Tendentieus, ongefundeerd & nodeloos kwetsend

Bonnetjesgate: Opstelten moet opstappen

crimineelteevenoprotten.jpgNee, geen themaweek. Het is klaar. Ivo Opstelten heeft de eerzame functie van minister ernstig schade berokkend. De man heeft de Tweede Kamer op 13 maart 2013 voorgelogen, toen hij schreef dat de Teevendeal met Cees Helman gebaseerd was op 2 miljoen gulden. En dus geen witwassen. Helaas zaten de afschriften al die tijd in dezelfde klapkrat als de fotorolletjes van Sebrenica en de telefoontaps van Van Rey en Teeven: plotsklaps verdwenen, niet te bewijzen. Het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft echter toch een schermprint van een betaling aan advocaat Doedens ten behoeve van Cees H gevonden in een systeem dat nu niet meer actief is. En daar blijkt toch echt 4,7 miljoen gulden te staan, zoals Nieuwsuur vorige week al aantoonde. Bam. Opstelten loog de volksvertegenwoordig voor. Want ook zonder bonnetjes wist Opstelten echt wel hoe hoog het bedrag was. Ondertekenaar Teeven is staatssecretaris, Ivo en Fred hebben elkaars Whatsapp echt wel. En die VVD-senator Ben Swagerman is helemaal een Pinokkio met op de plek waar zijn neus hoort te zitten de lul van Ron Jeremy. Die beweerde vandaag nog doodleuk dat Kamerleden die beweren dat Opstelten loog over de 4,7 miljoen 'schaamteloze politieke spelletjes' speelden. In je hemd, Swagerman, nep-senator! Net als Opstelten en Teeven een belediging voor het ooit zo eerzame ambt. Dit zijn de mannen die constant regelgeving door proberen te voeren waarin de burger meer en meer wordt gecriminaliseerd, terwijl ze intussen doodleuk criminelen geld laten witwassen via justitie voor een belastingtarief van 15% en daar over liegen. Ivo Opstelten dient per direct op te stappen. Fred Teeven is het tegenaan pissen niet waard, laat staan een baan als staatsecretaris. En Ben Swagerman is het lachertje en lulletje van het hele senaat. Ondanks de komende verkiezingen dient de VVD (en de PvdA) deze mannen keihard af te straffen voor het konkelfoezelen met criminelen via witwasdeals, ten koste van de Nederlandse staat. Plus bijbehorende leugens. Of laten Rutte en Samsom de Banenrepubliek die de VVD-maffiosi van het Ministerie van Veiligheid en Justitie gemaakt hebben ongemoeid vanwege verkiezingen, als de pisvlek in een toch al flink bezoedeld kabinet? In dat geval spugen we elk kabinetslid en elke VVD'er en elke PvdA'er die nog het woord 'integriteit' durft uit te spreken recht in de bek. Giftige galbakken die de cholera zijn in het ethische kerkhof zich de Nederlandse democratie durft te noemen.

Reaguursels

Inloggen

Daaaag allebei was gezellig slappe lulletjes

TECHNO AFILIATED | 10-03-15 | 16:27

lullig dat deze zoveelste vvd kwestie nu ook ron jeremy moet raken. verdient ie gewoonweg niet

jos verstoppen | 10-03-15 | 12:07

Waarom wordt Job Cohen er niet bij gehaald??? Die was destijds staatssecretaris op justitie en heeft deze deal hoogstwaarschijnlijk goedgekeurd.

jvlaam2 | 10-03-15 | 11:00

Och joh maak je niet druk.. de kansloze VVD stemmers zullen het zo zielig vinden dat men straks dubbel zo hard op de VVD stemmen gaat. Iets met tactisch stemmen

Crosskabouter | 10-03-15 | 08:58

Mooi, weer een kinderdief weg, opzouten Opstelten, nu nog de rest!

nichtzu | 10-03-15 | 08:25

Nu Rutte als eind verantwoordelijke ook nog even opstappen en neem Kamp ook direct maar mee! Weg met de VVD en dit rot kabinet! 18 maart bijltjesdag!

Lexus01 | 09-03-15 | 23:04

150 vragen beantwoorden.Daar komt te veel stront van dus de zak nemen dan ben je daar vanaf, simpel .en nu gaat rutte en zijn hele vvd kliek op het gemoed van de kiezer inpraten.trappen wij daarin?

j.goedbloed | 09-03-15 | 22:36

iemand een banaan ??? ... Iemand

Centauri3 | 09-03-15 | 22:34

Rrrrr ratten zijn het nu de rest nog.....

ergens benje nergens | 09-03-15 | 22:27

-weggejorist-

ergens benje nergens | 09-03-15 | 22:26

-weggejorist-

ergens benje nergens | 09-03-15 | 22:26

weer 2 criminelen minder .. nu de rest nog op 18 maart

(c)ZWITSUL | 09-03-15 | 22:23

@head_pend_jervin | 09-03-15 | 21:59
ROFL

monmax | 09-03-15 | 22:20

Volgens de regeltjes is als je zelf opstapt ontslag neemt ontvang je helemaal geen WW. Dus ook voor deze heren niet dan eej. Ze al genoeg zakken gevuld. Maar dat gebeurd toch niet.

GeargeSears | 09-03-15 | 22:17

Nu Rutte nog OpTeeven...

ongelofelijktoch | 09-03-15 | 22:16

@janbehanger | 09-03-15 | 20:53
.
Ik heb anders net op Nederland 2 heerlijk zitten genieten van het door Opstelten aangekondigde ontslag dat hij heeft ingediend! =D =D (evenals het ontslag van Teeven =D)

Smonjirez | 09-03-15 | 22:15

Die Teeven verdedigt die deal gewoon nog ff. Aan de ketting met die man.... dat de pis langs zijn enkels mag lopen..

ongelofelijktoch | 09-03-15 | 22:14

Power, power, power off.

head_pend_jervin | 09-03-15 | 21:59

Vageling | 09-03-15 | 21:53
Het gaat er op lijken van wel, nu heb ik dus het idee dat ze daarmee het vragenvuur willen ontlopen zodat er niet nog veel meer naar buiten komt.
Het vagevuur zullen deze beide heren niet ontlopen.

bakoenin | 09-03-15 | 21:55

Het crimineelste Kabinet sinds de Tweede Wereldoorlog.

ElMatadero | 09-03-15 | 21:54

@Paininthebutt | 09-03-15 | 21:41
VVDers stappen niet op. Teveel ego. Pas wanneer stront de ventilator raakt en met veel druk, kiezen zij de nooduitgang. Oftewel dit is nog niet klaar. Er is strategisch gekozen voor deze plotselinge bekendmaking. Ik wacht af. Draai van het jaar zou zomaar kunnen gebeuren. VVD kennende. Nee Trutte is vastberaden. Niks klapt onder zijn gezag.

P.S. Spelen we nu wie is de mol met dat cloudfare gedoe en geweiger?

Vageling | 09-03-15 | 21:53

Dat Teeven ook zijn portefeuille ter beschikking stelt, is staatsrechtelijk normaal. Doet een staatssecretaris altijd wanneer een minister opstapt.

Jan Marijnissen | 09-03-15 | 21:49

Het is gewoon een kwestie van afwegingen maken nu.
Hoeveel virtuele verontwaardiging gaat het opleveren als ze blijven zitten, dus hoeveel zeteltjes gaat dat kosten?
Hebben VVD en PvdA nog een CPB halleluja rapportje wat den dommen burger tot het inkleuren van hun vakje doet verleiden?
Zit er nog een fop debatje aan te komen waar den heldhaftigen Nederlandschen minister president nog een vrijblijvende uitspraak mag doen wat het volkje bevalt?
Kortom wat zit er nog in de trukendoos van de maffia kliek om het domme volkje toch weer te verleiden?
Of zou het stemmen kunnen opleveren voor PvdA en VVD als ze dit duo naar huis sturen?
Het draait om de zeteltjes en de macht, en voor beide heren ligt er echt nog wel een mooi baantje in het verschiet als ze maar hun klep houden over de rest van de camorra daar in die duistere krochten van de eerste en tweede kamer.
Het geheugen van het kiezersvolkje is net zo ontwikkeld als dat van een demente koe, dus wat ketelmuziek de aankomende dagen over een heel ander onderwerp, en de belofte van 1500 Euro zou dat volkje weer zo in een gelukzalige roes kunnen brengen.
Want veel beloven en weinig geven doet de dwaas in vreugde leven.

bakoenin | 09-03-15 | 21:47

Het is zover!

Jan Marijnissen | 09-03-15 | 21:47

Dag criminele vriendjes en vriendinnetjes, dat was het... lalalala!

ElMatadero | 09-03-15 | 21:47

Die Teeven en Opstelten zouden niet eens opvallen in de Muppetshow!

tejootje | 09-03-15 | 21:41

Het is zover: Opa Opstelten en Fredje T. stappen op. Nu de rest nog....

Paininthebutt | 09-03-15 | 21:41

OT

Doet de servert het weer normaal?

eerstneukendanpraten | 09-03-15 | 21:38

Beste Mensen,

Om 22.00 uur PERSCONFERENTIE van Ivo en Fred!!

Groet,
HUMAN01D

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:38

Heeft een minister wel echt de leiding over een ministerie...? Hij is er wel verantwoordelijk voor, dat dan weer wel.

de Kent | 09-03-15 | 21:37

@Vod Kanockers | 09-03-15 | 21:27
Maakt niet uit. Natuurlijk is het verkiezingsretoriek, alleen in dit geval lijkt het er op dat een minister de hoogste zonde heeft begaan.

monmax | 09-03-15 | 21:35

@mindless | 09-03-15 | 21:31
Jep.

Lewis Lewinsky | 09-03-15 | 21:33

Maar als Opstelten toch moet opstappen, dan graag voor hem in de plaats Bram Moskofiets. De meest integere advocaat van NL.[sarcasme mode-uit]
Heb liever dat het hele zooitje opstapt, maar dat zie ik nog niet zo snel gebeuren voor 18 maart.

binnenbuitenband | 09-03-15 | 21:31

Teeven! Die rat wist het al jaren.

mindless | 09-03-15 | 21:31

De onderste bon is boven. Nu de steen van Rutte nog.

Fijnstoffer | 09-03-15 | 21:31

@JanWillemJaap | 09-03-15 | 21:09
Dit wordt een hele lastige voor de PvdA.
Als ze de motie niet steunen doen ze het om weer wat in handen te hebben tegenover de VVD na het debacle Zorgwet (gesneuveld in de 1e kamer weet u nog).
Als ze de motie wel steunen trekt de VVD mogelijk de stekker uit het kabinet en is de schade voor de PvdA nog groter dan die voor de VVD.

Terwijl ik als kiezer niets anders wil dan geregeerd worden door mensen die het (afgezien van politieke kleur) goed voorhebben met ons land en niet zichzelf in posities manoeuvreren om er zelf beter van te worden.

monmax | 09-03-15 | 21:30

gewoon het gebruikelijke lijk dat vlak voor de verkiezingen uit de kast wordt gehaald. Deed Broertjes ook. Hij verzon ze zelfs.

Vod Kanockers | 09-03-15 | 21:27

Inderdaad, complimenten aan Johnny Quid.

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:26

@Piet Karibet

Zowel Doedens als Kuijpers waren in de betreffende Nieuwsuur uitzending aanwezig, en verklaarden beide over de 'leugens'.

Door de overboeking naar Doedens is het bewijs gevonden, niet omdat Kuijpers het bonnetje wou laten zien. Dit deed hij niet vanwege het belang van zijn cliënt.

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:25

Zo zo, een goed stuk van Quid, dat mag wel in de krant.

binnenbuitenband | 09-03-15 | 21:25

Vuistdiep Voor Dukaten. Overigens Hulde GS voor het herhaaldelijk terugbrengen van het fotorolletje in ons collectieve geheugen.

Politiek Hournalist | 09-03-15 | 21:24

Mijn proteststem gaat volgende week naar 50+.

Paininthebutt | 09-03-15 | 21:22

Een hardeschijf vergeet normaliter niks
en wanneer dit wel het geval is betekent dat ook
dat er "professioneel" schoonmaak is gehouden
en ook dat zou deze heren uitermate verdacht maken

Berthe | 09-03-15 | 21:22

@monmax | 09-03-15 | 21:07
Doedens?
U bedoelt advocaat Kuijpers?

Piet Karbiet | 09-03-15 | 21:20

@CaseIf | 09-03-15 | 21:03
Het bedrag zal toch ook wel ergens afgeschreven zijn neem ik aan.
Of zou de overheid een zwart geld kluisje hebben?

miko | 09-03-15 | 21:20

Beste Opa Opstelten,
Ik heb een vraag en wel de volgende:
Ik als eerzame burger, hardwerkend, belastingbetalend altijd netjes geleefd, altijd het gevoel gehad aan het eind van de maand, waar is mijn geld deze maand nu toch weer gebleven?
Eigenlijk altijd een groot sponsor geweest van de staat der Nerderlanden, zelfs vrijwillig deelgenomen aan het fenomeen de Nederlandse Politie, waar ik me nu wel een beetje voor schaam...
Maar zou het niet eerlijk zijn opa dat u mij als eerzame burger ook een een miljoentje kunt toestoppen?
Misdaad loont?

Vla-moes | 09-03-15 | 21:20

@de Kent | 09-03-15 | 20:54
Hij geeft leiding.

miko | 09-03-15 | 21:19

Volkspartij voor Volksverlakkerij en Drugscrimnelen

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:16

Weg met die bejaarde leugenaar van een minister Opstelten en die valse Teeven eveneens oprotten wat een schande dit ,ze hebben ons land al genoeg ellende aangedaan,nu is het afgelopen pek en veren voor die twee en die kontenkruiper van een Ben Swagerman mee.. wat een kudtclub.

Amsterdam Hustler | 09-03-15 | 21:15

@JanWillemJaap | 09-03-15 | 21:09

Daar ben ik ook bang voor, maar dan zullen ze de consequenties wel merken. Dat is kwijtraken van de weinige geloofwaardigheid die ze nog hebben. En geen mogelijkheid tot herstel, want het internet vergeet niets, in tegenstelling tot de tijd van de jaren 60/70/80/90 en daarvoor.
Oh.. wacht.. netneutraliteit... wie was daar ook alweer tegen?

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:15

Maar heeft opa al zijn (V)ooral (V)eel (D)raaien tactiek toegepast? Inderdaad Teefje kan hij niet gebruiken. Wat hebben de spindocters bij de VVD nu weer bedacht? Ik ben benieuwd hou zij weer recht gaan lullen wat krom is. Graag een beetje geloofwaardig muppets. Dat bonnentje is echt wel strategisch zo op wonderlijke (jullie waren hem nooit kwijt) wijze gevonden. Laat maar de VVD twist zien. Ik wacht.

Vageling | 09-03-15 | 21:14

Rutte is zijn damage control briefje al aan het schrijven denk ik zo.

Balletje Mayo | 09-03-15 | 21:14

Toch alom waardering waardering van mijn collega parlementair hournalisten voor Mark R. in het debat. Hierbij vergetend dat zijn vriendjes ongehinderd over burgers heen blijven pissen. Denkend dat niemand ze ziet.

Politiek Hournalist | 09-03-15 | 21:14

Dit is dezelfde "integere" politicus die zeker weet dat Demmink zuiver is he. Nou, wij weten wel beter. Meneer Opstelten blijkt keer op keer onfatsoenlijk te zijn. Walgelijke lui.

Rest In Privacy | 09-03-15 | 21:14

Vervolgens kwam men met getuige Peter Dijkstra op de proppen, die niet alleen fantastische verhalen vertelde over Mink, maar ook over officier van justitie Fred Teeven en andere magistraten: Teeven zou zijn omgekocht, de magistraten werden op kosten van criminelen onthaald in bordelen. ‘Onzin’, zo bestempelde de toenmalige super-pg Joan de Wijckerslooth
www.misdaadjournalist.nl/rapportages/d...

#enpassant | 09-03-15 | 21:12

Wat een stel vieze pisvlekken zijn die Opa Opstelten en Teef Teeven toch inderdaad. Een stel leugenaars van de hoogste orde. Als de VVD nog énig besef van integriteit heeft schoppen ze deze apen gelijk de deur uit... ook zónder motie van wantrouwen. Doen ze dat niet, dan zetten ze zichzelf nog meer voor lul dan ze toch al staan met hun huidige politieke puinhoop. Er even een kleine factor 4 "naast zitten" (keihard liegen) over een witwasbedrag wat je belastingvrij aan een crimineel gegeven hebt. Ben je dan even een politieke paarde… afijn.

kanon0503 | 09-03-15 | 21:12

Lewis Lewinsky | 09-03-15 | 20:48

Inderdaad! Ik vind Teeven met zijn agressieve blik en "oh ja?" toon helemaal ongewenst.

doskabouter | 09-03-15 | 21:12

@monmax| 09-03-15 | 21:05 - eens.

MarcS | 09-03-15 | 21:11

"eeuuhhh.... er is.. eeuuuh.... GEEN... eeuhh... bewijs.... dat die ... eeeuh... printscreen..... afkomstig.... is van... eeuhh... een ... database... van... het... eeeuuh... OM..... voor.. het.. zelfde geldt..... waren... dit... euhhh.... cyber... eeuuhh... criminelen...... vertrouw... mij..... meer... kan... ik.... eeeuhh.... er.. niet.. eeuuuh..... van... maken......"

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:11

Dostranamus | 09-03-15 | 21:08

Je bedoelt de telling die door eveneens corrupte mannetje Maurice de Hond gefingeerd is? Ik zou daar al niet teveel vertrouwen in leggen.

JanWillemJaap | 09-03-15 | 21:11

'een systeem dat nu niet meer actief is' - ze hadden de een paar jaar geleden een PC bij de boekhouding uitgezet?

bisbisbis | 09-03-15 | 21:10

Dit is toch zo'n situatie waar ze sorry gaan zeggen en dat alles dan weer goed is?

Niek Naam | 09-03-15 | 21:10

Hopelijk gaan er nu een paar hun biezen pakken en krijgen we een frisse wind door het land
*verder slapen gaat*

tejootje | 09-03-15 | 21:09

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:02
De PvdA zal de motie van wantrouwen niet ondersteunen want ze willen Rutte en consorten niet op de kast jagen.

JanWillemJaap | 09-03-15 | 21:09

Ik ben reuze benieuwd hoeveel virtuele zetels de VVD er komende week weer bijkrijgt in de peilingen.
Want ons volk heeft het geheugen van een slak.

Dostranamus | 09-03-15 | 21:08

@CaseIf | 09-03-15 | 21:03
Ze kunnen altijd nog een kopietje opvragen bij Doedens (Niuewsuur heeft ze daar tenslotte ook gezien). Om Doedens te beschermen kan het mogelijk zelfs via de rechter worden afgedwongen (dan kan hij zijn geheimhoudingsplicht tegenover zijn client hooghouden).

monmax | 09-03-15 | 21:07

Ik weet niet op welke wereld de schrijver de afgelopen 2 jaar gewoond heeft. De Kunduz coalitie ziet de zetelwinsten gestaag oplopen door niets te doen, en vooral te steunen "in het landsbelang". Zie Arrogander en zn CDA maat. De "regering" blijft zitten omdat ze, en de kamerleden weten dat ze dan kun luize baantjes kwijt zijn, en in het echte bedrijfsleven niemand ze wil hebben.
Grote bek voor de camera want verkiezingen, daarna plas, glas enz. wegens korte termijn geheugen van de Nederlanders.

Winston1 | 09-03-15 | 21:07

Teeven moet ook weg, want hij heeft het ministerie niet op een juiste wijze ingelicht over het totale bedrag én heeft de fiscus buitenspel gezet, wat wettelijk gezien niet is toegestaan. Professoren beweren dat Teeven drugsgeld heeft witgewassen. Dit zegt mij voldoende, lijkt me.

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:06

Mooi dat ie het gevonden heeft, maar lag het Scebrenica rolletje toevallig ook soms nog in die la.??

Archy Bunker | 09-03-15 | 21:06

VVD was vroeger een partij van elitaire ritselaars, ons kent ons mensen.
Sinds de heffe des volks wordt toegelaten tot de partij is het mis.
Dus terug naar de tijd van echt nette mensen :-)
Zo'ń Teeven is gewoon een aanfluiting.

Frankasd | 09-03-15 | 21:06

@Gebrabbel | 09-03-15 | 21:00
Het punt is dat we vroeger ook werden voorgelogen maar het niet wisten wegens gebrek aan info. Nu worden we schaamteloos in de bek gespuugd en de boven ons gestelden denken dat ze er mee wegkomen ook nog (en helaas hebben ze al te vaak gelijk).

monmax | 09-03-15 | 21:05

Gaan nou al die door opstelten ingevoerde regels teruggedraaid worden ofwahh??

tejootje | 09-03-15 | 21:04

Screenshots kan je met paint nog editen... Dat zal 't excuus wel worden..

CaseIf | 09-03-15 | 21:03

@de Kent | 09-03-15 | 20:54
Zoals ook in de NRC verwoord, ook dan heeft Opa Opstelten een probleem, want dan heeft hij z'n ambtenaren niet onder controle.

monmax | 09-03-15 | 21:03

Oude computer m'n neus ... ik ben benieuwd
wanneer deze oude computer ECHT voor het laatst
heeft aangestaan, en wie ervoor in het logboek heeft getekend ... waarschijnlijk nog lang en vaak nadat
men deze bonnetjes zogenaamd onvindbaar waren.

Berthe | 09-03-15 | 21:02

@ElMatadero | 09-03-15 | 21:00
ik durf niet te beweren dat teeven ook een bankrekening in luxemburg heeft.

sennholz | 09-03-15 | 21:02

Als de PvdA de motie van wantrouwen NIET ondersteund, dan plegen ze politieke zelfmoord. Dit geldt overigens voor de gehele Tweede Kamer, want er is al zo weinig vertrouwen in de politiek.

HUMAN01D | 09-03-15 | 21:02

Het ontgaat mij enigzins waarom Teeven niet weg hoeft? Die heeft toch ook een aardige duit in het criminele zakje gedaan? Amputeren doe je in een keer goed, niet steeds een stukje, dat voorkomt veel gedoe en narigheid.

ElMatadero | 09-03-15 | 21:00

Een eerzaam ambt is het wellicht, maar het wordt al jaren niet meer door dito mensen bekleed.

Gebrabbel | 09-03-15 | 21:00

Hoe zit het met het wachtgeld van Verheijen? Opstelten is morgen geschiedenis.

Rico den Hollander | 09-03-15 | 20:56

Die 2 miljoen gulden worden straks 2 miljoen euro's.

jandoppie | 09-03-15 | 20:54

Ik zal het simpel stellen, kamerleden van de VVD. Een ieder die probeert Opstelten en Teeven voor de afgrond te behoeden, zal met hen tezijnertijd de afgrond in donderen. Onvermijdelijk.

VerenigingVanDieven | 09-03-15 | 20:54

Er is een hoop dat kan in Regeringsland. Dit is er NIET een van.

Adversary | 09-03-15 | 20:54

Man man man, alsof een minister zelf op zoek gaat naar bonnetjes. Daarvoor zijn al die ambtenaren. Daar zit de rot. Van hoog tot laag.
Die mummelende ouwe baas mag echt wel eens aan z'n pensioen gaan denken, maar dit gelul heet offeren.

de Kent | 09-03-15 | 20:54

Ergste is nog dat ze nog wachtgeld krijgen ook...

ongelofelijktoch | 09-03-15 | 20:53

Hoewel ik het gierend met de schrijver dezes eens ben, gelooft toch niemand dat opa Opstelten er de brui aan zal geven? Wakker worden mensuh, ut zijn VVD-ers, weetuwel?

janbehanger | 09-03-15 | 20:53

Beide liegende bewindslieden moeten opstappen. Zowel Opstelten als Teeven.

Lewis Lewinsky | 09-03-15 | 20:48

De kontkruip, eh kunduz-coalitie zal Ivo in het zadel houden. Tot net na de verkiezingen....

Parel van het Zuiden | 09-03-15 | 20:47

REAGEER OOK

Uitgelezen op GeenStijl? Abonneer je op de Nijman-Nieuwsbrief.
linktips: Energie vergelijken | Autoverzekering vergelijken
Kansino. Hét online casino van Nederland.
Online casino met licentie | Bookmakers | Online casino overzicht | Bookmakers Nederland
Online Casino | Online Gokken | Brokerfolio.com brokers vergelijken | online bookmakers in Nederland
Online Casino Top 5 | Casino bonussen | Crypto-casino.nl