Joodse kleinkinderen maken Holocaust weer hip
Je zou toch denken dat met de dood van Harry Mulisch de Tweede Wereldoorlog eindelijk officieel was afgelopen. Maar dan heb je buiten het modeverschijnsel 'sense of entitlement' gerekend: kinderen en kleinkinderen van Holocaustslachtoffers die het óók heel zwaar hebben gehad hoor, in de nimmer aflatende nasleep van WOII, die ook vandaag de dag nog slachtoffers maakt. De meeste joden hoorde je na '45 nauwelijks over 'De Oorlog'. Die leden hun trauma's in stilte. Maar voor de generaties na hen, die nog nooit achter boekenkasten weggesleurd zijn om per veewagen naar hellegaten vervoerd te worden waar ze hun identiteit als nummer in de arm getatoeëerd kregen om vanuit half ondergrondse tochtige barakken te worden uitgehongerd in de ondraaglijke onwetendheid of ze wel of niet in de massagraven die ze zelf hadden moeten graven zouden eindigen, ligt dat anders. Voor de kinderen van de kinderen van de overlevenden van Auschwitz is het 'Elke dag 4 mei'. Zwetend wakker worden omdat je opa en oma in een kamp zaten. Dan heb je inderdaad het bedrukte, bange leven gehad dat we kennen uit de depressieve boeken van eerdergenoemde Mulisch. Maar om jezelf daarmee in een slachtofferrol te marketen en van de Holocaust een soort hippe Holocause voor zichzelf en hun Anne Frank-syndroom te maken: NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN. Nee dan deze opa. Vocht na Auschwitz in ELKE Israëlische oorlog. Holocaust in de herhaling, een docu over de cultivering van slachtofferschap en over hoe je echte #WeAreHere Holocaust survivors op hun hart trapt, nu bij de NCRV op NEDERLANDWOII. Samenvatting in 1 Duits woord: Weltschmerz.
Reaguursels
InloggenOorlog word je hard van man! Na het uitroeien van driekwart van z'n familie en een Duitse geweerloop tegen z'n smoel heeft mijn vader afgeleerd om gevoelig te zijn en dat heb ik meegekregen zodat ik hier ook gewoon op kan reageren zonder gevoel enzo (MAG NIET) :-D
Gelukkig weet ik dat ik veilig ben in dit land omdat iedereen van die puppy-ogen krijgt bij Schindler's List.
Dit is een soort vereeuwiging van de Holocaust, wat eigenlijk in de Bibliotheek dient plaats te vinden. Er had trouwens al een vereeuwiging plaats gevonden. Zie o.a. crashrecovery.org/biblio.html
jarel | 28-04-14 | 22:35
Je vergeet dat de Joodse raad alle medewerking heeft verleend aan de duitsers.
Tevens heeft iedereen in meerdere of mindere mate geleden onder de duitse bezetting.
Wij hadden voor 5 jaar blikvoer in de kelder.
Mijn moeder is ook bijna doodgehongerd,net als een hoop kampbewoners van destijds.
Wat denk je wat de geallieerde terreurbombardementen voor effect hebben gehad op de voedsel en watervoorziening?
Hoe traumatiserend is het om als duits jongetje van 11-12 jaar om je verbrande grootouders te moeten terugvinden na zo'n bombardement? is dat jongetje slachtoffer of dader?
lekker wijf | 29-04-14 | 13:53
Als Jood en kleinkind van, kan ik jouw verhaal beamen. Kan mij nog goed herinneren dat mijn opa altijd lange mouwen droeg, ook al was het buiten 30 graden.
Alles goed en wel, maar ik heb zelf nooit Auschwitz bezocht, of Westerbork, Vught etc. om te zien wat daar gebeurd is. Teveel leed, ik kan daar niet tegen. Dat zeg ik dan als niet-jood. En ik kan me voorstellen dat zoiets voor een jood blijvend enorm pijn kan doen. Het is toch je eigen soort die men heeft geprobeerd uit te roeien, denk je dat maar eens in. Vooral omdat onze fanatieke islamitische medemens hierover volstrekt hetzelfde denkt als Hitler. Kortom: ik snap die angsten wel en ik zie niet in waarom men deze vanuit zijn luie stoel zou moeten bagatelliseren. Dus.
-weggejorist-
heb diverse kampen in Polen bezocht (Auschwitz, Maidanek, Sobibor) en daar word je niet vrolijk van, ik denk er nog elke dag aan. Maar in die uitzending van gisteren wil een jongen het kampnummer van zijn oma die in Auschwitz heeft gezeten (of daar is omgekomen) op zijn onderarm laten tattooëren. Zo kom je natuurlijk nooit van je 3e generatie-trauma af, als je de hele dag tegen die tattoo aan zit te kijken.......
kom hoe heet ie 21.27: Ze wist voordien niet wat ze gemist had.
Holocaust is big business. Een verre voorvader van mij is ooit onjuist bejegend door een Spaanse soldaat. Dood vermoord! Was ergens in Leiden. Ik zeg smartengeld!
Novinho | 29-04-14 | 10:27
Herkenbaar verhaal. Echter denk ik dat herdenken een goed middel is om te verwerken.
"kinderen en kleinkinderen van Holocaustslachtoffers die het óók heel zwaar hebben gehad hoor"
.
Mijn vader was op zijn 18-de opgepakt en tewerk gesteld in Duitsland voor de Arbeitseinsatz. Heeft nog lijken geruimd in Dresden. Kan me niet herinneren dat mijn vader na de oorlog ooit klaagde over zijn belevenissen.
Hitler was een voorouder van mij. Fatsoen gebiedt mij niet vrolijk te zijn. Deprimerend.
@de Hever | 28-04-14 | 22:32
Feit blijft dat in Nederland het grootste percentage joden werd gedeporteerd van alle landen in WOII.
Het kan aandachtshoeren geen zak schelen op wiens graf ze dansen, als er maar een camera bij is.
Doorlopen, negeren en de club opdoeken die hier (alweer) belastinggeld voor kapot slaat is voor iedereen het beste.
Tja, kleinkind zijn van een holocaust-overlever is niet echt héél makkelijk. Dat zeg ik als kleinkind van grootouders die de Jappen-kampen hebben overleefd. Is ook niet echt heel makkelijk. Toch wil ik het leed van mijn zwaar getraumatiseerde grootouders (die mee hebben geholpen aan de spoorlijn van Birma, gemarteld en uitgehongerd zijn), niet vergelijken met dat beetje leed van mezelf.
Waar wij kleinkinderen tegenaan lopen, zijn onze ouders, die als kind van overlevers het heel zwaar hebben gehad met stille, depressieve vaders en ouders die af en toe wat losse handjes hadden in huis. Ik heb de verhalen van mijn vader moeten aanhoren, over hoe vreselijk het wel niet was in huis.
Maar om nu een beetje hip te gaan staan mee janken bij een herdenking van Nederlands Indië vind ik wel echt te ver gaan. Get a life denk ik dan. Er zijn voldoende dingen om over te janken die je wel zelf echt hebt meegemaakt. Ik jank dagelijks vanwege onze trieste regering.
@Andersom dag | 29-04-14 | 09:38
De Tweede Wereldoorlog begon strikt genomen op 11 november 1918. Met of zonder Hitler was het hoe dan ook tot een uitbarsting gekomen. Alleen hadden andere toevalsfactoren dan mogelijk tot een ander einde geleid en was jij (en ik) er nooit geweest.
De Quincy Gario's en blanke consorten doen dit met de slavernij. Nou dát is pas lang geleden. Maar hoeveel zwart- en witmensen daar niet iedere nacht zwetend van wakker schrikken. Iedere dag 5 december.
Vond het een beetje langdradig. Maar goed ik kijk te veel discovery en ik heb nu wel genoeg 2e wereld oorlog gezien. Wat de foto suggereerd, misschien moeten ze de kleinkinderen van holocaust overlevers fotograferen, met hun moderne look + iphone, in een kamp: if it happend today, what would you do?
"De meeste joden hoorde je na '45 nauwelijks over 'De Oorlog'. Die leden hun trauma's in stilte."
Nou, in stilte?
@Hastur | 29-04-14 | 08:59
Exact! En dat zal nog wel een tijdje zo blijven, want... mensen doen dingen omdat het werkt, om met Dr.Phil te spreken.
@De Treinende Rechter | 28-04-14 | 23:32
Hee... interessant. Je vader werd daarna overste in het leger soms? In dat geval kennen we elkaar namelijk!
Omdat dit punt nog niet aangestipt is.... als Hitler er niet was geweest was er geen 2de WO geweest, hadden mijn ouders elkaar waarschijnlijk nooit ontmoet en indien toch hadden ze mij nooit geproduceerd. Dus tja ik kan wel aandacht vragen dat ik ooit geboren ben maar eigenlijk heb ik dat wel aan Hitler te danken en nog een miljard andere variabelen.
Ik heb een overgrootoma in Auschwitz verloren. Maar ik persoonlijk word kotsmisselijk, van mensen die met de dood van onze voorouders lopen te dwepen. Het lijkt wel of elke gelegenheid moet worden aangegrepen, om zichzelf een slachtofferrol aan te meten. De Holocaust is een religie geworden.
Twee kanten minimaal.
Weltschmerz-types bestaan en sommigen exploiteren de holocaust
Trauma's kunnen generaties doorwerken
Van Rossem is een te makkelijk oordelende domme lul
Ieder verhaal heeft meerdere kanten. Je zou zeker kunnen stellen dat latere generaties van oorlogsslachtoffers (welke oorlog dan ook) de gevolgen nog ervaren. Toch wordt deze kant wat mij betreft onderbelicht:
nl.wikipedia.org/wiki/De_Holocaust-ind...
Tsja... je kunt natuurlijk ook gewoon gaan leven en je familieachtergrond accepteren zoals die is.
Deuteronomium 5.9
"Kniel voor zulke beelden niet neer, vereer ze niet, want ik, de HEER, uw God, duld geen andere goden naast mij. Voor de schuld van de ouders laat ik de kinderen boeten, en ook het derde geslacht en het vierde, wanneer ze mij haten;"
Je bent wel erg dom als je niet snapt dat genocide voor latere generaties gevolgen heeft.
@bierjurkje | 29-04-14 | 01:07
Mijn opa was zionist, mijn vader een halve nazi. Welcome in the family!
Die slachtofferrol zie je ook het meest bij joden die hier zijn gebleven. Als je de hippe terrassen van Tel Aviv langsgaat zijn ze daar helemaal niet mee bezig. Mijn vader (1920) was trouwens als 17-jarige weggelopen van huis naar Nazi-Duitsland en was onder de indruk van de nazi's. Daar hebben wij als kinderen misschien een grotere prijs voor betaald als de nakomelingen van jouw brave machinist.
PrinsesStoepje | 29-04-14 | 01:02
Het is ook niet mijn bedoeling om de gaten in familiealbums te bagatelliseren. Het is allemaal erg genoeg. Maar één keer zal er toch een tijd komen waarin men verder moet met de huidige tijd en de toekomst. Maar dan moeten we wel af van derde en vierde generatie Joodse mensen die nog immer gekweld worden door de gevolgen van de holocaust. Ik geloof daar namelijk niet in, net zo min als dat ik lijdt onder het feit dat ik mijn opa ook nooit gekend heb. Laat onverlet dat Joden alert dienen te blijven in de toekomst. Maar dat blijven ze niet als ze wegduiken in een slachtofferrol. Ge- en herdenken prachtig, maar ga door met je toekomst.
Oorlog is gelukkig lang geleden, en toch straks weer dodenherdenking.. Opa was een held, dochter een moffen hoer !! Hoe kun je het bedenken in one family.
Opa brobeerde de joden te beschermen, dochter verliefd op een Duitser, en daar is Bierjurkje...
@Graaf van Egmont | 29-04-14 | 00:38
Nee niet iedereen kon de held spelen en de meeste NL-ers waren erg heldhaftig NA de oorlog. Dezelfde mensen die joodse huizen hadden leeggehaald stonden vooraan om de moffenhoeren te vernederen. Veel NL-ers hadden niet veel keus en je moet je de omstandigheden ook kunnen voorstellen. Troost je maar met de gedachte dat maar heel weinig NL-ers hun handen in onschuld kunnen wassen. Dat neemt de enorme gaten in de Joodse familie-albums niet weg. Het is ook niet de bedoeling van deze documentaire die last bij de NL-ers neer te leggen. Het is gewoon een idioot feit waar ze mee moeten leren leven.
Ik geloof best dat de WO2 nog generaties doorwerkt. Ik ben geen Jood, maar het Joodse oorlogsleed is er in mijn jeugd ingeslagen, keer op keer kwam het ter sprake of werd het er bij gehaald. Joden waren heilig bij ons thuis,ze hebben mijn jeugd overheerst. En nu nog, ik kan geen spijker in de muur slaan zonder eerst te bedenken dat er mogelijk een Jood achter zou kunnen zitten. Achter elk muurtje, onder elke vloer, in elk hoekje of gaatje zie ik Joden. Ik weet dat het irreële gedachten/angsten zijn, maar ze zijn er. Nee ik ben geen slachtoffer van de WO2, dat zou ik nooit durven beweren, maar WO2 heeft wel degelijk doorgewerkt in mijn generatie.
Correctie, ik schreef stichting Melita maar het Pelita.
arbanafal | 28-04-14 | 23:04
Ik heb nergens gesteld dat de mate van het bespreken of uitdragen van het geleden leed een indicatie is van hoe groot het leed of trauma is. Ik heb nergens geschreven dat het leed van de Joden kleiner was dat van de indos of de mensen in indië. Ik schreef dat relatief veel joden refereren naar de holocaust en daar dus een identiteit mee aanmeten of versterken.
Ik snap ook wel dat het een soort verbroedering is als men het leed kan delen. Dat zien wie ook met de generaties na de slavernij. 'Neger' wordt nu gezien als een geuze naam.
Wat verder wel goed aangehaald wordt hier waar ik over heen dender is inderdaad het probleem van kansenwijken. Echter ik schreef over het verschil in antisemitisme van vroeger en nu, en dat is echt verschillend. Dat de Islam een probleem hierin is, eens, maar dat speelde niet tijdens de holocaust. @Arbanafal, je negeert wel tactisch het begrip Neo in mijn duiding van antisemitisme.
Ik kan me niet aan het idee onttrekken dat de Joodse Gemeenschap all over the world een plan op de plank heeft liggen om ons de schuld voor de Holocaust tot in lengte van dagen in te blijven wrijven. Wij moeten bezwijken onder de niet af latende druk. Elk jaar eind april en begin mei worden weer de politieagenten, trambestuurders en treinmachinisten opgevoerd die het allemaal mogelijk maakten. Niet natuurlijk de leden van de Joodse Raad die met precisie de gezinnen wisten op te roepen zich bij de Hollandse Schouwburg te melden.
Ik ben daar onderhand wel klaar mee. Mijn vader was treinmachinist en zorgde voor de transporten van Westerbork naar Oldenburg. Niks om heldhaftig over te doen. Maar als oudste zoon moest hij wel zijn moeder en zes kinderen onderhouden toen zijn vader stierf. Behalve dat zei hij altijd dat hij precies deed wat koningin Wilhelmina voor de radio had verklaard: "Blijft u allen op de post waarvoor u bent aangewezen en doet uw werk."
Kantinekoffiezetten | 29-04-14 | 00:28
Schrijf ik ergens dat ze omarmd werden? Nee.
Ze hadden hun eigen wijken, maar daar woonden ze wel veilig, dit in tegenstelling tot het christelijke Europa, waar Joden telkens weer vervolgd werden.
pimenator | 29-04-14 | 00:20
Palestijnen gebruiken hun kinderen al tientallen jaren als menselijk schild. Verder doe ik ook geen moeite. Je haat Joden of je haat ze niet. What can I say. Welterusten.
@bintang | 29-04-14 | 00:08
sorry heur, joden werden door moslims gedoogd maar niet echt omarmd, ik weet ff geen bron. Och, jij ook niet.
Tja, heb je DAT weer. Ongefundeerd posten.
-weggejorist-
Ik had gehoopt dat het item hierover zou gaan: ghttp://www.youtube.com/watch?v=cFzNBzKTS4I
98 gelood | 29-04-14 | 00:02
Dankjewel, dit is precies waar het over gaat.
Het verschil is alleen dat Joden zich tot op de dag van vandaag niet veilig kunnen voelen. Niet in hun eigen land en niet elders in de wereld, dankzij de islam.
PrinsesStoepje | 28-04-14 | 23:07
Joden niet veilig dankzij de islam? Ieder historisch besef is jou kennelijk vreemd. Toen in Spanje de inquisitie begon, vluchtten de Joden, samen met de moslims, naar de Arabische wereld. Daar woonden ze veilig, ook ten tijde van de Europese pogroms (door de christenen!) en de holocaust.
Pas sinds de stichting van de staat Israel zijn de Joden minder welkom in de Arabische wereld, hoewel een aantal Joden er nog steeds tamelijk probleemloos leeft.
Een gouden toekomst voor:
fop-psychologen,
pedagogen,
agogen van alle soorten,
coaches en aanverwant geboefte
en niet te vergeten de schade-advocaten.
Nu weten we waar al deze "studies" goed voor geweest zijn: geld, geld, geld, en nog eens geld.
De van wezels waren en blijven drammers. Ook in de journalistiek willen ze hun collega's de les lezen.
Meneer-reetkever | 28-04-14 | 23:39
Die reli-haat en ellende is binnenkort ook in dit theater. En als je een beetje oplet is het er al.
islamversuseurope.blogspot.nl/2013/05/...
Mij hoor je niet janken, meer da 150 namen, zo lang is de lijst met familieleden, die ergens in Europa zijn achtergebleven, het gros overigens in Auschwitz en Sobibor.
Na de oorlog geboren, was het gemis van familie een redelijk normale zaak. Je wist niet beter. Vanaf je zeventiende werd je er echter wel mee geconfronteerd. Diverse keuringen (leger, werkgevers) schudden je even wakker: ziekten in de familie? Ja, wat te zeggen, de meesten waren niet ziek en hebben toch de vijftig niet gehaald. En Joods zijn is weliswaar erfelijk, maar momenteel niet letaal.
Nu, op je 58ste word je er weer mee geconfronteerd, pilletjes voor de bloeddruk, en de vraag van de arts "komt het in de familie voor?". Geen idee, ik ben nu ouder dan de meeste familieleden geworden zijn...
@pimenator | 28-04-14 | 23:37
Ja ik heb goed gekeken naar hoe klein sommige kids zijn.
www.theblaze.com/stories/2013/08/14/ca... en die kids wil je als Jood echt niet tegenover je hebben. Als palestijnse kindermoordenaar wordt je onthaald
brabosh.com/2010/12/29/pqpct-9vp/ maar als Israelische militair heb je wat uit te leggen. www.theguardian.com/world/2010/oct/03/...
Maar ja Jihad is oorlog je weet tog. En in oorlog gebeuren er ook wel eens nare dingen, vooral als je kinderen inzet.
Jaren heb ik Dodenherdenking (als niet jood) meegemaakt bij het monument aan de Apollolaan. Wel weer vreemd dat ik daar die kinderen toen amper zag. Nu ineens een massaal een trauma.
@PrinsesStoepje | 28-04-14 | De Joden hadden een prima lap grond kunnen krijgen in de US of A Wat daar na kwam dat is verder allemaal politiek en reli bullshit.Ieder volk krijgt wat het verdient,en gelukkig is de meeste reli haat en ellende hier heel ver vandaan.Want religie is wel het laatste waar een gezond mens op zit te wachten.
-weggejorist-
Ja, en zo ben ik ook een 2e generatie slachtoffer van een vader die in een jappenkamp heeft gezeten en een opa die de Birmaspoorlijn mede heeft mogen aanleggen.
wellicht iets minder fotogeniek maar toch...
@pimenator | 28-04-14 | 23:17
Tsjonge, nou heftig hoor. Vertel er ook even bij dat deze "kinderen" vanaf hun vroegste jeugd zijn opgevoed met Jodenhaat en alleen opgepakt worden als ze direct gevaar vormen. Een Israëlische soldaat kan niet zomaar iemand neerschieten want ze hebben daar nog militaire rechtbanken. Maar jij vindt stenengooien natuurlijk best OK. israelmatzav.blogspot.nl/2014/02/baby-... De meeste confrontaties worden in scene gezet, vandaar de grote camera-dichtheid. Maar evengoed dank voor je Pallywood-bijdrage.
@FreedomFTW | 28-04-14 | 22:42
Dit gaat over de jaren '90 btw .. niet '40-'45. Overigens ben ik me bewust van dat de schuldvraag niet alleen bij de Duitsers ligt (Yad Vashem heeft het, net als jij hier denk ik en laat ik dat er maar uitlichten anders praten we helemaal lang elkaar heen - heel duidelijk over 'The Germans and their helpers' - misschien wel in die mate en zo exclusief dat ik me wel eens zorgen maakte dat de boodschap naar de huidige tijd in sommige opzichten verloren ging.. ook voor de kant die het in Israël opging een paar jaar geleden, waar bijvoorbeeld door prominente Rabbijnen ondertekende oproepen rondgingen om geen woonruimte aan Arabieren te verhuren. Dat uiteindelijk ook Yad Vashem daar stelling tegen heeft in genomen is moedig geweest en dat loste eigenlijk ook iets op dat me ergens dwars zat. Net als ik het goed vind dat belicht wordt hoe dat in de huidige tijd nog invloed op mensen heeft wat er toen is gebeurd en onmenselijk is.
Overigens zonder het een met het ander te willen vergelijken, las ik gister iets naar aanleiding van de uitlatingen van Noord-Korea (een van de laatste regimes met zeker ook fascistische trekjes - dat raakvlakken heeft onder met werk/interneringskampen met eveneens een hele kleine kans dat je eruit komt, al is het niet op basis van rassenideologie wat eigenlijk nog meer onmacht geeft misschien - maar 3 generaties straffen 'om het bloed te zuiveren' voor een vaak nogal arbitraire 'misstap' is ook niet mis..
Dit gaat over vrouwen die Noord-Korea ontvluchten (waarschijnlijk met mensenhandelaren - het grootste deel wordt vervolgens uitgebuit in de Chinese prostitutie, verhalen over slachtoffers van mensenhandel zijn hier vaak al aangrijpend en vervolgens als China ze oppakt worden ze terug uitgeleverd aan Noord-Korea in de wetenschap dat ze in een werkkamp verdwijnen waar ze waarschijnlijk niet levend uitkomen (wat misschien raakvlakken heeft met geallieerde landen die geen wat nu heet asiel verleenden aan Joden in de wetenschap dat ze in Europa vervolgd werden en niet veilig waren - onder meer de VS en Canada is dat verweten meen ik net als de Britten). Mensonterend - maar die Noord-Koreaanse vrouwen hebben ook een bestaan dat met name ook door de Chinese opstelling eigenlijk niet te doen is en misschien heeft de VS en Europa toch iets uit de episode geleerd wat betreft compassie - en het kan geen kwaad beide in ogenschouw te nemen als het asielbeleid kritisch bekeken moet worden want dit zijn echt excessen en.wikipedia.org/wiki/Prostitution_in_...
Ik denk dat als ik Joods was ik totaal zionist zou zijn geweest.
omanders | 28-04-14 | 21:34
Je bedoelt Oranienburgerstraße ipv Oranienstraße.
Verder vind ik het allebei prima. Zowel de Synagoge in Duitsland, als ook het monument. Overwinning op het kwaad. En dan in Duitsland zelf.
ja, en nou? | 28-04-14 | 23:15
Nuttige bijdrage hoor.
wat de nazi's in de concentratiekampen hebben gedaan met mensen is vreselijk! laten we dat nooit vergeten!!
maar dat gelul met 'mijn' familie is tig jaar geleden daar vermoord en ik ben 'zielig' gaat echt te ver.
ik krijg daar echt braakneigingen van!
En vergeet niet dat Joden al eeuwen worden vervolgd. Van de Russische progroms tot de inquisities en middeleeuwen aan toe. Het is geen ongegronde angst maar een steeds in andere gedaantes terugkerend gevaar waar de Joden buitengwwoon alert en angstig voor zijn. En je kan ze echt geen ongelijk geven. Dergelijke artikelen getuigen dan ook niet van veel kennis en begrip voor de situatie. Het bagatelliseren van deze angst als een ongegrond slachtofferschap zou ik bijna af willen doen als een van de zoveelste pogingen d eJoden op wat voor manier ook te delegitimeren. Laat dat nou precies zijn waar het steeds allemaal mee begon en dus ook steeds de angst opwekt.
-weggejorist-
Aandachtshoeren
Nesterov | 28-04-14 | 23:06
Nuchter empirisch onderzoek kun je zelf in je omgeving doen. Kijk om je heen. Je zult veel families aantreffen waar bepaalde problemen van generatie naar generatie overgaan. Niet direct, maar indirect. Het trauma zelf is exclusief voor het Holocaust slachtoffer zelf. De gevolgen van zijn trauma's worden overgedragen op de kinderen die dat in verdunde vorm weer aan hun kinderen doorgeven. Maar het is geen exclusief Joods of oorlogsgerelateerd verschijnsel. Appel en de boom weet je wel ?
De Jappenkampen waren ook strafkampen en geen vernietigingskampen zoals Auschwitz of Birkenau
@Dude heb je eten | 28-04-14 | 22:56
Dat leed van de Jappenkampen mogen we zeker niet onderschatten. Het verschil is alleen dat Joden zich tot op de dag van vandaag niet veilig kunnen voelen. Niet in hun eigen land en niet elders in de wereld, dankzij de islam.
Ik las er vanmiddag al een artikeltje over, kon het niet opbrengen om die zooi ook nog te gaan kijken. Er stond dat deze 'derde generatie' soms nachtmerries heeft, weleens moeite heeft met eten en dat er weleens sprake is van gevoelens van onveiligheid. Goh, zou dat misschien komen omdat het mensen zijn en die daar allemaal weleens last van hebben? Misschien dat er onder deze 'derde generatie' puur statistisch gezien ook een aantal personen is dat last heeft van zulke basale klachten. Maar dan komt er vervolgens een stel overenthousiaste onderzoekers die hun conclusie al paraat hebben liggen en dan wordt het toch wel verleidelijk om je een causaal verband met je familiegeschiedenis te laten aanlullen.
Of is dat weer vergezocht?
@dude heb je eten: doe eens een keppeltje op en loop voor de gein de eerste de beste "kanswijk" in,heb je direct antwoord of antisemitisme nog bestaat in Nederland
Iedereen is slachtoffer van de Slechte Blanke Man. Hoe gaat u dat goedmaken? Inderdaad, gewoon betalen, subsidie kan niet op.
Dude heb je eten | 28-04-14 | 22:56
Poehpoeh, wat een sterke woorden. Jammer dat je een mentaliteit demonstreert waarbij het (overigens onderbelicht tragische) leed van de jappenkampen alleen mag bestaan bij gratie van het minder maken van het leed van de nazikampen. Ik weet niet wat voor zeikerds jij tegenkomt, maar ik ken ze niet. Sterker nog: van de oudere joden die in de nazi-kampen hebben gezeten is mijn enige ervaring dat ze nooit over die ervaring spraken. Ik ken er geeneen die hun karakterfalen hebben weggeschoven op 'de oorlog'. De tweede generatie heeft veel last gehad van dit nergens over praten.
Je claim dat antisemitisme niet meer bestaat is, helaas, lachwekkend. Nederlandse joden met keppel op, het zijn er niet veel, krijgen relatief veel te verduren in vergelijking tot andere minderheidsgroepen. Ik heb in ieder geval nooit joden horen zeggen dat hun leed erger is dan het leed van de indo's. Zal wel een karakterverschil zijn tussen de Indo en de joodse achtergrond
@King of the Oneliner | 28-04-14 | 22:34
Sterker nog, Joden zijn vaak onuitstaanbaar en Joodse vrouwen zijn soms op het hysterische af. In Israël sta ik ook wel eens te kijken van de arrogantie. Toch sta ik vierkant achter Israël. Dat God de Joden heeft uitverkoren zegt meer over God dan over hen.
Zeikerds, niets meer en niets minder. Groot gedeelte van het huidige (nederlandse) jodendom ontleent zijn identiteit uit de oorlog. Ze spreken over antisemitisme dat nu nog heerst maar dat is er niet meer. De Jodenhaat van vroeger die kennen we niet meer. Er wordt nu ook gesproken over neo-antisemitisme wat niet te vergelijken valt met antisemitisme van vroeger, en al helemaal niet in omvang en zwaarte. Dan hebben we nog het Cidi. Zelfde gelul met ontlenen van een identiteit vanuit een oorlog en een bestaansrecht probeert te genereren.
Als halfbloed indo ga ik altijd met gestrekt been in de misère van deze Joodse zeikerds. Ik kan dat gelukkig doen omdat mijn opa het grootste gedeelte van zijn jeugd in Jappenkampen heeft gezeten en dat leed helaas meegenomen heeft naar Nederland, maar zeiken a la Cidi? Dacht het niet. Wat er allemaal gebeurt is in Indië wordt maar voor, laten we eens zeggen, 40% besproken en erkend. Er wordt niet zoveel ruchtbaarheid aan gegeven als Cidi dat doet. Ik weet bijvoorbeeld stichting Melita dat zich ingezet heeft voor compensatie destijds van de indie slachtoffers. Hoe vaak heeft deze stichting zich gemanifesteerd in de media afgelopen tijd? Ik weet het niet, maar niet zo vaak als die achterlijke cidi.
Kortom allemaal zielige zeikerds! Kan er niks anders van maken. Zal we een karakter verschil zijn tussen de Indo en joodse achtergrond...
Slachtofferrol aannemen waar je geen recht op hebt? Check.
Huilie? Check.
@Meneer-reetkever | 28-04-14 | 22:27
Ja dat klopt. Joden laten zich niet zomaar meer uitmoorden. En laat dat nou net de agenda zijn van de omliggende staten en hun eigen palestijnse schatjes.
De holebi's zijn ook weggevoerd, maar die konden beter onderduiken. Dat deden ze immers ook al vóór de Tweede Wereldoorlog en was opnieuw noodzakelijk ná de Tweede Wereldoorlog. Maar hoor je daar ooit een holebi over zeiken? Natuurlijk niet! Hun herdenking is de Gay Pride: Een groot feest voor homo én hetero.
lekker wijf | 28-04-14 | 22:16
Herkenbaar. Ik heb dat sterk in de Rivierenbuurt. Het idee wat zich daar heeft afgespeeld. Had ook een rare woede-ervaring in Bergen-Belsen. Het idee dat daar een meisje (Anne Frank) uit mijn stad door de Duitsers vermoord was maakte mij woedend. Mijn stad, mijn mede-Amsterdammer.
@Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:05
Ja dat is waar maar naar mijn beste weten lopen deze mensen niet naar subsidie te vissen. Wel naar een beetje begrip.
Het is geen slachtofferschap. Het is een angst en geen ongegrond egepaard met een verantwoordelijkheiddsgevoel om herhaling te voorkomen wat op zichzelf weer meer wanhoop en daarmee angst opwekt aangezien je dit soort artikelen als reactie krijgt ipv blijk van een juist besef.
@Bigi Bana Boy | 28-04-14 | 22:38
Ik maak geen bezwaar tegen het woord. Ik denk goed te begrijpen wat u bedoelde. Vandaar juist mijn eerste reactie. Als we veronderstellen dat (groot)ouders de nazaten met hun ervaringen inkleuren dan is dat dus ook het geval met daderouders. Die geven dan ook iets mee. Bijv. gedachtengoed of beleving bij die daden. Slachtoffer kweken slachtoffers. Daders kweken daders. Ik denk niet dat de wereld zo in elkaar zit.
Benima stelde dat in haar gezin bij wijze van spreken de koffers gepakt en al in de gang stonden. Dat alles thuis in het teken van een mogelijke vlucht stond en dat dit op haar hele opvoeding (relaties, scholing) invloed heeft gehad. Met zo'n jeugd kun je later zelf ook nooit 100% functioneren en kun je jezelf afvragen wat voor ouder je zelf wordt.
nickolaas | 28-04-14 | 22:37
"dat was niet heel gezonde ongerustheid"
Waarom denk je dat? Welke houding van de geallieerde landen en Nederland in het bijzonder had die mensen dusdanig gerust moeten stellen dat je van geen gezonde ongerustheid kan spreken?
@arbanafal | 28-04-14 | 22:38 Je vergeet vijf mei! Dan herdenken we de doden van Duitsland.
Wat een aanstellerig bericht weer. Ik heb er een beetje genoeg van dat joden hun genocide niet mogen herdenken. Doen alsof de tweede generatie niets heeft meegekregen van de holocaust is zo kleingeestig als maar zijn kan. Deze mensen zijn met zwaargetraumitiseerde ouders achter gebleven die soms als een van de weinigen van hun familie overleeft hebben. Dit heeft niets met zielig doen te maken; het is gewoon een realiteit.
Maar weet je: als Nederlands stoppen met iedere herdenking van hun eigen leed: zoals 4 mei, 3 oktober, etc., dan is er misschien te praten over joden die hun eigen leed in eigen kring herdenken.
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:33
Ik besef dat verknipt een negatieve connotatie heeft en zo bedoelde ik het niet. Denk aan ernstig beschadigd en door trauma's dermate getekend dat men redelijkerwijs niet "normaal" meer functioneert.
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:33
Juist ja... dat getuigt dus niet echt van een goed begrip en besef van wat er zich heeft afgespeeld.
Ik heb ook een gezin gekend waarvan ik meen beiden ouders als enige hebben overleefd. Begrijpelijk dat zij hun kinderen van mijn leeftijd met extra veel bezorgdheid opvoedde (en dat was niet heel gezonde ongerustheid denk ik, dat blijft je bij.. en dan zal zal je altijd zien dat sommige kinderen als reactie daarop best wel wildebrassen worden.. - wat dan opnieuw tot meer van dat soort bezorgdheid leidde was wel de indruk). Op mij heeft dat meer indruk gemaakt dan Yad Vashem later denk ik - hoe dat zit kleinkinderen weet ik niet, maar kinderen hoef ik me geen voorstelling van te maken - dat was oprecht zo.
Ik vond het best een boeiende uitzending, kan me best voorstellen dat de holocaust ook op jongere generaties nog steeds invloed heeft. Toevallig afgelopen maand op Netflix de BBC documentaire: Auschwitz "Inside the Nazi State" gekeken. Mooie documentaire waar je af en toe echt wel stil van wordt.
Waar ik me een aan stoor is de vergelijking met treurpijp Quincy Gario die hier gemaakt wordt. Denk niet dat we hier met beroeps-demonstranten te maken hebben die het doen voor subsidies en herstelbetalingen.
Er is een verschil tussen slachtofferschap en een ongevraagd en opgelegd verantwoordelijkheidsgevoel ook uit eogen belang, om de mensheid te behoeden van de valkuilen waar ze telkens in loopt en waar Joden toch redelijk vaak de zeer dikke rekening van hebben gekregen.
@deheber: helaas hebben velen hard meegewerkt, mijn grootvader is verraden door de nederlandse buurman, opgepakt door de nederlandse politie, en dank zij het nederlandse ambtenatennapparaat keurig op de trein naar de concentratiekampen gezet. Gesponsord door de Duitsers weliswaar maar verder helaas een Nederlandse aangelegenheid. Ps: wel hulde voor zijn Nederlandse collega's die hem een onderduikadres gaven....
@jarel | 28-04-14 | 22:28 Ik kan begrijpen dat je er nog steeds giftig om bent,maar om van Rossum als collaborateur te bestempelen gaat mij te ver.
Hij is scherp maar zonder de ellende die mensen veroorzaken zou hij dit niet hoeven te schrijven.
Nederlandse joden hebben een typische uitspraak van het nederlands.
Dit wijst er op dat zij weinig contact buiten de eigen kring hebben.
Het is een soort hyperbeschaafd nederlands met een schrapende harde g.
Typisch voorbeeld:Ed van Thijn.
@FreedomFTW | 28-04-14 | 22:24
Ik schrijf ook niet generatie, maar generaties. En, nee, niet kortzichtig, niet arrogant. Ik zal dat even toelichten. Ik heb in mijn kring van naasten heel veel militairen van diverse generaties. Die hebben gevochten in bloedige conflicten of stonden machteloos toe te kijken omdat de politiek geen mandaat en wapens gaf maar hen wel uitzond. Verloren op brute wijze vrienden en hebben zelf ook dingen gedaan (moeten doen) die geen mens zou willen doen. Ik heb hun verhalen aandachtig beluisterd, ik heb het leed in hun ogen gezien, hun moeilijkheden (verkniptheid werd net gebruikt) in het burgerleven erna van dichtbij meegemaakt. Ik heb geen trauma, hoewel ik soms verdrietig kan zijn bij het herinneren.
.
Dat is wat ik bedoel met het verschil tussen trauma's van direct betrokkenen en wat nazaten er van mee hebben gekregen.
jarel | 28-04-14 | 22:28
Geef de Nederlanders overal maar weer de schuld van.
Och was ik ook maar een slachtoffer.
Stik erin van rossum, mijn grootouders zijn als enige uit de kampen terug gekomen, al hun kinderen, broers, zussen etc. Op,gruwelijke wijze vermoord. Hun naoorlogse kinderen (mijn ouders) zijn vaak in een ijzige stilte opgevoed, en ja sommige hebben daar psychologische problemen aan over gehouden.
Van Rossum je bent een engnek, van het soort die al te graag 7,50 zouden willen vangen voor het aangeven van een jood.
Volgens mij is het Israël dat momenteel ijzeren gordijnen bouwt en oorlogje speelt.waarbij moet worden opgemerkt dat in heel de zandbak het momenteel nog de zelfde hopeloze reli bende is als pak em beet 3k jaartjes geleden.
Gelukkig is de wereld groot genoeg voor ons om daar niet direct overlast van te ondervinden.
Ik denk dat sommigen hun slachtofferschap koesteren en daar ook kunstig bedreven in zijn.
als we zo omgaan met het predikaat slachtoffer kunnen we net zo goed iedereen gaan herdenken...
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:15
Behoorlijk kortzichtig en arrogant als je het mij vraagt. Je gaat ook compleet voorbij aan de angst die heeft en nog steeds heerst bij en in die gezinnen. Als je het echt zou erkennen moet het niet zo moeilijk zijn om ts kunnen bevatten dat zoieta dergelijka niet in een generatie overwaait.
@Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:15
Dat ze niet hetzelfde trauma hebben, geloof ik zonder meer. Maar dat de kinderen van holocaust slachtoffers weer een ander trauma hebben omdat ze opgevoed zijn door zwaar getraumatiseerde ouders die teveel met zichzelf in de knoop zitten om voldoende aandacht aan hun kinderen te geven zodat deze kinderen weer op hun eigen manier verknipt raken geloof ik ook zonder meer (denk aan Hirsch Ballin, Jaap van Meekren, Ed van Thijn, Hedi d'Ancona, Grunberg en nog zo'n hele waslijst met verknipte prominenten). En dat zij hun kinderen ook weer op een maatschappij vreemde manier opvoeden, is dan daar weer het resultaat van.
En ik wil het werkelijke leed van de eerste en tweede graads slachtoffers absoluut niet bagatelliseren, maar we weten inmiddels dat zulke dingen bij sommige culturen wat langer door etteren dan bij anderen. En van een cultuur die nog steeds elk jaar de uittocht uit Egypte herbeleeft, verwacht ik niet dat deze aangrijpende geschiedenis heel snel zal wegkabbelen.
ik zou een klap voor m'n kop krijgen van m'n oma als ik zou zeggen dat ik een oorlogstrauma zou hebben. en terecht; wat denken die verwende trutjes wel niet...
Nederlandse politie kreeg FL.7,50 per Nederlands ingezetene die ze uitleverde aan de bezetter en keken toe hoe de treinen weg reden.
B&W en notarissen zorgde voor de achtergebleven huizen/bedrijven die dus werden verkocht, want ze wisten immers dat de treinen leeg terug zouden komen. Zie dossier schoonschip Raymund Schutz.
Het Nederlandse Rode kruis ging ook niet kijken in de kampen, was niet nodig (genocide)
De weinige overlevenden waren ook niet welkom in Nederland na 1945.
Lippmann Rosenthal ( familie van Uri met zijn Israëlische vrouw) zorgde voor de bak tegoeden van de gedeporteerde en vermoorde Nederlands ingezetenen( ging naar de nieuwe politie staat Israel) wiens eerste president een Europese Zionist was.
Duizenden Nederlands ingezetenen zijn nooit in handen van de (bezetter gekomen maar verdwenen in de Nederlandse kuilen met ongebluste kalk (genocide)
De oorlog had de psychiatrie niet nodig maar de psychiatrie had de oorlog nodig om te kunnen experimenteren, Mengele is ook nooit strafrechtelijk vervolg en heeft riant verder geleeft en verder experimenten uitgevoerd onder de naam Dr Green Amerikaans staatsburger tot 1986 en stierf een natuurlijk dood tijdens zwempartij in zijn zwembad bij zijn villa in Brazilië , ook nog verantwoordelijk voor de receptuur van o.a. Softanon. etc etc pure geschiedenis vervalsing dat is waar het om gaat en kan weer gebeuren daar bestuurlijk Nederland bestaat uit Familiebedrijf en wetenschappelijk bewezen volgens de politieacademie " Criminaliteit zit in de genen" Ja dat lezen we al jaren in de media maar dan het pikmeerarrest Zij die de wetten behoren te handhaven hebben zichzelf boven die wetten gesteld.
Opvallend is vooral de gretigheid waarmee dat meisje zegt dat ze altijd al last heeft gehad van nachtmerries. Als je zo graag slachtoffer wilt zijn, dan zul je er inderdaad nooit van af komen.
Toch kan zoiets er best inhakken. Ook bij niet-joden trouwens. Ik ken iemand die altijd denkt aan de jodenvervolgingen als hij in een voormalige jodenbuurt komt en zich daar telkens weer boos om maakt.
Zo moet ik zelf iedere keer denken aan de walgelijke moord op Theo van Gogh als ik in Amsterdam oost ben. En daar word ik dan ook niet vrolijk van.
Dus.
@FreedomFTW | 28-04-14 | 22:08
Vrij eenvoudig. Ik zie een groot verschil tussen de direct betrokkenen en degenen die daar later iets van meegekregen hebben via familiebanden. Na enkele generaties is "het leed" simpelweg niet van dezelfde orde. Zo'n kind heeft niet die ervaringen en dus niet dat trauma.
.
Ik erken de wreedheden, de onmenselijkheid, de persoonlijke trauma's dus wel degelijk. Echter ik vind niet dat opvolgende generaties om dezelfde erkenning kunnen vragen.
Ik weet het niet. Net een bezoek aan Auschwitz gebracht en in dezelfde tijd 'Auschwitz' gelezen van Laurence Rees en dat echt even moeten wegleggen af en toe. Het blijft echt ongelofelijk hoe dit heeft kunnen plaatsvinden. Als je rond Birkenau loopt, echt de schaal van deze moordfabriek heeft een diepe indruk op mij achtergelaten. Het laagje beschaving is flinterdun.
Waarom niet Tamarah zelf aan het woord laten :
www.frieschdagblad.nl/index.asp?artID=...
@kapotte_stofzuiger: bevestigd :)
2015. 70 jaar na dato. La Grande Finale. Eén laatste herdenking van WOII en dan never nooit meer.
Terugkijktip, leuk stukje nieuwsuur net, Schulz gaat voor de ultieme godwin. Als je de EU verkiezingen niet serieus neemt ben je een Hitler vereerende neonazi. Hij zegt het echt.
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 22:05
Wat erken je dan precies? In iedergeval niet dat hetnleed veel verder gaat dan alleen het fysieke leed wat iemand is aaangedaan.
@Bigi Bana Boy | 28-04-14 | 22:03
U spreekt over overdraagbare "verknipheid". Als dat geldt voor slachtoffers dan geldt dat ook voor daders. Beiden hebben te maken met de mate waarin een persoon verstrengelt is met de ouders.
@Veel Vaak | 28-04-14 | 21:55
Nu gaat het even over de joden.
Overigens is het leed dat hen is aangedaan onvergelijkbaar.
Wat je opmerking over beschaving betreft, daar ben ik het mee eens. (Had hij te maken met mijn tegel?)
@PrinsesStoepje | 28-04-14 | 21:59
Erkennen en herdenken is prima. Erg belangrijk zelfs. Dat betekent echter niet dat het slachtofferschap generaties lang overdraagbaar is.
Er werden toch veel meer groepen gepakt in WO2. Homo's bijvoorbeeld. Hoor je daar de kleinkinderen van klagen? Oh wacht...
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 21:45
Oei, dat is echt een hele slechte stelling. Het één (daden van grootouders) heeft namelijk niets met het ander (gevolgen van ernstige trauma's) te maken. Je stelling rammelt. Een claim leggen op het leed van je grootouders is iets anders dan de gevolgen van het trauma's voor je kiezen krijgen.
Fuck jou Van Rossem. Mijn oma en haar zus waren de enigen van een familie van 72 die de oorlog overleefd hebben. Ik ben geboren met een gevoel van dankbaarheid aan alle dappere mensen uit die tijd. Dankzij hen zit in vrijheid en vooral in leven te reaguren.
Het feit dat mijn oma de rest van haar verdrietige leven in stille herdenking doorgebracht heeft wil niet zeggen dat generaties na haar dat ook moeten doen.
Stel je de tweestrijd voor; ik heb ook moeite met Marokkaans tuig, en met het wegzetten van groepen.
Debat en overdenking blijven nodig. Opdat het niet nog eens gebeurd en opdat we niet aan onze eigen op schuldgevoel gebaseerde tolerantie ten ondergaan.
Op welke manier de huidige generatie dat bewerkstelligt doet niet ter zake.
-weggejorist-
Maar goed... Vier keer op rij landskampioen is idd niet niks. Toch is 1 huldiging wel voldoende wat mij betreft...
@omanders | 28-04-14 | 21:58
Daar zijn ze toch niet minder dood om?
De Jehova's getuigen die ze te pakken konden krijgen zijn ook allemaal vermoord omdat ze weigerden een ander erbij te lappen. Daar hoor je dan weer praktisch niets over.
Nederlanders hebben het ook moeilijk gehad in WOII, maar er zijn maar weinig Nederlanders die toen hun hele familie op zo'n gruwelijke manier hebben verloren. En ondanks de kleine (vaak christelijke) minderheid die de Joden hielp onderduiken stonden de meesten klaar om hun Joodse buren te verraden en hun inboedel te jatten. Even een toontje lager zingen dus, van Rossem. Of ga anders even langs Yad Vashem om een idee te krijgen.
Jezus wat een misplaatst artikel op de dag nota bene dat geenstijl twee artikelen post die sterk gerelateerd zijn aan de verachrikkingen van de tweede wereldoorlog en met name de jodenvervolging. En dan nog dit durven en kunnen neerzetten. What the fuck? En wie is Van Rossum om te bepalen wat mensen wel en niet mogen vinden of voelen.
Je ziet het overal bij mensen die meer met het verleden bezig zijn dan met de toekomst: Molukkers, marokkanen, turken en ja, ook joden.
Het meest vervelende voor deze mensen dat het de algemene tendens in Nederland is om begrip hiervoor te tonen. Terwijl men tegen 'gewone' autochtonen zegt:'Niet zo zeuren, doorgaan!'
@Mark Smith | 28-04-14 | 21:04
Waarvan een groot gedeelte door de geallieerden.
@Mark Smith | 28-04-14 | 21:04
Bek, breek en open.
Lewis
Het leven is hard en het gaat veel verder dan het leed van alleen joden. De mensheid is als het er op aan komt niet zo beschaafd als we graag doen lijken.
De scheidslijn tussen beschaving en anarchie is flinterdun.
Mijn opa had een Joodse achternaam en uiterlijk maar heeft geen enkel probleem gehad in de oorlog. Zo kan het ook.
WW2 heeft gewoon geluk gehad dat ie (nog) niet is opgevolgd door WW3 anders was iedereen hem nu vergeten.
70 jaar geleden. Voor kinderen die nu 15 zijn is dat 55 jaar voor hun geboorte. Gelijk aan iemand die nu 85 is en de oorlog heeft meegemaakt vragen of ie de (1873) Atjehoorlog wil herdenken
Wat er in de Tweede Wereldoorlog met de joden is gebeurd is afschuwelijk, niet te bevatten. Als *mijn* volk, als *mijn* familie tijdens de Tweede Wereldoorlog stelselmatig was uitgeroeid, zou ik daar nu ook nog een trauma van hebben, zeker weten. Ik schiet al vol als ik 'Het bittere kruid' lees.
Je kunt het oneindig lang vinden, maar als je het in historisch perspectief plaatst, stelt zeventig, tachtig jaar helemaal niets voor.
Het is niet voor te stellen wat de joden door de nazi's is aangedaan, en wij hebben het recht niet om te bepalen dat het nou maar eens afgelopen moet zijn met de trauma's en de rouw omdat wij het historisch besef van een garnaal hebben.
Parel van het Zuiden | 28-04-14 | 21:45
dat is nou eens mooi samengevat... en gesproken!
@de directeur | 28-04-14 | 21:09
Ik heb de Vietnamoorlog nog meegemaakt.
Ik word nog wel eens badend in het zweet wakker. Dan droom ik weer over die vreselijke tv beelden uit die tijd. Wij hadden toen al kleurentelevisie thuis, dus u kunt zich voorstellen wat voor impact dat op mij gemaakt heeft. En kijkwijzer bestond nog niet. Laat staan nazorg.
@Bigi Bana Boy | 28-04-14 | 21:40
Tja. Ik weet dat oud-KNIL-soldaten nogal wat schade in hun families hebben berokkend. Je ziet dat ook wel lang doorwerken.
Misschien is het dan ook niet zozeer de al dan niet bestaande schade maar meer de focus op de toekomst i.p.v. het verleden waar het om draait.
@dikisdik | 28-04-14 | 20:57
Euh jawel, want opa en oma hebben de oorlog overleefd. Dit is zeg maar een soort van georven trauma.
@Bigi Bana Boy | 28-04-14 | 21:40
Uhm, nee. Zoals (klein)kinderen niet verantwoordelijk gehouden kunnen worden voor de daden van hun (groot)ouders, kunnen ze ook geen beroep doen op het leed van hun (groot)ouders. Quatsch.
@Mark Smith | 28-04-14 | 21:04
Ja maar de Duitsers mag je niet tellen. En de meeste niet joodse Nederlanders die gesneuveld zijn waren gevaarlijke kolonialen (zie boven ook het commentaar over Quinsy Gario).
Vorig leven trauma behoort tot de mogelijkheden.
Worstjes | 28-04-14 | 21:43
Wie niet ?
Bigi Bana Boy
Verknipt?
zal blij zijn als het weer 6 mei is... gejank ieder jaar van mensen die nooit oorlog gekend hebben, daar ben ik wel klaar mee.
Ik moest er vroeger ook niks van hebben maar ben van die mening teruggekomen toen ik Tamara Benima (voor malig hoofdredacteur Nieuw-Israëlitisch Nieuwsblad) een keer op de radio hoorde vertellen over het 2e generatie-slachtofferschap. Daarnaast heb ik uit eigen ervaring gezien hoe bepaalde zaken binnen families soms over meerdere generaties doorlopen. Verknipte grootouders maken verknipte kinderen die op hun beurt verknipte ouders worden. Dus ja, ik geloof wel dat zelfs een 3e generatie last kan hebben van de Holocaust. Vind de strekking van deze posting dan ook té makkelijk en onjuist.
Barbarous_Relic | 28-04-14 | 21:36
Is hij niet eerder de pijp uit gegaan.
@dikisdik | 28-04-14 | 20:57,
Precies, niets aan het handje, toen niet en nu niet.
Ja, mijn opa is ook in een concentratiekamp overleden en het doet nog steeds pijn. Pijn van het lachen als ik zeg dattie van de toren is gevallen.
Ik wilde iets zeggen over toen Duitsers en nu islam.... maar ik pleeg een zelf-Joris.
Ik heb anders best wel een hoop toffe boeken over WOII gelezen en films erover gezien.
Mogen ze er mee zitten zeg, alsof antisemitisme weg is
@Einde van de Domheid | 28-04-14 | 21:03
Nee. Nee, laten we de tweede wereldoorlog vergeten. Laten we niet naar het holocaustmonument gaan. Want elke Auschwitz-herdenking herinneren we ons dat het Hitler gelukt is Europa Judenrein te maken. Het is een cultus van de dood.
Het IS Hitler overigens helemaal niet gelukt. Dus als je naar Berlijn gaat bezoek dan eens de synagoge in de Oranienstrasse i.p.v. het holocaust-mahnmal. Hij is gerestaureerd en wordt gebruikt voor diensten van de Berlijnse Joodse gemeenschap. DAT is een levende Joodse gemeenschap die je dan bezoekt. En al die gestroeven mensen hebben er recht op dat die levende Joodse gemeenschap wordt bezocht, want levenden zorgen ervoor dat dat sterven niet voor niets was.
Sloop Auschwitz. Bevrijd jezelf.
en die Rutte Marokkaanse kinderen troosten, hoe ziek.
Hoorde pas dat bij het er maar 5.999.999 waren dus die 6 miljoen is weer zwaar overdreven.
Wie maakt zich nog druk om WOII als WOIII voor de deur staat.
Ik hoor Hans Teeuwen zeggen "Ze hebben het altijd over die Joden maar die duitsers waren ook geen lievertjes"
Ik heb wel eens een joods meisje geneukt, voel je dus helemaal niets van. En m'n voorhuid vond ze te gek.
Het rare is dat de Joden die ik ken en die kleinkinderen van de ww2-generatie zijn juist ongelovelijk groffe grappen over ww2 maken. Waarom? Omdat ze het zo ongelovelijk spuugzat zijn constant met uitroeing te worden geassocieerd terwijl ze toch een echt levend persoon zijn met een echt niet-uitgeroeid hedendaags leven.
Zullen wel weer ergens doekoes te harken zijn, die dus eentweedrie niet over de brug willen komen!
Ik ben ingezetene en burger van Nederland geweest tijdens het bewind van Balkenende.
Gaarne geld?!
Ook stom van die mensen dat ze niet eerst even hebben gewacht op wat van Rossem er van vindt.
Gezeik. In Israel, waar toch best veel joden wonen, heb je dit gezeur niet. Sterker nog, de meest morbide grappen hoor je er over holocaust en de kampen. Zoals een vriend van mij na een bezoek aan Auschwitz tegen zijn moeder zei dat haar reis toen goedkoper was en beter geregeld.
Hulde @ van Rossem en bedankt voor twitter.com/IDFSpokesperson/status/46...
Tot aan 1970 zat de oorlog nog echt in de hoofden en herinnering van de mensen. Dat schrille toontje over de joodse slachtoffers kwam pas later. Toen kreeg het een eigen naam Holocaust daarvoor heette het joden vervolging.
Vercommercialisering van het eigen leed...ze zijn daar sterk in. Ander voorbeeld is als je na een rondgang door het Anne Frank huis in de giftshop uitkomt.
Als dat meisje gespeeld werd door Arjan Ederveen dan was dit hilarische tv...
duitse herder | 28-04-14 | 21:09
Edit... alsmede de kinderen van de kinderen van deze NSB ouders.
Als wij werkelijk de weg zouden kennen die onze voorouders bewandeld hebben, laten we het voor het gemak maar zeer kortstondig houden, vanaf onze jaartelling,
dan zou iedereen in een gesticht belanden.
Vreselijk dat we dat arme kind zo aan haar lot overlaten!
Ik schaam me er gewoon voor dat ik Nederlander ben!
Weg met mij! Weg met mij!
Weltschmerz is poëtisch droevig, geworpen in deze werkelijkheid of zo, opgesloten in een verkeerde nickname, dat gevoel..
Is 't nou niet zo langzamerhand afgelopen? Hoeveel welke er bewust bij waren zouden nog in leven zijn?
Ik ben 20 jaar na '45 geboren. Was ik 21 jaar eerder geboren was ik een oorlogskind geweest. Dat is best rot, ik heb het daar moeilijk mee.... zo dichtbij.
Edoch... onderschat niet wat de gevolgen zijn voor kinderen van ouders die direct betrokken zijn geweest bij WO2.
Vooral kinderen van NSB ouders hebben het zeer zwaar te verduren gehad.
Zij konden er helemaal niets aan doen dat hun hun ouders dat gedaan hadden. Er is zelfs nog steeds een organisatie in NL die zich actief mee inzet om deze kinderen, inmiddels gepensioneerden, te begeleiden. Dat is geen lolletje...
Inmiddels heeft Israel al genoeg uitgehaald met andere volkeren dat ze wel quitte gespeeld hebben.
De neef van een zwager van een aangetrouwde achternicht van mijn stiefopa heeft in de oorlog 5 dagen geen porno kunnen kijken. ik eis smartegeld
"Zolang ik me kan herinneren heb ik last gehad van angsten of van nachtmerries."
Tijd voor een psychiater meisje en niet meer voor het slapengaan lezen in enge boeken. En je ouders, die mogen binnenkort ook even langskomen.
Tot in den treuren grapjes horen over fietsen die terug moeten, wat zullen Nederlandse Duitsers/Duitse Nederlanders elke dag lijden.
Oh jee, CIDI @ Van Rossum = antisemiet-mailtje in 3 2 1
Ik ben ook derde generatie WOII overlever, ik heb de verhalen gehoord van mijn oma en die waren vreselijk.... kan ik smartengeld eisen?
Je zou bijna vergeten dat er ook nog 66 miljoen "gewone" doden zijn gevallen.
@BenBinnen | 28-04-14 | 21:01
U typt sneller. Hulde!
Gezien, geraakt, laten we net als de Engelsen poppy flowers gaan dragen. De vrijheid blijven vieren en dankbaar en loyaal aan onze bevrijders blijven.
Ach, dat doen de Quinsy Gario's van deze wereld ook.
Omdat er 200 jaar geleden nog negroïde medemensen als slaaf werden verkocht, hebben de gekleurde medelanders daar nog steeds last van.
Elke dag 5 december...
Mulisch was toch mijn favoriete linkschmensch, sorry hoor.
Deze angst hebben kinderen geërfd van hun ouders. Het is aangepraatte angst. Net zoals klein-klein-klein-kinderen van slaven of mensen die vanwege hun afkomst (hoi Quinsy) menen zelf ook slachtoffer te zijn.
Is er al een fonds opgericht voor genoegdoening?
Tsja, als je als land ingaat op dat slachtoffergelul rond de slavernij kun je wachten op andere slachtoffertjes die zich melden...
En maar blijven melken, ja joh ga lekker door zo. Lekker aandacht/geld blijven opeisen over de rug van 6 miljoen doden. Tuig.
Staande ovatie@ Van Rossem | 28-04-14 | 20:50 !!
Van die types krijg ik enorme plaatsvervangende schaamte.
Hoe durven die lui hun grootouders onder ogen te komen?
Nederland jank land. Kom toch eens op man. Je bent er toch prijs je zelf gelukkig. hoe lullig het ook is je hebt je Opa en Oma nooit gekend dus mis je er ook niets aan dat ze er nooit waren, of ben ik nou gek.
Past ook wel een beetje in het slachtoffer spelen wat hip is tegenwoordig.
REAGEER OOK