niet aan denken, op je 63e de pijp uitgaan vooral gewerkt te hebben voor je pensioen?
Want tsja, we moeten nóg meer mensen op kunst/cultuur en media opleidingen sturen om vervolgens een zeer kleine kans in de arbeidssector te kunnen krijgen.
En al die mensen zullen aan uitkeringen raken en wie kan dat betalen? Juist ja, mensen die wél om geld geven of gewoon een baan hebben bij een niet-overheids instelling.
Inderdaad, geen zorgen.
www.studenten.net/carriere/bijverdiene...
Volgens haar Facebook heet ze Louka BAMBI Hoogendijk.
Bambi.
Nuff said.
"Ik leef alleen maar voor geld. Hoe meer hoe liever. Ik heb alles over voor geld. En macht. Dat ook. Want in de huidige tijd draait alles om geld en macht."
Was ze dan verstandiger geweest?
Ga zo door Louka. Je hebt nog een heel leven voor je om te vullen met stress en ellende. Geniet nu het nog kan.
Hey, een griet van 20 die al duidelijk voor ogen heeft wat ze wil gaan doen, op de een of andere manier het geld gevonden heeft om het te kunnen doen en het ook daadwerkelijk doet uit bevlogenheid, geen fuck gevend om wat de rest ervan vindt.
Ik zou haar doen.
Als mijn pappie en mammie het konden betalen zou ik ook alleen maar leuke dingen doen. Louka heeft gelijk en wij zijn gewoon een stel jaloerse jankballen.
Linkse menschen geven over het algemeen geen fuck om geld. Zodra ze binnen de club een baantje krijgen, dan komt dat spul toch vanzelf binnen en is er nooit gebrek.
Mensen die voor zichzelf (en anderen) moeten zorgen, die denken toch wat minder zweverig over "geld".
Natuurlijk moet ze gewoon doen wat ze graag wil. Beetje grijze muizentopic dit zeg.
@eerstneukendanpraten | 07-05-14 | 11:04
Vechten voor uncle Sam en toch je paspoort behouden? En nu roepen dat Jihadstrijders die kwijt moeten raken. Tsss. ;)
Jaartje NYC is waarschijnlijk op haar rug gefinancierd.
@Apathie | 07-05-14 | 10:48
NY is een walhalla voor wat betreft tv en filmproducties. Als je interesse daar ligt en je doet al een cursus, is het best mogelijk om een (onbetaald) 'internship' te bemachtigen. Al begin je maar als scriptdrager en koffie-haler, de indrukken die je opdoet zijn onbetaalbaar. Áls je interesse daar ligt natuurlijk (en mits die -kans- je door pappie word geboden).
Daarna een blauwe maandag Spaans maar dat werd ook niets, en nu dan tóch eindelijk haar droom en lotsbestemming (terug)gevonden. Voordat ze werkelijk begonnen is, is het niet meer dan haar zoveelste bevlieging. Ik neem het haar (ook) niet eens kwalijk. Wat het zo ergerlijk maakt is het totale gebrek aan gêne om er mee in de krant te verschijnen, tov haar medestudenten die wél de touwtjes aan elkaar moeten knopen, talent hebben en er (wel) hard voor werken. Dat 'let them eat cake'-achtige indiscrete proletengedrag dag voortkomend uit dat nieuw slinkse geld.
Juist voor die varkens dienen de rest van de dieren overigens wel altijd elkaars gelijken te blijven.
@VanBukkem | 07-05-14 | 11:05
Oma had op dit oma-tegeltje steevast hetzelfde antwoord. Maar geen geld maakt wel ongelukkig....
vimeo.com/67506245 ze moet nog wel wat oefenen.
Is een oplossing voor. Volgende keer zelf haar telefoon laten kopen en meteen betalen.
Ik geef Louka gedeeltelijk gelijk. Natuurlijk moet je een studie doen waarmee je jezelf later nuttig kunt maken en bedruipen. Maar doe wel iets wat je leuk vindt. Al die studentjes die puur voor het (grote) geld gaan, die komen nog van een koude kermis thuis. Je leeft maar één keer en GELD MAAKT NIET GELUKKIG!
Mark van Leeuwen | 07-05-14 | 11:03
Paps en Mams betalen...
@Linkse Zakkenvuller | 07-05-14 | 10:59
Wat betreft uw laatste zin: als het aan de overheid ligt, doet men dat straks wel.
Komt me bekend voor, beetje flierefluitend je"dingetje"doen en je vooral profileren als anders dan anderen. Zucht. We praten over 10 jaar nog een keertje verder. ( als ze waarschijnlijk een man met centen heeft die zorgt dat ze zorgeloos door het leven kan)
Mensen die "niets om geld geven" zijn zonder uitzondering mensen die veel geld in de schoot geworpen krijgen.
-
Als iemand anders ervoor zorgt dat je nooit geld tekort komt kan ik ook heel "sociaal" roepen dat geld niet belangrijk is.
Wij mannen moeste vroeger ook verplicht een tussenjaar opnemen want dan riep Uncle Sam ons om het land te verdedigen. Voor vrouwen gold dat vreemd genoeg niet.
Mooie instelling, maar hoe doe je dat dan, zo'n jaartje New York?
Werken is voor arbeiders
Gelukkig heeft een beetje kunstopleiding hier ook een paar uurtjes uitleg voor ingeroosterd: www.werk-inkomen.com/wwik-uitkering
De doorsnee loonslaaf moet maar zelf hopen dat zijn WW-potje intact blijft na al die politieke plunderingen van afgelopen jaren. En mag daarna zijn overprijsde vinexhut opeten voor hij/zij de bijstand in mag. Als die dan nog bestaat in de huidige vorm want een voormalig belastingbetaler zal tegen die tijd vast niet zielig genoeg gevonden worden om in aanmerking te komen. Scheelt weer wat aanvragen en komt Den Haag wat beter uit qua statistiek. Kopzorgen! Had men maar een kunstopleiding gevolgd.
En als je als psychologie-student afstudeert op hoe je jouw eventuele dementerende ouders een dragelijk bestaan kunt geven omdat jij nooit langs komt omdat je het te druk hebt met je 'echte' baan *proest*, mag dat dan wel?
Met een zilveren lepel opgegroeid en niet wetende dat zij geen afspiegeling is van de samenleving.
Universiteiten worden louter bevolkt door dit soort wereldvreemde types.
Wantrouw elke kop met het woordje 'steeds' erin.(steeds meer, steeds minder, steeds hoger). Is de indruk van de journalist, die veelal niet klopt.
Óf ze krijgt alles uit subsidies en vergoedingen (lees: uw geld) om een excuus te hebben om géén geld te verdienen en er dus niets om te geven (aka: PvdA'er), óf ze krijgt alles betaald door papa en zal ze wel anders piepen zodra hij de geldkraan dicht zal gooien.
Hét moet wel 1 van de 2 zijn, want de uitstapjes, reisjes en lifestyle waar ze zich momenteel mee verrijkt is niet bepaald 'gratis'. Integendeel, het is peperduur.
Louka heeft geen gelijk maar maakt onbewust bekwaam de juiste beslissing. Jonge dertigers, twintigers, tieners, er zal niets van het ooit vrije en welvarende Nederland voor ze overblijven. Zij zullen mogen vechten in WO3, ze zullen de puinhopen van de EU mogen ervaren, zij zullen lijden dankzij de fouten van de laatste dertig jaar Nederlandse en Europese politiek. Dus genieten is komende jaren zeer verstandig.
.
"Winter's coming.."
youtu.be/VZt7J0iaUD0
Van dit soort vervelio's moet ik altijd een beetje huilen, als het weer bijna tijd is om mijn zuur verdiende centjes over te maken aan de blauwe roversbende in Apeldoorn.
@ blinde kip | 07-05-14
Mensen moeten zich überhaupt wat minder druk maken, zeker als je nét 20 bent.
Kom op zeg. Volg je hart, doe dat waar je zonder moeite 2 stappen harder door zet en leef een vol en gelukkig leven.
Je carrière neem je niet mee op je sterfbed, hopelijk wel wat mooie herinneringen.
Louka kleeft als een twintigjarige en geniet van het leven, inclusief bij behorende bevrijdende naìviteit. Iets dat die verzuurde ouwe zakken hier al lang zijn vergeten.
Geniet ervan Louka!
Mark Smith | 07-05-14 | 10:56
als ik nu eens zou zeggen dat ik 17 ben en dit mens bijzonder dom vind redeneren ?
Ik denk dat ze wel meer om geld gaat geven als papa de geldkraan dicht draait.
Een reis + verblijf naar New York + Filmcursus betaal je niet van je bijbaantje bij de supermarkt of in de rozenkas.
kleeft is leeft, al zal ze ook wel eens kleven.
Louka kleeft als een twintigjarige en geniet van het leven, inclusief bij behorende bevrijdende naìviteit. Iets dat die verzuurde ouwe zakken hier al lang zijn vergeten.
Geniet ervan Louka!
Een tussenjaar "net als iedereen". Achja, sommige mensen nemen gelijk twee tussenjaren. Goed, dat was dan wel om 5 dagen in de week, 8 uur per dag, bij een logistiek bedrijf te gaan werken zodat er überhaupt gestudeerd kon worden zonder studieschuld. En dan heb ik ook nog eens voor werktuigbouwkunde gekozen, waarnaast ik een eigen bedrijfje probeer te runnen. Maar het gratis geld komt wel, en het leven moet één groot feest zonder verantwoordelijkheid zijn nietwaar?
Ach, alle GS redacteurs hebben een opleiding Hoernalistiek genoten.
Ik praat het niet goed, maar het is een beetje de pot die de ketel verwijt.
Ik leef ook liever nú. Daarom studeerde ik een technisch basisvak waarmee je altijd alle kanten op kan en letterlijk de wereld om je heen kan veranderen. Ik leef ook liever nú daarom koos ik een studie en later banen die behalve uitdagend en interessant werk opleverde, ook schandalig goed betalen.
Dat een keuze voor een studie met een baankans je in zou leveren op je levensvreugde is een gotspe. Het is zelfs andersom. Studies met een goede baankans worden gesubsidieerd met aandacht en geld door het bedrijfsleven en onderzoeksgroepen. Je komt nog eerder in contact met potentiële werkgevers.
Niet om van 9 tot 5 vakken te vullen, maar om met hele leuke mensen op een leuke manier eindelijk het werk te mogen en kunnen doen waar je voor gestudeerd hebt. Het is pas echt deprimerend om na jaren van studie door dienst werk en inkomen de kassen in gestuurd te worden om paprika`s te snijden.
Waarom zijn dit soort huppelkutjes bang voor een baan? Wat is er mis je gedachten met behulp van de investeringen van je werkgever tot werkelijkheid te maken? Hoe gewilder je baan, hoe breder en diepgaander je mogelijkheden om echt leuke dingen te doen.
Kies techniek, dan praat je niet ÓF je wordt aangenomen, maar WAT je komt doen.
@Linkse Zakkenvuller | 07-05-14 | 10:52
Nu vinden ook mensen met beta-studies geen passend werk. Dus waarom zou men zich hier druk om maken?
Geld is niet belangrijk. Behalve als je het niet hebt.
En als je goed leest, zegt ze ook dat ze hard wil werken. Prima toch?
Voorlopig doet zij wat iedereen hierboven eigenlijk had willen doen
Ik geef Louka groot gelijk. Lekker leven vrouwmens. Geniet ervan, doe zo nu en dan een beetje je best, omring je met lieve mensen en alles komt goed. Zo niet, dan toch.
En vergeet de zonnebrand niet.
Ach we zijn allemaal jong geweest.
Ach vroeg of laat kom je er wel achter dat geld verdiend moet worden.
@Apathie | 07-05-14 | 10:48
Genoeg studentes die heel goed een eigen zak met geld bij elkaar kunnen verdienen. En andermans zak leegschudden.
Lekker man, als je ouders er in om komen!
Louka Bambi Hoogendijk
BAMBI
Ze weet wat ze wil en ze gaat ervoor. Precies zoals het hoort als je pas 20 bent. Go Louka!
-weggejorist en opgerot-
De VK plaatst heel toevallig wel erg veel artikelen over hoe onbezorgd het leven is. De crisis is voorbij. Je hoeft als student geen studie meer te volgen die aansluit bij de arbeidsmarkt. En huizen worden weer duurder en dat zou geweldig nieuws zijn.
Er komen weer verkiezingen aan.
Wat een kul. Ik wil niet in een wereld leven waar niemand zijn dromen durft na te jagen, omdat dat wellicht niet opportuun zou zijn.
En hoe weten jullie zo zeker dat zij haar tussenjaar niet zelf heeft bekostigd?
Niemand geeft in beginsel iets om geld, maar zonder geld kun je nu eenmaal niets. Verder, dit soort naïeve wereldverbetermeisjes lopen op den duur vanzelf wel tegen de lamp. Je hebt op den duur immers toch een woonplekje nodig, en er zal brood op de plank moeten komen.
Vooruit dan maar... Louka ik zal je helpen... levenslang ofzo.
www.wikihow.com/Find-a-Sugar-Daddy
Tikje naief, dit wicht. Maar als de nood ad man komt, dan een baby maken met iemand die wel werkt. Kan ze de ganse dag filmpjes van haar spruit gebruiken om het internet mee te vervuilen.
-weggejorist-
Tijdens de studie is de SP heel populair en als pa en ma een leuke inkomen hebben en de kamer bekostigen, zal D66 of VVD gekozen worden. Na de studie wordt men ineens wakker. Te laat.
Kaas de Vies | 07-05-14 | 10:4
"Louka is prototype mens dat geen fuck om haar eigen geld geeft, maar wel heel erg veel fuck om jouw geld."
.
Kortom, een socialiste pur sang...
Wat zou Van Rossem zelf gestudeerd hebben?
- Edit: Gepromoveerd op de rol van de vrouwelijke sekse in het bepalen van de jaarlijkse trektocht naar het zuiden bij ganzen, opgesteld rond de vraag of deze beesten minder vaak verdwalen als de vrouwtjes zich níet met de route bemoeien. De uitkomsten bleven helaas dermate ongedefinieerd dat een leerstoel er niet in zat. Derhalve eindigde Van Rossem teleurgesteld en boos op een redactiezetel bij GeenStijl -
Ik zou haar doen. Voor geld als het moet.
Louka geeft niks om geld, tot het niet meer komt..
ok, dus competitie voor vervangbare jobs bij bedrijven die groot worden met onnodige en/of inferieure goed vermarkte producten en tax-evasie gebuiken is een beetje uit begrijp ik?
Production Design voor film en televisie? Ik ken een TV producer en die verdient een goed belegde boterham. Dit artikel is lekker jaloers rancuneus. Waarschijnlijk geschreven door een kneus die een paar afslagen in zijn leven gemist heeft.
En wie betaald dit feest dan uiteindelijk?
Juistem... Kwijtschelden studieschuld? Gewoon 7% rente erover.
Louka is prototype mens dat geen fuck om haar eigen geld geeft, maar wel heel erg veel fuck om jouw geld.
Oh wat kan ze zich daar uren mee bezig houden. Een beetje gedegen financiele planning daar ontbreekt het aan en dat moet jij oplossen, of via graai en klauwbelastingen of via proxy, de subsidiekraan hard aan om haar financieringsgat te vullen.
En als ze geluk heeft komt ze bij een stichting die haar ooit nog een mooie oprotpremie geeft.
Maar geld boeit haar echt niet hoor.
Suffe muts, minder minder minder, stuur haar terug naar New York!
dat tussenjaar in new york heeft haar natuurlijk geen drol gekost, dat kan iedereen zonder geld zich veroorloven.
REAGEER OOK